Interiér

Tipy, jak si majitelé poradili s rekonstrukcí svých chalup aneb Tradiční chalupa na Myjavě (3. díl)

Mladá rodinka žila v malém dvoupokojovém bytě v Bratislavě a přemýšlela, zda koupit větší byt, nebo chalupu. Zvítězila chalupa.

venkovská tradiční chalupa se zahradou
Zdroj: Ventura Pictures

Za slunnými údolími a kopci na Myjavě stojí téměř na samém konci malé vesničky domek. V jeho nitru se ukrývá nejen pohádkový interiér, ale i jeden zajímavý příběh. „Potřebovali jsme prostor, kde bychom mohli vytvářet něco užitečného, ale zároveň hezkého, a chtěli jsme být víc na vzduchu,“ vysvětluje majitel Ivo. Chtěli, aby jejich chalupa byla obklopená přírodou a celoročně obyvatelná. Nejlépe nedaleko města, v kterém žijí. Když poprvé spatřili chalupu, byli jí doslova okouzleni.

„Jakmile jsem do domu vstoupila, věděla jsem, že je pro nás ten pravý. Moje srdce doslova křičelo. Moje mysl už nedokázala vnímat nic jiného, v myšlenkách jsem se stále vracela sem. Po skončení prohlídky jsme okamžitě volali první realitní makléřce, že chaloupku chceme,“ vzpomíná Eva. Od té doby tráví rodina každý volný víkend ve svém chalupovém domově.

Tip majitelky: Renovace nábytku

Prostředí přírody je nastartovalo k přetváření zachovalého nábytku, venkovský styl si zkrátka zamilovali. Majitelku zaujal způsob renovace nábytku barvami Chalk Paint. Jejich předností bylo to, že jsou ekologické a nevyžadují osmirkování předcházejícího nátěru. Začalo velké pátrání po ideálních barvách. Jelikož nikdo na Slovensku v tom čase tyto barvy nenabízel, Eva se vydala do Rakouska hledat ženu, která je prodává.

barevná kuchyň v tradiční chalupě s renovovaným nábytkem pomalovaným křídovými barvami
Kuchyň je srdcem domu. Nejcennějším kusem nábytku je stůl, který vlastnoručně vyrobil otec rodiny. | Zdroj: Ventura Pictures

Následovalo několik měsíců zkoušení a experimentování. S barvami se jí pracovalo snadno a výsledky byly vynikající. Rozhodla se proto sama rozběhnout prodej barev Chalk Paint na Slovensku. Dnes už Eva nejen maluje, ale také radí jiným a nabízí kreativní workshopy pro jednotlivce i skupiny.

Text: Katarína Paukeje
Foto: Ventura Pictures
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů