Zahrada

Zahrádka až moc uklizená…

Mnozí zahrádkáři a majitelé zahrad u rodinných domků touží mít na zimu svoji zahradu jako ze škatulky. Listí vyhrabané, záhonky vypleté, suché kmeny odstraněné, žádné roští, žádné hromádky, zkrátka čisťounko. A při tom mnozí ani netuší, že se tím na svojí zahradě tak trochu proviňují, brání totiž užitečným živočichům u sebe přezimovat.

Český svaz ochránců přírody vyhlásil před léty program „Živá zahrada“ a pozval kameru „Receptáře prima nápadů“ na jednu tak trochu zanedbanou zahradu. Možná by se vám ten nepořádek nelíbil, ale v hromadě kamení prý přezimují ještěrky. Jen se nesmí během zimy to kamení přehazovat; už se stalo, že ztuhlou ještěrku vezli rychle do stanice handicapovaných zvířat. A ta hromada větví z ořezaných jabloní, mezi nimi zbytky dřevěného lešení a suchých větví má taky smysl, protože poskytuje zimní úkryt ježkům. Do třetice nás zaujal suchý kmen staré třešně, plný skulin, vykotlaných strakapoudy, s částečně sloupanou kůrou, za níž se určitě schovávají slunéčka sedmitečná a další užitečný hmyz.

Připomněl jsem při natáčení ing. Petru Stýblovi z ČSOP, že tam určitě budou i pilatky, obaleči jableční, svilušky a další nebezpečná havěť. Řekl mi, že program „Živá zahrada“ není pro majitele ovocných plantáží; určitě by takový kmen nenechal stát mezi řadami „Rubínů“, ale v přírodní zahradě – a takových u nás přibývá – určitě poslouží  nejen užitečnému hmyzu, ale nakonec i ptákům, kteří mají do čeho zobnout.

Ze „zanedbané“ zahrady jsme se pak rozjeli do Pátku u Poděbrad, kde má Český svaz ochránců přírody jednu ze svých stanic pro handicapované živočichy. Zahrada u domku byla upravená, uklizená na zimu, ale na zimní potřeby živočichů se tady myslí. Dokazuje to třeba špalek s dvojitým vydlabaným dnem, které je plné vody, a ta je temperovaná topítkem, jaké znáte z akvaria. Ptáci totiž potřebují i v zimě dostatek vody a tuhle nabídku pilně využívají. Opodál je v kompostu zahrabané dřevěné obydlí pro ježky; vykukuje jen komínek, který odvětrává pokojík, kam si ježek sám natahá trávu a suché větve. Jen se uvnitř musí ten komínek opatřit kouskem králičího pletiva, aby ho ta výstelka neucpala.

Tak vidíte, můžete mít na zimu zahradu uklizenou a přece dáte živočichům šanci přežít i tuhé mrazy.

 

Text k fotce:

Otvor, kterým ježek leze do dřevěné nory v kompostu, by měl být          široký a snadno přístupný .