Interiér

Kutil roku 2022: Nízkonákladová renovace umakartového jádra (téměř) bez bourání

Podívejte se, jak si kutil Miloslav poradil s rekonstrukcí starého umakartového jádra. Díky chytrému řešení nemusel jádro bourat a do koupelny a WC dostal více světla.

zrekonstruované umakartové jádro, kde horní část byla nahrazena sklem v dřevěném rámu
Zdroj: Miloslav Střelec

„Mnozí majitelé panelákových bytů, které se staví už od padesátých let, přemýšlí o renovaci bytu. V dnešní době je cena za takovou renovaci s úplně novým jádrem velmi vysoká. Je nutno zaplatit zedníky, instalatéry, elektrikáře, obkladače a také zlikvidovat odpad z vybouraného jádra.

Já jsem renovoval umakartové jádro, které bývá uprostřed bytu, svépomocí. Ruční kotoučovou pilou jsem jádro nad dveřmi odřezal a uřezanou část jsem nahradil rámy ze dřeva, které mi vyrobil stolař. Ten mi také zhotovil nové dveře se zárubněmi.

umakartové jádro, které má ve vrchní části sklenou výplň
Zdroj: Miloslav Střelec

Do rámků nade dveřmi jsem instaloval sklo. Obklady v koupelně a na WC jsem provedl sám. Také elektroinstalaci na stropech a stěně v chodbě naproti koupelně jsem bez sekání betonu zhotovil tak, že jsem na stěny nalepil sádrokarton s mezerou na el. vodiče. Mezeru jsem poté zasádroval a stěnu i stropy jsem potáhl jemnozrnou omítkou.

Výhoda tohoto řešení renovace jádra je mimo malých nákladů také v tom, že ve dne nemusím svítit, světlo jde z kuchyně na WC i do koupelny. Večer stačí jedna žárovka k osvětlení celého jádra i kuchyně.“

umakartové jádro, které má ve vrchní části sklenou výplň
Zdroj: Miloslav Střelec

Galerie

Autor, foto, realizace: Miloslav Střelec