Atlas

Plíseň zelná (žluté skvrny na zelí)

Ve vlhkém počasí může zelí napadnout plíseň zelná. Projevuje se žlutozelenými až žlutými neohraničenými skvrnami na listech. Napadené listy odumírají.

plíseň zelná
Plíseň zelná (Foto: Shutterstock)

Projevy

Choroba napadá zejména mladé rostliny košťálovin. Hojně se vyskytuje i v porostech před sběrem. Její šíření podporuje vlhké počasí. Na listech se nejdříve vytvářejí žlutozelené až žluté neohraničené skvrny. Po dešti jsou ze spodní strany pokryté řídkým bělavým povlakem. Napadené listy odumírají a při silnějším výskytu odumírají i celé napadené rostliny. Postihuje hlávkové zelí a květák, přičemž u zelí může infekce pronikat i dovnitř hlávek a způsobovat hnilobu při skladování.

Chemická ochrana

Použití přípravku Askon nebo Signum a do postřikové kapaliny je třeba přidat smáčedlo, například Silwet.

Ekologická ochrana

Využít je možné zapracování bakteriálního produktu NovaFerm MULTI do půdy. Preventivně je možné porosty v rizikovém období ošetřit kontaktními měďnatými přípravky například přípravky Kocide 2000) spolu s přípravkem BorOil, nebo přípravkem Profidol-PK spolu s přípravkem CuproTonic.

Prevence

Přiměřený závlahový a výživový režim (pozor na nedostatek draslíku a nadbytek dusíku), důkladné odstraňování posběrových zbytků a používání kvalitního, ideálně mořeného osiva.

plíseň zelná; žlutozelené skvrny na listech zelí; bělavý povlak na listech zelí; hniloba listů zelí; skvrny na zelí; fleky na zelí; choroby zelí; zelí