Zahrada

Tipy, jak si bezpečně užít letní večery u ohně bez volání hasičů

Od prvních teplejších dnů až do podzimu je v Česku oblíbená sezóna grilovaček a táboráků. To ale neznamená, že můžeme pálit vše a rozdělávat oheň čímkoliv, třeba pomocí benzínu. Proto vám poradíme, jak si chvíle u ohně užít bezpečně a s ohledem na přírodu.

Grilování buřtů
Zdroj: Pixabay

Výběr místa a zabezpečení

Grilování a táboření jsou oblíbené aktivity, které umožňují strávit čas venku, užít si přírodu a vytvořit zážitky s rodinou a přáteli. Je ale důležité si uvědomit, že by tyto aktivity měly být prováděny bezpečně a s ohledem na životní prostředí. Prvním krokem je správná volba místa.

Pokud se připravujete grilovat, záleží na tom, jaký typ grilu máte. U přenosných grilů je výhoda, že se dají přesouvat na ideální místo, například do závětří, nebo tam, kde nebude kouř obtěžovat sousedy. Ať už máte tedy gril na kolečkách nebo je umístěný napevno, zvažte jeho umístění.

Také jej nezapomínejte pravidelně čistit. V opačném případě nejen, že bude mít připravené jídlo nepříjemnou pachuť, ale také se do něj dostanou nebezpečné látky nebo může docházet k náhlému vzplanutí starých připečených kousků.

Ohniště
Zdroj: iStock

Plánujete rozdělat táborové ohniště? Pak je výběr místa a jeho zabezpečení zásadní. Nejdříve si zjistěte, zda ve vaší obci nebyl vydán zákaz rozdělávání ohně. Pokud plánujete trochu větší oheň, je ideální váš záměr nahlásit krajských hasičům a zanechat na vás kontakt. V případě ohlášení vám jen zavolají a vy potvrdíte, že máte oheň pod kontrolou.

Ohniště by mělo být jasně ohraničeno například kameny, nejlépe byste měli prostor pro oheň vyčistit a vyhloubit menší jámu, aby byly uhlíky oddělené od okolního prostoru. Pokud na okrajích ohniště zůstane tráva, může se jednoduše vznítit a oheň se tak rozšíří nekontrolovatelně po velké ploše. Pro jistotu si nachystejte několik litrů vody a hrábě, abyste mohli ohniště dobře korigovat. 

Rozdělávání ohně

K rozdělání ohně lze využít ekologické materiály, které neobsahují nebezpečné látky, jako jsou chemikálie, kyseliny, barviva nebo snad benzín. Vždy se vyvarujte sprejů, lakovaného dřeva, barevného papíru, plastů a textilií. Všechny zmíněné věci patří maximálně na sběrný dvůr jako odpad. 

Co lze využít k ekologickému rozdělání ohně:

  • nebarevný papír, například staré noviny,
  • dřevěné piliny
  • ekologické podpalovače (z dřevěných pilin, dřevité vlny, dřevo-vláknité vlny)
  • Ecopal (skládá se z bavlny, včelího vosku, pryskyřice, jojobového oleje).

Ekologickým materiál k zapálení ohniště chráníte své zdraví, ale také kvalitu životního prostředí ve vašem okolí. 

Mějte vše pod kontrolou a v rámci pravidel

Rozdělávání ohně je na vaší zodpovědnosti. Nikdy otevřené ohniště nenechávejte bez dozoru. To platí i pro uhasínání. Vždy alespoň několik desítek minut vyčkejte, dokud nebudete mít jistotu, že je většina uhlíků vyhaslích. Stačí chvilka nepozornosti a můžete podpálit nejen svůj, ale i cizí pozemek a způsobit tak ohromné škody.

Grilování kuřecích prsou
Zdroj: Pixabay

Vyvarujete se rozdělávání ohně v přírodě a když už, tak jen na povolených místech a se zmíněným zabezpečením ohniště. 

Co s odpadky?

Je jasné, že na vašem vlastním pozemku se o úklid postaráte, minimálně na druhý den. Důkladný úklid ale platí i v přírodě. Dopředu si přichystejte igelitové sáčky nebo pytle na odpadky. Nejčastěji jde o plastové obaly a lahve, ale i zbytky jídla, papír nebo alobal. Pokud se v okolí nenachází koš, budete muset odpadky odnést sebou. Rozhodně se jich ale nezbavujte pálením v ohništi.

Ať už využijete přes léto jakýkoliv způsob přípravy pokrmů a zábavy nad ohněm, přistupujte k této aktivitě s rozumem a ohleduplností ke svému okolí.

Autor textu: Martin Sítek
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: Pixabay, iStock