Atlas

Sviluška chmelová (usychání okurek, pavučinky na okurkách, pavučinky na fazolu)

Usychání listů na okurkách může mít na svědomí i sviluška chmelová. Když objevíte pavučinky a drobné červené pavoučky, s největší pravděpodobností jde právě o svilušku.

sviluška chmelová2

Projevy

Škůdce, který patří mezi pavoukovce, se vyskytuje na listech mnohých rostlin. Někdy je nazývaný červený pavouček a pouhým okem je špatně viditelný. Škodí na kulturních rostlinách i plevelech, z nich může přejít na pěstované plodiny. Často ho najdeme na okurkách nebo fazolu. Škůdce poznáme podle výskytu pavučinek. Rostliny poškozuje tím, že saje rostlinné šťávy, a tím je výrazně oslabuje.

roztocec chmelovy1

Chemická ochrana

Osvědčené je použít kontaktní přípravky Mavrik 2f nebo Ortus 5 sc.

Ekologická ochrana

Ve skleníku je možné použít komerčně dostupné dravé roztoče jako Phytoseiulus persimilis nebo Amblyseius californicus, případně parazitickou vosičku Feltiella acarisuga. Při dezinfekci skleníků je účinné vykouřit je zapálením sirných knotů. Na venkovním záhonu se můžeme pokusit při malém výskytu tohoto roztoče snížit jeho populaci opatrným odstraněním napadených listů (listy zasuneme do pytlíku a odtrhneme tak, aby nepopadaly na zem). Použít je možné i přípravek Neemazal.

Prevence

Precizní výběr pěstitelských ploch, jejich střídání, likvidace plevele, volba řidšího sponu, přiměřený závlahový a výživový režim.

drobné pavučinky na listech rostlin; drobný červený pavouček na rostlinách; svilušky; škůdce okurek; okurky; sviluška chmelová