Zdraví

Načerpejte novou sílu a energii. Pusťte se do očisty vašeho těla přírodní cestou

Cítíte nedostatek energie, únavu, nespavost, bolesti hlavy nebo potíže s trávením? Právě to jsou příznaky, kdy nám tělo říká, že bychom mohli podpořit jeho přirozenou detoxikaci. Tak se do ní pojďte pustit, a to nejlépe s pomocí přírody a zdravých návyků.

starší pár plný energie
Zdroj: Shutterstock

Tipy pro detoxikaci a správné nastartování těla

Omezte alkohol

Zatímco mírná konzumace alkoholu může prospívat zdraví srdce, jeho nadměrné pití zdravotní problémy naopak způsobuje. Poškozuje například funkci jater tím, že způsobuje nahromadění tuku, zánět jater nebo jejich zjizvení.

Pokud k tomu dojde, játra nemohou správně fungovat a filtrovat odpad a toxiny z těla. Omezení nebo úplné zdržení se alkoholu je tedy jedním z nejlepších způsobů, jak své tělo detoxikovat a udržet ho v dobrém stavu.

Dopřejte si zdravý spánek

V případě, že se každou noc vydatně vyspítě, podpoříte zdravou regeneraci a detoxikaci vašeho těla.  Spánek totiž vašemu mozku umožňuje nejen dobití energie, ale také odstraňovat vedlejší toxické produkty, které se ve vašem organismu v průběhu dne nahromadily. Například protein bety-amyloid, který může přispívat k rozvoji Alzheimerovy choroby.

Pokud dlouhodobě špatně spíte, mohou se u vás projevit krátkodobé i dlouhodobé zdravotní důsledky jako je stres, úzkost, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, cukrovka nebo obezita. Proto byste svému tělu i mysli měli dopřát alespoň 7 až 9 hodin spánku každý den.

žena spí zdravým spánkem
Zdroj: Shutterstock

Máte problém usínáním nebo spánkem jako takovým? Zkuste tyto tipy:

  • Používejte ve své ložnici správné osvětlení, které podpoří vaše cirkadiánní biorytmy. Nejlépe tedy tlumené osvětlení teplých barev, například v podobě lamp a lampiček umístěných co nejblíže k zemi.
  • Modré světlo naopak blokuje produkci melatoninu, spánkového hormonu, proto bychom se mu měli alespoň 2 hodin před usnutím vyhýbat. Tzn., nedívat se na televizi, do monitoru počítače, na Ipad nebo na mobilní telefon.
  • V přetopených místnostech se nespí dvakrát lépe, proto teplotu v ložnici snižte alespoň na 18 °C a před spadním v místnosti také vyvětrejte.
  • Rušit nás při spánku může i venkovní veřejné osvětlení. Proto si pořiďte zatemňovací závěsy nebo zkuste používat spací masku na oči.
  • Na spánek vás pak hezky naladí i teplá bylinková koupel nebo bylinkový čaj. Skvělý je například ten s heřmánkem a levandulí.

Dodržujte správný pitný režim

Voda toho umí mnohem víc, než jen zahnat žízeň. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu, udržovat zdravé klouby, napomáhá správnému trávení, vstřebávání živin, detoxikovat tělo a odplavovat škodlivé látky z těla.

Uvádí se, že adekvátní denní příjem vody by měl být 3,5 l u mužů a 2,5 litru u žen. Toto množství je samozřejmě orientační a celkový příjem vody by měl odpovídat vaší fyzické aktivitě, životnímu stylu a dalším faktorům.

Zaměřte se na zdravý jídelníček

Vyřaďte ze svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem cukru, soli, smažená i grilovaná jídla a další potraviny, které našemu organismu opravdu nesvědčí. Budete tak předcházet chronickým obtížím jako jsou onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, cholesterol nebo cukrovka.

Tolik oblíbené slazené limonády nahraďte vodou, čokoládu a brambůrky nahraďte ovocem a zeleninou. Také si můžete připravit zdravější verzi chipsů a hranolek ze zeleniny.

zimní běh
Zdroj: Shutterstock

Zapojte pohyb

Součástí očisty těla a zdravého životního stylu jako takového by měla být i každodenní dávka pohybu. Neznamená to, že každý den musíte vyrazit do fitcentra, ale stačí i 30 minutové pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, které v dalších dnech doplníte například plaváním, jógou, pilates, běháním nebo i zmíněným fitcentrem. Zkrátka podle toho, jaký pohyb vám vyhovuje nejvíce. A určitě stojí za to dopřát si i nějaký ten saunovací rituál.

Potraviny, které vám pomohou s detoxikací

Existuje celá řada potravin a superpotravin, které obsahují spoustu vitamínů a antioxidantů, a které vám mohou pomoci s přirozenou schopností vašeho těla se lépe čistit a detoxikovat. Navíc v nich najdete i spoustu živin, tolik potřebných pro zdravé a spokojené tělo.

Chřest

Obsahuje glutathion, známý antioxidant podporující detoxikaci těla, především u ledvin a močového měchýře. Dále je dobrým zdrojem vlákniny, folátu, železa a vitamínů A, C, E a K, a navíc prospívá i osobám s vysokým krevním tlakem.

Brokolice

Ta pro změnu posiluje játra a zvyšuje jejich schopnost odstraňovat z těla špatné chemikálie.

Grapefruit

Je doslova nabitý živinami včetně vitamínů A, C a B1, stejně jako kyselinou pantotenovou, vlákninou, draslíkem a biotinem. Enzymy obsažené v grapefruitu mohou také rozkládat tuk v těle, což krásně podporuje hubnutí.

Avokádo

Avokádo je nabité antioxidanty pomáhající tělu vylučovat škodlivé toxiny. Obsahuje celou řadu živin a asi 20 různých vitamínů a minerálů snižující riziko obezity, cukrovky a srdečních chorob.

Šťávy z ovoce a zeleniny
 Zdroj: Shutterstock

Kapusta

Je plná aminokyselin, které pomáhají udržet bystrou mysl a držet hladinu cholesterolu pod kontrolou. Stejně tak pomáhá lépe zvládat vysoký krevní tlak, a to díky vysokému obsahu hořčíku a draslíku.

Artyčoky

I když se v běžném českém jídelníčku vyskytují málokdy, zařadit bychom je do něj měli. Artyčoky totiž poskytují spoustu živin důležitých pro vaši krev a játra. Dále artyčoky obsahují fytonutrienty pomáhající játrům produktovat žluč, která je důležitá při trávení tuků.

Červená řepa

Obsahuje spoustu antioxidantů a dále je také bohatá na živiny. Najdete v ní například betain, který pomáhá játrům zbavit se toxinů.

Špenát

Má sice nízký obsah kalorií, ale zato je plný živin. Obsahuje vitamíny A, C, E a K, stejně jako thiamin, folát, vápník, železo a hořčík.

Citron

Tvoří základ mnoha detoxikačních diet, a to hned z několika důvodů. Tím prvním je vysoký obsah vitamínu C, který ocení například vaše pokožka, stejně jako imunitní systém. Zkuste začít svůj den teplou vodou s plátkem citronu a uvidíte.

Citronová voda
Zdroj: Shutterstock

Zázvor

Pomůže vám nejen při nachlazení, ale navíc zlepšuje trávení, pomáhá s nadýmáním i snižováním plynatosti.

Česnek

Česnek je známý nejen pro své detoxikační, ale také antivirové, antibakteriální a antibiotické účinky. Nejvíce benefitů z něj dostanete v syrové podobě, takže si ho dopřejte například coby součást salátové zálivky nebo pesta.

Zelený čaj

Obsahuje velmi vysoké množství antioxidantů, podporuje detoxikaci těla, redukci váhy a pomáhá také chránit vaše játra.

Superpotraviny a jejich směsi

Mezi nejznámější superpotraviny v oblasti detoxikace těla patří třeba zelený ječmen, spirulina nebo chlorella. Dopřát si je můžete ve formě tablet, prášku nebo i směsí, které jsou na detox přímo zaměřené. Z těch si lze připravit nápoj, nebo si je můžete přidat i do jogurtu, smoothie či snídaňové kaše.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů