Interiér

Svícník, polosukulent pro romantické duše. Staňte se mistřem v jeho pěstování

Lístky této nenáročné pokojové rostliny připomínají srdíčka, takže romantické duše pěstitelů mohou i pomocí této rostlinky vnést do interiéru symbolicky kousek lásky.

žena drží svícník
Zdroj: Shutterstock

Křehká krása svícníku

Drobné, jemně masité lístky této pokojové rostliny (Ceropegia linearis subsp. woodii) jsou roztroušeny na tenkých převislých stoncích a jsou typické zajímavým bílým mramorováním. Přestože ji pěstujeme zejména pro její listy, při správné péči se dočkáme i drobných trubkovitých květů připomínajících tvarem svíčku. Podle nich se jí v Česku říká svícník. Listy, křehké stonky i květiny dodávají této rychle rostoucí a nenáročné rostlině sympatický vzhled.

Pěstovat ji můžeme jako převis nebo můžeme stonek s listy ovíjet o tvarovanou kovovou či plastovou oporu zapíchnutou v květináči. Křehce působící svícník nepotřebuje mnoho prostoru ke svému životu, spokojeně si vystačí s místem i na užším parapetu či na okraji skříňky. Jde o polosukulent s masitými lístky, takže vám odpustí i vynechání jedné či dvou zálivek.

Tip: Když stonek svícníku položíme a upevníme na povrch substrátu, zakoření, čímž podpoříme zhoustnutí rostliny.

Svícník pochází původně z jižních částí Afriky, kde roste na světlých a skalnatých místech v mělké půdě. Dobře si tam poradí i během období sucha. Obvykle se prodávají rostliny se zelenými lístky a bílým mramorováním, ale dá se koupit i odrůda ‘Variegata‘ s fialkovým rubem listů a jemným panašováním.

Svícník
Zdroj: Shutterstock

Nevyžaduje každoroční přesazování, ale při pěstování se ujistíme, že substrát má dobré drenážní vlastnosti, aby kořínek a hlízky nebyly přemokřené. Při přesazování použijeme substrát pro pokojové rostliny nebo pro kaktusy a sukulenty. Podobně jako u jiných sukulentů, pevné masité lístky ukazují, že rostlina je dobře hydratovaná.

Ale pozor, vadnoucí lístky mohou znamenat obojí, a to, že jsou kořeny prosušené, ale i přemokřené, proto si před zálivkou ověříme pohledem na rostliny nebo i dotekem, zda je půda opravdu suchá. Nové kořínky vyrůstají i ve vzduchu ze stonku pod listy, díky čemuž je snadné ji množit.

Stonkové řízky vložíme do skleničky s vodou, a když pustí kořínky, vysadíme je do květináče se substrátem. Když je rostlina řídká nebo roste pouze z jedné části květináče, její zhoustnutí snadno zabezpečíme podle návodu níže.

Kořenění svícníku ve vodě
Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Nejlépe se mu daří na světlém místě bez přímého slunce při teplotě mezi 15 až 25 °C.

Péče

Substrát mezi jednotlivými zálivkami necháme proschnout, aby kořínky a hlízky nezačaly zahnívat. Než si zvykneme, jak často je třeba ve kterém období rostlinu zalít, vlhkost substrátu si můžeme ověřit dotykem.

Tip: Na stoncích vyrůstají malé hlízky. Když hlízku zasadíme i s kouskem stonku, zakoření a vyroste nová rostlina. Je-li dost místa, hlízku zatlačíme přímo do květináče s mateřskou rostlinou nebo vedle položíme jiný květináč, kde hlízku s částí stonku ponoříme do substrátu a připevníme, dokud nezakoření.

Jak podpoříme zhoustnutí porostu svícníku v květináči

Svícník
Zdroj: Shutterstock
  1. Když je rostlina řídká a vyrůstá jen z jedné části květináče, pomůžeme jí zakořenit, aby zhoustla. Vezmeme převislý stonek a zhruba v jeho polovině ho bez rozdělení přitiskneme na substrát v květináči, kde je volné místo. Aby se stonek v této pozici udržel, připevníme ho krátkým drátkem, například kancelářskou sponkou.
  2. Rozevřeme kancelářskou sponku do tvaru písmene „U“. Sponku zapíchneme do půdy v místě, kde přidržujeme rukou stonek tak, aby se pevně dotýkala povrchu a nehýbala se. Povrch půdy na tomto místě udržujeme vlhký, například ho často rosíme, dokud se nevytvoří kořínky. Může to trvat několik týdnů.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů