Zahrada

Naučte se množit kaktusy ze semena. Budete překvapeni, jak je to jednoduché!

Dopěstovat kaktusy ze semen je u mnoha druhů poměrně jednoduché. Zkuste si to taky.

malé kaktusy v květináči
Zdroj: Shutterstock

Mladé rostlinky totiž dost rychle klíčí. Semena získáme nejčastěji z internetové nabídky nebo od kaktusářských sdružení. Pokud nám rozkvetl kaktus a má semena, můžeme použít i ta. Dokonce můžeme použít semínka ze zakoupeného plodu pitahaya, nazývaného i dračí ovoce (plod kaktusu Hylocereus), který se občas prodává v supermarketech.

kaktus z rodu melocactus
Hlavním znakem rodu melocactus (Melocactus) je tzv. cefálium, které se vytváří na vrcholku rostliny až po jisté době pěstování a jehož úkolem je tvořit květy a semena. | Zdroj: Shutterstock

Všeobecně je klíčivost semen kaktusů nejvyšší co nejdříve po jejich dozrání. Ideálním termínem pro výsev je únor až březen. Většina druhů vyklíčí přibližně za tři týdny, některým to však trvá déle. Potřebují k tomu teplo a světlo, substrát nemá vyschnout (zabezpečíme kryt z plastového sáčku).

Klíční lístky jsou malé a bez trnů. Po objevení prvních trnů vybereme květináč z plastového sáčku. Když se rostliny zvětší na velikost nehtu na prstu, rozsadíme je samostatně do malých květináčů s kaktusovým substrátem nebo kompostem.

Jak množit kaktusy ze semena

Dozrálý plod melo­cactusu se semeny odštípneme a semena vybereme. Očistíme je od zbytků oplodí, která by mohla při klíčení začít plesnivět. Semínka ponecháme na utěrce několik dnů.

Plod kaktusu se semeny
Zdroj: Shutterstock

Na výsev je vhodná plytká nádoba s odtokem. Substrát určený k pěstování kaktusů smícháme s perlitem nebo drobným štěrkem. Nádobku naplníme těsně pod okraj a zalejeme.

Semínka vyséváme rovnoměrně na povrch substrátu. Měla by být od sebe vzdálená přibližně centimetr. Většina kaktusových semínek je tmavá, lépe je uvidíme, když si na ně posvítíme baterkou.

Semínka zasypeme tenkou vrstvou vermikulitu nebo hrubého písku. Květináč vložíme do průsvitného plastového sáčku a dáme na světlé a teplé místo, ne však na přímé slunce.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů