Interiér

Tyto vánoční tradice milovali již naši předkové. Našli si své místo i u vás?

Vánoce, čas, kdy máme zpomalit, dobít baterky a strávit nějaký čas s nejbližšími a pobavit se nad českými tradicemi a pověrami! Některé z nich jsou poněkud podivné a tajemné, na některé se zapomnělo, ale několika z nich může být člověk během vánočního času v české domácnosti stále svědkem.

Venkovský interiér s přírodním vánočním stromkem a polazem
Zdroj: Shutterstock

Než se za humny začalo žít snadným konzumním životem, byli lidé v minulosti závislí na úrodě a plodnosti domácích zvířat v zimních měsících. Proto se používaly magické praktiky, které měly zajistit dobrou úrodu v příštím roce.

Každopádně se lidé nesoustředili jen na své přežití, ale věštili si budoucnost, zdraví, děti nebo lásku. Po čase se některé z těchto magických obřadů změnily ve společenskou zábavu, která vnášela tajemno do Svaté noci a Štědrého dne.

Zde je seznam nejlepších tehdy známých a poněkud podivných tradic, zvyků a pověr.

Na obloze uvidíte létající zlaté prasátko, pokud…

… nejíte maso celý den! Tento zákaz by mohl být pro Čechy, kteří jsou skutečnými milovníky masa, docela obtížný. Od rána 24. prosince by se lidé neměli dotknout jediného kousku salámu (či celkově jídla) a za to by měli být odměněni tím, že na obloze uvidí létající Zlaté prasátko.

Tato tradice je mezi Čechy velmi rozšířená. I když většina z nás po celodenním půstu zřejmě žádné zlaté prasátko neviděla, i tak je to stále jedna z našich nejoblíbenějších tradic, kterou dodržuje mnoho lidí.

Zlaté prasátko
Zdroj: Shutterstock

Zdraví ukryté v jablku

Během štědrovečerní večeře se v rodinách řezali jablka vejpůl a tvar jadérek napověděl, zda budou členové rodiny v příštím roce zdraví. Pokud se objevila hvězda, znamenalo to, že bude vše v pořádku. Pokud se objevil křížek, nevěštilo to nic dobrého. Totéž se dá udělat s vlašskými ořechy – pokud je vnitřek ořechu zdravý a čerstvý, je to dobré znamení. Pokud je černý, hádejte, co by se dané osobě mohlo v příštím roce přihodit.

Věštění pomocí lodiček z ořechů

Ze skořápek vlašských ořechů si lidé již po desetiletí vyrábí lodičky s malou svíčkou uvnitř. Pak je nechávají plavat v nádobě s vodou a to, co se s lodičkou stane, jim napoví, jaká bude jejich budoucnost. Tak co se stane, když…?

  • zůstane u kraje – v příštím roce nečekejte žádné změny
  • se okamžitě potopí – s největší pravděpodobností se stane něco špatného
  • dotkne se jiné lodičky – očekávejte lásku a přátelství
  • vytvoří s ostatními kruh – vzájemné soužití, úcta, přátelství a tolerance
  • ocitne se uprostřed ostatních – budete potřebovat ochranu
  • ocitne se mimo kruh ostatních lodiček – opustíte rodinu
  • točí se v kruhu – nevíte, co v životě chcete
  • plamen svíčky zhasne – očekává se komplikovaný citový vztah
  • odplouvá na druhou stranu nádoby – dostanete to, co chcete
Lodičky z ořechů se svíčkami
Zdroj: Shutterstock

Čtení budoucnosti z olova

Horké roztavené olovo se lilo do vody a podle výsledného tvaru se pak předpovídali události na příští rok. Na počátku 20. století bývala tato tradice velmi oblíbená, avšak kvůli dvěma světovým válkám byl tohoto materiálu nedostatek, takže tento zvyk byl téměř zapomenut. V dnešní době se naštěstí opět obnovil, a tak si tohoto krásného zvyku můžeme užívat i nadále.

Pozor, pokud budete lití olova provádět, tak buďte opatrní!

Budete se v příštím roce vdávat?

Na svátek svaté Barbory (4. prosince) dívky uřezávaly větvičky ovocných stromů, dávaly je do vody a čekaly, až se pupeny promění v květy. Každé poupě pojmenovaly chlapeckým jménem, a to, které vykvetlo jako první, pak symbolizovalo jejich budoucího ženicha.

Šance na vdávání nesly i další pověry, například že dívky hodí botu za záda, a pokud bota ukazuje ven ze dveří, dívka v příštím roce odejde z domu, pokud bota ukazuje dovnitř domu, dívka zůstane.

Barborky ve váze na okně
Zdroj: Shutterstock

Jak si zajistit, abyste byli milováni

Chcete být v příštím roce milováni, či aby vás lidé v okolí měli rádi? Pak si 24. prosince namažte tváře medem.

Aby u vás peníze zůstávaly

Má se za to, že člověk si má schovat kapří šupinu a nosit ji v peněžence, aby se na něj peníze nalepily. Takže pokud si potřebujete finančně přilepšit, stojí to za vyzkoušení.

Jak z vášho psa udělat nejlepšího strážce

Chcete-li se ujistit, že váš pes bude dobře hlídat váš dům po celý následující rok, otevřete hlavní dveře a vystrčte psa ven pozpátku. Zvláštní, ale prý účinné.

Líbání pod jmelím

Nad každým stolem by měl viset svazek jmelí. Proč? Mělo by přinášet štěstí, a také pokud se pod ním lidé políbí, láska jim zůstane i v příštím roce – jak říkáme v Čechách, dívka neuschne!

Návštěva kostela. To je pro Čechy velmi důležité

Proč? Protože jsme jednou z nejateističtějších zemí na světě, je to jediné období v roce, kdy lidé skutečně navštěvují kostel. Také je velmi běžné mít doma vánoční betlém a na Štědrý den do něj vložit malého Ježíška.

Zpracovala: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: 10 Czech Christmas Traditions | Prague Extravaganza Free Tour