Zahrada

ZAHRADNÍ RÁDCE: JE MOŽNÉ JEŠTĚ NYNÍ VYSÉVAT KOŘENOVOU ZELENINU?

Příliš se mi nedaří pěstování kořenové zeleniny. Většinou osivo buď špatně klíčí nebo v lepším případě jsou vypěstované kořeny mrkve i petržele tenké, větví se a ani chuťově se příliš nevyznamenávají. Poraďte, zda je možné vysévat ještě před příchodem zimy?

Většina pěstitelů ponechává výsev mrkve na jaro, ale ten, kdo to zkusil již na podzim, si velmi pochvaluje časné sklizně v následujícím roce. Výsevem kořenové zeleniny před nástupem zimy se mnohdy můžeme vyhnout nepříznivým klimatickým podmínkám, které mohou na jaře nastat právě v době vhodné pro výsev.

VHODNÁ DOBA NA VÝSEV

Podzimní výsev je však velmi nutné provádět těsně před nástupem mrazů, aby osivo nevyklíčilo před zimou, ale až časně zjara. V některých letech, kdy půda zamrzá pozdě, je skutečně možné provést výsev ještě v prosinci.

RADY A TIPY

  • Při výsevu kořenové zeleniny dbáme především na volbu pozemku, odrůdy a hustotu výsevu.
  • Rozhodně není vhodné provádět výsevy příliš husté a následně pak sklízet nekvalitní – niťovité, pokroucené a škůdci poškozené kořeny.
  • Meziřádková vzdálenost by měla být  25–30 cm, abychom mohli pohodlně provádět pravidelnou okopávku.
  • Mrkev i petržel rostou nejlépe na záhřevných, lehkých půdách s vysokým obsahem organické hmoty. Na nich se také nejdříve sklízí.
  • Na těžkých půdách se pomaleji vyvíjejí především rané odrůdy mrkve, které zde dosahují sklizňové zralosti později.

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: isifa/Shutterstock