Zahrada

I vřesy se dají rozmnožovat! Víte, jak na to?

Kvetou velmi bohatě a dlouho. Patří k oblíbeným zahradním rostlinám a kromě volné půdy si je můžete vysadit i do květináčů, kde budou pěkné až do zimy.

Zdroj: Shutterstock

Vyžadují slunečné místo s humózní, vzdušnou a mírně kyselou půdou. Vřesů je vícero druhů a obrovské množství kultivarů, můžeme si z nich vytvořit zajímavou sbírku. Ideální je si potom založit vřesoviště.

Vyhovujícím obdobím na jejich výsadbu je začátek podzimu nebo rané jaro. Na vhodných místech se vřesy rychle rozrůstají do šířky. Když chcete, aby vytvořily souvislejší porosty, musíte si do skupiny vysadit více kusů těchto rostlin a po vysazení jim dopřát dostatek vláhy.

Když však neumíte sehnat dostatečný počet rostlin na vyhrazené místo, můžete se je pokusit rozmnožit pomocí odřezků. Příznivé období je na to v srpnu až v září. Není to složité a můžete získat mnoho nových jedinců.

Jak získat nové vřesy z odřezků

Odřezky odebírejte ze zdravých a z hustě olistěných keříků, které nekvetou, vždy ze slunečné strany. Vhodné jsou vrcholové odřezky.

Odebrání odřezků z vřesu
Zdroj: Miro Pochyba

Před zakořeňováním nezapomeňte z odřezků odstranit všechny spodní jehlicovité listy.

Odstránění spodních jehlicovitých listů z větvičky vřesu
Zdroj: Miro Pochyba

Na dobré a rychlé zakořenění vřesů vám pomůže stimulátor růstu. Stačí do něj ponořit konce upravených odřezků a jemně oklepat o okraj kelímku.

Ponoření odřezků vřesu do stimulátoru růstu
Zdroj: Miro Pochyba

Nakonec odřezky zapíchejte do malé bedničky nebo květníku se substrátem určeným na množení rostlin. Zavlažte a nádobu dejte do polostínu.

Zapíchnutí odřezků vřesu do substrátu
Zdroj: Miro Pochyba

Pozor: Odřezky vřesů nesmí mít květní puky ani rozkvetlé květy.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů