Zahrada

Plánujete v létě opékání buřtů? Připravte si bezpečné ohniště a vyvarujte se požáru

Sezóna oblíbených grilování a zapalování ohnišť je v plném proudu. Víte ale, co všechno se dá použít k podpalu, a čemu byste se měli raději vyhnout? Tak přesně s tímto vám poradíme, ať vaše chvíle u ohně neskončí dřív, než vůbec začnou.

Ohniště
Zdroj: Pixabay

Než zapálíte oheň, zajistěte ohniště

Základem před každým podpalováním by mělo být dobré zajištění ohniště. To je potřeba buď ohraničit například starými cihlami, kameny, nebo alespoň odstranit trávu, která by se mohla velmi lehce vznítit a oheň rozšířit do ostatních částí pozemku. V případě volného ohniště je také dobré vyhloubit prohlubeň, ve které je možné oheň dobře kontrolovat.

V neposlední řadě sledujte předpověď počasí a výstrahu před suchem a větrem. Obojí je pro rozdělávání ohně vysoce rizikové a některá města tak tuto aktivitu mohou na přechodné období úplně zakázat. 

Chcete mít jistotu, že k vám nepřijedou kvůli velkému ohni nebo dýmu hasiči? Pak můžete úmysl rozdělávat větší oheň nebo pálit klestí nahlásit online Operačnímu a informačnímu středisku hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Ten sice k pálení nevystavuje povolení, ale v případě, že někdo váš oheň nahlásí jako požár, krajští hasiči o vaší akci ví a nejdříve vás kontaktují.

Jaké materiály použít na podpal ohniště

Materiálů na podpal existuje několik druhů. Některé můžete najít na své vlastní zahradě, jiné musíte dokoupit. 

Podpalovače

Podpalovač
Zdroj: Pixabay

Dřevitý podpalovač se prodává ve smotaných svazcích dřevěných hoblin a koupíte ho do 200 Kč. Mohou mít podobu kostiček z lisovaných dřevěných pilin a parafínu. Vedle toho také existuje známý bílý pevný podpalovač na petrolejovém základě.

Přírodní materiály

Pokud jste zrovna nebyli v obchodě a nemáte u sebe žádný z předchozích podpalovačů, pak se zkuste porozhlédnout doma a na zahradě. Tradičně se pro podpálení dřeva používá papír, ale nemůže to být jakýkoliv. Ideální jsou starší, suché noviny. Cokoliv vlhkého nebo pokrytého speciálními barvami a lesklým potiskem, bude spíše dýmit a moc užitku to neudělá.

Další možností je suchá tráva nebo seno, například ze sekání zahrady. Zkuste si jí trochu pro tyto účely nasušit, ale je jí potřeba trochu více, než jen jedna hrst. 

Naprosto ideální je také dřevitá vlna, která se často používá jako výplň do balíků zboží místo bublinkové fólie. Tento přírodní podpalovač je také často součástí profesionálních survival kapesních balíčků pro rozdělání ohně v přírodě. 

Materiály pro dobrodruhy

Pokud zrovna potřebujete rozdělat oheň v divočině, abyste se zahřáli, také vám doporučíme pár zajímavých tipů. 

Jedním z nich je využití tampónu nebo vaty. Obojí je jako troud dobře vznětlivé, obzvlášť, pokud na ně nastrouháte trochu rtěnky. Divíte se tomu? Rtěnka bývá plná olejů, barviv, parafínů a většina z nich se vyrábí jednoduše z ropy. Stačí tedy malá jiskra a oheň je na světě.

Velmi rychle oheň rozděláte i pomocí staré tužkové baterky a obalu od žvýkaček. Stačí ke každému konci baterky přiložit konec obalu a uprostřed se díky vodivosti materiálu vytvoří plamen, kterým pak lehce zapálíte přichystaný troud.

Zapálená tužková baterie
Zdroj: iStock

Co raději nepoužívat pro podpal ohniště

Pravidlo je celkem jednoduché – nepoužívejte cokoliv umělého a vysoce hořlavé tekutiny. Stačí špatná manipulace, nepozornost nebo vysoká toxicita a nejen, že ohrozíte okolní pozemek, ale také své vlastní zdraví. Přinášíme jejich seznam:

  • Plasty (obsahují vysoce toxické látky a znečišťují životní prostředí).
  • Laky a barvy (nebavíme se o zmíněném kousku rtěnky, ale několika decilitrech nebo litrech jedovatých látek, která představují velké riziko pro lidské zdraví).
  • Mokrý materiál a textilie (sice nakonec dobře hoří, ale předtím hlavně uvolňují velké množství dýmu, který rozhodně nebudete mít pod kontrolou, některé textilie jsou navíc napuštěny umělými barvivy nebo obsahují kovové a plastové doplňky).
  • Oleje a benzín (v tomto případě jde sice o bleskově účinné podpalovače, ale vystavujete se zbytečnému riziku prudkého vznícení a rychlého, nekontrolovatelného šíření ohně, takže je rozhodně nedoporučujeme).
  • Výbušniny (takto hloupý nápad by vás nejspíše napadl jen jednou).

Autor textu: Martin Sítek
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: Pixabay, iStock