Interiér

Vánoční kaktus si můžete rozmnožit z řízků po jeho odkvetení. Jak na to?

Sbírku vánočních kaktusů si můžete rozšířit velice jednoduše. Stačí jenom řízek vaší oblíbené rostliny a kousek trpělivosti.

Zdroj: Shutterstock

Pokud jsme narazili na rostlinu, jejíž květy se nám líbí, a chceme si ji rozmnožit, můžeme tak učinit od ledna až do března po jejím odkvetení. Vánoční kaktus, odborně šlumbergera (Schlumbergera) vyniká nádhernými květy, nejčastěji růžovými, bílými nebo načervenalými, dokonce oranžovými a nažloutlými.

Pěstujeme ji na polostinném místě, osvědčila se severní strana. Množíme ji pomocí řízků, které odebíráme ze zdravých a bohatě olistěných rostlin. Použít se dají jednočlánkové řízky, vhodnější jsou alespoň tříčlánkové. Optimální teplota během zakořeňování je 20 až 22 °C.

Řízky průběžně postřikujeme odstátou vodou. Po zakořenění a objevení se nových výhonků mladé rostliny přesadíme do větších květináčů. Substrát udržujeme mírně vlhký, ne promáčený. Dáme pozor na chlad a průvan. Vhodný substrát pro tuto rostlinu je směs rašeliny, kvalitní listovky a pařeništní půdy, přidat můžeme i trochu písku.

Množíme šlumbergeru z řízků

  1. Ideální řízek má mít tři až čtyři články. Odstřihneme ho nebo odřežeme. Řezné rány necháme dvě hodiny zaschnout.
  2. Na zakořenění použijeme substrát na rozmnožování rostlin nebo smícháme rašelinu s pískem.
  3. Menší plastové květináče naplníme téměř po okraj namíchaným substrátem.
  4. Konce řízků ošetříme stimulátorem, zapíchneme do substrátu, jemně upěchujeme a zalijeme.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů