Zahrada

Zdravotní rizika spojená s desinfekcí domácích bazénů a vířivek

Zápach chlóru již dlouhou dobu neodmyslitelně patří k letním radovánkám spojeným s koupáním v bazénech a vířivkách. Chlór je stále ještě často používaným desinfekčním prostředkem, přestože se jedná o toxickou látku, která je zdraví nebezpečná. I přes nízkou koncentraci chlóru v bazénech dokáže velmi poškodit naše zdraví. Společnost Guapex tak přichází na trh s revoluční novinkou GUAa POOL, která spolehlivě vyčistí vodu v bazénech i vířivkách bez použití jedovatého chlóru a pracuje na bázi zdraví nezávadných polymerů.

Častou komplikací při plavání v bazénu s chlorovanou vodou jsou potíže s dýcháním. Během plavání totiž vdechujete nebezpečné aerosoly z chlóru, které se tvoří těsně nad hladinou. Největší problémy pak vznikají ve špatně odvětrávaných prostorách, kterými mohou být i domácí zastřešené venkovní bazény či vířivky. „Na vině přitom není chlór samotný, ale jeho reakce s dusitany a dusíkatými látkami. Chlór tedy začíná být toxický a zapáchá teprve ve chvíli, kdy likviduje nějaké mikroorganismy či nečistoty. Nová technologie přípravků na desinfekci bazénů a vířivek GUAa POOL pracující na bázi polymerů je bez zápachu a jakéhokoliv rizika pro lidský organismus,“ říká Petr Wagner, ředitel společnosti Guapex.

Podráždění očí a kůže jsou nejčastějším důsledkem koupání v bazénech s chlorovanou vodou. „Koupání v chlorované vodě zhoršuje a někdy dokonce vyvolává kožní problémy, jako jsou vyrážky, ekzémy či atopický ekzém. Tyto obtíže trápí především osoby s citlivou pokožkou a děti,“ varuje Wagner. Chlorovaná voda je dokonce zodpovědná i za zvýšené riziko rakoviny a to především rakoviny kůže, protože chlor narušuje pokožku těla, která pak hůře odolává i slunečnímu záření. „Nová technologie GUAa POOL nezpůsobuje žádné alergické reakce ani jiná onemocnění a je vyvinuta speciálně i pro děti do tří měsíců,“ doplňuje Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Chlorovaná voda v bazénech zapříčiňuje také jedno z nejčastějších letních trápení všech žen, kterým jsou kvasinkové infekce. Chlor totiž svým účinkem zabíjí nejen mikroorganismy v bazénu, ale také ty v lidském těle. Narušuje tak přirozenou rovnováhu mikroorganismů především v ženském těle, kvůli čemuž pak dochází k přemnožení patogenů, způsobujících ženám nepříjemné gynekologické obtíže, které jsou často dlouhodobějšího charakteru a vyžadují léčbu.