Dílna a hobby

Kutil roku 2022: Průlezka a activity board pro děti

„Zasílám Vám fotografie svého předvánočního „rychloprojektu“. Tři týdny před Vánoci jsme konečně vyklidili pokoj pro děti a podařilo se nám jej nachystat alespoň do takové podoby, aby v něm mohli naši kluci strávit Vánoce a měli si kde hrát. V ten moment jsem dostal nápad na dětskou průlezku pro staršího syna a activity board pro mladšího.“

průlezka a aktivity stěna
Zdroj: Radek Gomola

„K výrobě jsem použil recyklovaný materiál, který jsem měl z rekonstrukce střechy – byly to střešní latě a starší palubky. Vše jsem dělal po večerech po práci a elektro pájel často až dlouho přes půlnoc do rána, abych vše stíhal. Chystali jsme se totiž na týden těsně před Vánoci k rodičům, aby mohli být s vnoučaty, a času tedy bylo málo.

Průlezka je dělaná ze střešních latí a palubek a vyřešena jako modulární třípanelová s 2 deskami na lezení – z těch jde případně udělat i A-čko a horní plošiny se žebříkem. Střešní latě se musely ohoblovat do použitelné podoby a pak jen stačilo vše nějak promyslet, dát dohromady a koupit lezecké úchyty.

Výroba průlezky a activity board
Zdroj: Radek Gomola

Activity board je dělaný opět z palubek, drobného elektra, které jsem měl doma z jiných projektů z minulosti a různých „zbytků“ ze stavby, doplnil jsem ho o magnetickou tabuli, kterou jsem vyrobil z plechového dna starého bojleru a aby tam byl i zvukový vjem, tak jsem přidal bezdrátový zvonek.

Jsou zde 3 skrýše na magnety a vkládačky, kuličková dráha a spousta spínačů a tlačítek. 5V LED pásky byly zapojeny jako RGB s možností různého zapínání na různých tlačítkách a spínačích. Vše je napájeno Li-ion baterií s možností nabíjení přes USB nabíjecí obvod.

Výroba průlezky a activity board
Zdroj: Radek Gomola

Nakonec se vše podařilo stihnout 23. 12. někdy pozdě večer a ještě na Vánoce jsem během dne dokončoval drobnosti a část smontoval dohromady, abych to mohl nachystat včas vše pod stromeček v pokojíčku. Kluci měli oba obrovskou radost a ještě větší, když jsem pak průlezku druhý den smontoval a přikotvil jí do zdi.“

Podělte se i vy o svůj kutilský projekt a zapojte se do soutěže Kutil roku 2022. Ve hře je multifunkční nářadí!

Galerie

Autor, foto, realizace: Radek Gomola