Atlas

Plíseň okurková (žloutnutí listů okurek)

Žloutnutí a usychání listů na okurkách se nejčastěji objevuje po deštích a mnozí zahrádkáři tuto chorobu znají. Přečtěte si, jak si poradit s plísní okurkovou.

plíseň okurková
Plíseň okurková (Foto: Shutterstock)

Projevy

Projevuje se tvorbou žlutých skvrn, které jsou ohraničené žilnatinou. Ze spodní strany žlutých skvrn jsou viditelné bělavé plochy. Žluté skvrny se postupně zvětšují, listy hnědnou a usychají. Postupně odumírá celá rostlina.

Chemická ochrana

Pokud byly v květnu intenzivnější srážky, je třeba začít s ošetřováním už během června. Ideální je postřiky opakovat po 10 dnech a není dobré na ošetření zapomínat ani v červenci, zejména když je deštivo. Použít můžeme přípravky Champion 50 WG, Tanos 50 WG, Infinito SC.

Ekologická ochrana

Na moření osiva a sadby, případně zálivku výsevů a preventivní postřiky okurek zvyšující odolnost rostlin proti houbovým chorobám, můžeme použít biopřípravek Polyversum. V první polovině vegetace můžeme zvýšit odolnost okurek proti plísni postřikem biopřípravku z mořských řas a rostlinných aminokyselin zvaným Alginure. Listové hnojivo z pomerančového oleje s borem Prev-B2 se zase využívá pro zlepšení vitality a omezení napadení rostlin houbami, hmyzem i roztoči, a to postřikem od stadia 3–5 listů nebo od 2–3 týdnů po výsadbě sazenic.

Prevence

Vhodné preventivní opatření může nástup plísně okurkové oddálit. Ideální je zavlažování okurek podmokem, vyhýbat se tomu, aby se zálivková voda dostala na listy nebo stonky. Potřebný je výběr slunečných míst s kvalitním prouděním vzduchu a upřednostňování odolných odrůd a též vertikální pěstování, kdy stonky okurek nejsou v kontaktu s půdou. Důležitý je i vyvážený příjem živin.

plíseň okurková; listy okurek; žluté skvrny; usychání listů; choroby okurek; skvrny na listech