Zdraví

Proč je dobré používat přírodní deodoranty a opalovací krémy

Lidí, kteří se zajímají o ekologické a šetrné výrobky je čím dál tím více. Pokud k nim patříte také, podívejte se spolu s námi blíže na to, proč je dobré používat přírodní deodoranty a opalovací krémy. Uvidíte, že nebudete litovat!

Žena držící přírodní opalovací krém
Zdroj: Shutterstock

Přírodní vs. klasické – v čem se liší?

Hlavní rozdíl je u těchto výrobků především v jejich složení. Klasické opalovací krémy pro blokování UV záření obvykle obsahují chemické látky (například oxybenzone nebo avobenzone), které se vstřebávají do kůže a následně putují do krevního oběhu. Látky z klasických opalovacích krémů se navíc při koupání uvolňují do moře a mohou poškozovat  mořské korály a další vodní organismy. 

Oproti tomu přírodní opalovací krémy obsahují minerální složky (například oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý), které na pokožce vytváří filtr odrážející UV záření a tím dochází k její ochraně. Výrobky šetrné k životnímu prostřední mívají také balení z recyklovaných nebo recyklovatelných obalů, což jim přidává další plusové body.

Domácí opalovací krém a deodorant
Zdroj: Shutterstock

Když se podíváte na srovnání přírodních a klasických deodorantů, je situace dost podobná. Ty klasické obsahují nejrůznější chemické látky jsou soli hliníku (obsahují hliník, kterého se naše tělo neumí zbavit a tím pádem dochází k jeho hromadění), parabeny (umí nehezky podráždit pokožku těla) a triclosan, které na lidské zdraví nemají dvakrát pozitivní vliv. 

Složení přírodních deodorantů tvoří látky, které jsou nejen šetrné ke kůži, našemu zdraví, i k životnímu prostředí. Najdete v nich například jedlou sodu (zabraňuje rozkladu bakterií a nepříjemnému odéru), bambucké máslo (má zklidňující a hojivý účinek), kokosový olej (má antivirové, antimykotické a antibakteriální účinky), esenciální oleje (zajišťují vůni deodorantu).

Jak se používají přírodní opalovací krémy a deodoranty

Přírodní opalovací krémy je třeba nanášet vícekrát během dne, přičemž při aplikaci potřebují pečlivěji rozetřít. Díky obsahu minerálních složek mají totiž výraznější bílou barvu.  Přírodní deodoranty je také třeba aplikovat častěji.

Neobsahují totiž antiperspirační látky, které zabraňují pocení, a tím pádem i přirozené a potřebné očistě našeho těla. Vzhledem k tomu, že přírodní deodoranty mají nejčastěji krémovou nebo tuhou podobu, nanášejte je až poté co se oblečete, aby nedošlo k jejich setření. Přechod a návyk těla na přírodní deodoranty většinou trvá přibližně dva týdny. Po této době nicméně zjistíte, že jsou stejně účinné jako deodoranty klasické.

Výhody používání přírodní deodorantů a opalovacích krému

Kromě životního prostředí uděláte jejich používáním radost především vaší pokožce. Díky přírodnímu složení jsou opravdu velmi šetrné, a to i v případě, pokud máte pokožku citlivou, suchou, či dokonce se sklonem k ekzémům a podráždění.

U přírodních deodorantů je dalším benefitem podpora přirozeného fungování našeho těla. Nezabraňují totiž pocení, díky kterému se náš organismus ochlazuje, aby nedošlo k jeho přehřátí. Pocení dále pomáhá hojit ranky na kůži a především se jeho prostřednictvím zbavujeme škodlivých látek. Pokud tedy používáme antiperspiranty, zabraňujeme potřebnému detoxikačnímu procesu.

Domácí deodorant
Zdroj: Shutterstock

Výběr přírodního opalovacího krému a deodorantu

Téměř každý produkt, který dnes najdete v drogerii nese označení bio, eco, přírodní, udržitelný a tak dále. V celé řadě případu se ovšem jedná pouze o marketingový tah. Jak tedy najít a vybrat ty skutečně přírodní a šetrné produkty? Zajímejte se o složení daného výrobku a o to, jako má certifikaci. Jen tyto dva ukazatele nám prozradí, jestli se ohledně “přírodního” označení nejedná pouze o líbivou nálepku, která se nezakládá na pravdě.

Certifikaci totiž udělují nezávislé organizace, které hodnotí, zda daný produkt splňuje odpovídající pravidla. Tedy jestli obsahuje pouze přírodní rostlinné nebo minerální suroviny, jestli tyto suroviny pocházejí z kontrolovaného biologického pěstování a kosmetika není testovaná na zvířatech.

Certifikace přírodní kosmetiky

certifikace výroba kosmetiky
Zdroj: Shutterstock
  • CPK bio – Česká certifikace, která potvrzuje, že minimálně 85 % surovin výrobku je přírodního původu.
  • Ecocert, Cosmébio – Certifikace potvrzující, že alespoň 95 % surovin je přírodního původu.
  • COSMOS – Celoevropská norma bio a přírodní kosmetiky.

Autor textu: Bára Kocmánková
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: Shutterstock