Zdraví

Bylinkové recepty našich dědečků a babiček

Nedostatek slunečního záření působí na citlivé jedince velmi depresivně. Stejné to bylo i za dob našich předků. Ti však žili v souladu s přírodou, čerpali z ní, pozorovali přírodní jevy a vycházeli z nich.

bylinkove recepty

Zaznamenáno je mnoho přírodních receptů, které nezatěžují organismus, a přesto dokážou pomoci v mnoha zdravotních nesnázích a rozhodně neztratily na aktuálnosti ani v dnešní uspěchané době. Navíc se jedná o návody velmi jednoduché a dostupné.

Bylinkové oleje

Nejznámější je olej mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tymiánový, meduňkový a rozmarýnový. Rostlinné silice jsou rozpustné v oleji – nejčastěji je využíván olivový nebo slunečnicový. Připravují se z 1 l oleje, do kterého se přidá velká hrst nejlépe suchých bylin, jež se nechá 2–3 týdny vylouhovat na slunci. Následně se olej scedí a bylinky prolisují přes jemné síto. Oleje jsou ideální pro masáže, jako přísada do koupele nebo k zevnímu mazání.

Pokud do oleje přidáte zahřátý včelí vosk nebo parafín, získáte léčivou mast.

bylinky

Kloktadla

Do kloktadel používejte především šalvěj, mátu a meduňku vylouhované ve slunečnicovém oleji. Pomáhají při onemocnění dásní, uvolňování zubů a proti zápachu z úst.

Bylinková pálenka, likér či žaludeční hořká

Naši dědečkové přímo vynikali v tomto oboru. Po vydatném jídle bylo na tyto výrobky spolehnutí. Příprava je jednoduchá: na 1 l extraktu se používá hrst sušených bylin ve směsi – nejčastěji meduňka, máta, libeček, třezalka, plody trnky, arnika, rozmarýn, tymián, špetka pelyňku, která se zalije 30% pálenkou z hroznů nebo žitnou. Směs se nechá 3 týdny na slunném místě. Poté se scedí a přelije do suchých lahví. Pokud chceme získat bylinkový likér, doplní se extrakt cukrem svařeným s vodou.

bylinkove

Léčivá a kořeněná vína

Pro jejich přípravu se hodí mařinka vonná, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule či heřmánek. Do 1 l vína (bílého nebo červeného), vylitého do keramické či skleněné nádoby, dáme hrst bylin (asi 30–40 g) a postavíme na tmavé místo při pokojové teplotě. Po týdnu obsah nádoby scedíme a víno je hotové. Pokud jde o trvanlivost, domácí vína vydrží i několik let.

Lisované čerstvé bylinkové šťávy

Používají se jako léčebná kúra. Mezi nejznámější patří čerstvá šťáva z kopřiv. Pro jarní kůru se používá potočnice, sporýš, bedrník, anýz a různé plevele jako např. kokoška, hluchavka, chmel, řepík, smetanka. Šťávy se připravují rozmixováním a následným vymačkáním rostlin. Pokud si vyrobíme do zásoby větší množství, konzervuje se nejlépe zmrazením do kostek. Rostlinné šťávy se před požitím ředí minerálkou, mlékem, jogurtem nebo kefírem.

Léčivé masti, balzámy a krémy

Využívají se k zevnímu použití na zmírnění bolesti. Využívají se čerstvé i sušené byliny Suroviny se rozpustí a přefiltrují v sádle, mandlovém oleji či lanolinu.

"

Babiččina měsíčková mast

200 g vepřového sádla rozpusťte v hrnku při nízké teplotě. Přidejte hrst květů měsíčku (i sušených), dobře promíchejte a zchlaďte. Po 24 hodinách hmotu znovu roztavte a přeceďte přes plátno. Mast se využívá především na léčbu křečových žil, pohmožděnin a opruzenin.

Pozor – masti uchovávejte v lednici, mají pouze několikatýdenní trvanlivost.

Voňavé bylinky

Voňavé chňapky na nádobí

Do chňapky všijte mateřídoušku, rozmarýn nebo levanduli. Kdykoliv přijdou do styku s horkým hrncem nebo troubou, uvolní se z nich vůně.

Voňavé knihy

Pytlíčky s levandulí, pelyňkem, hřebíčkem nebo skořicí položte na polici s knihami. Bylinky velmi rychle knihy provoní a zároveň je chrání před hmyzem.

Bylinkové máchací vody

Asi 15 minut vařte oblíbené bylinky pod pokličkou. Vodu sceďte a přidejte ji do poslední máchací vody – především vlněné svetry zazáří jasnou barvou, a navíc budou nádherně vonět. Pokud do nálevu přidáte kávovou lžičku drceného oddenku kosatce, bude vůně dlouhodobá. Z bylinek nejlépe voní levandule, rozmarýna, kořen omanu, kosatce, rozchodnice růžové a puškvorce.

levandule

Pytlíčky do šuplíků

Zde použijte levanduli, aloisii, mátu či okvětní listy růží k naplnění malých látkových pytlíčků. Vložte je mezi prádlo, svetry, ubrusy i ložní prádlo. Aby se daly sáčky zavěsit na ramínka, přišijte malé poutko. Ze silnějších látek ušijte pytlíčky do bot, případně cestovních tašek a kufrů – také budou jemně vonět.

Růženec

Nasekané červené a růžové okvětní plátky růží dejte na pánev. Přelijte vodou a hodinu vařte a nechte 24 hodin v klidu. Celý proces opakujte 4x. Pak si navlhčete ruce v růžové vodě, která zhoustla, a tvarujte kuličky, které obalíte v tlučeném hřebíčku, skořici a muškátovém oříšku. Navlečte je na silnou nit a vysušte.

Bylinky pro kuřáky

Základem zdravého kuřiva je podběl, ke kterému se přidá arnika, vachta, heřmánek, tymián, rozmarýn, tymián, řebříček a cukr. Vše se usuší a smíchá. Touto směsí naplněná dýmka provoní celý byt.

Text: Ludmila Dušková :: Foto: isifa/Shutterstock

Nepřehlédněte