Zahrada

Sekačky a mulčovače VARI: vyberte si správného pomocníka

Stroje tuzemského producenta zahradní a malé zemědělské mechanizace, společnosti VARI, stále čím dál více získávají na oblibě. Je to způsobeno především značným úsilím vývojového oddělení a také poměrně agresivní cenovou politikou,  která dovoluje pořídit kvalitního pomocníka za již méně než 20 000 Kč.

Tradičním sortimentem výrobce z Libice nad Cidlinou jsou bubnové sekačky, které zaujmou především masivním dvojitým sekacím diskem se spodním podběhem na ložisku a čtyřmi žacími noži, které mají nyní vylepšené uložení tzv. T-BAR. Nízké těžiště a torzně tuhý rám dovolují pracovat i ve značně nehostinných terénech, jako jsou mnoho let nesečené pozemky nebo svažitá prostranství se značným výskytem drobných náletových dřevin. Primárně jsou však konstruovány na pravidelné sečení vysoké trávy, čímž je myšleno sečení na sušení sena nebo každodenní krmení větších hospodářských zvířat.

Sedm modelů sekaček uspokojí různé požadavky

Nejlevnější volbu představuje model DS-521B AGATHA se záběrem 58,5 cm za 17 900 Kč. Tato sekačka přichází se zcela novými prvky výbavy, zvyšujících komfort obsluhy a snižující nároky na údržbu: především je to nový kryt sečení ze zinkovaného plechu, vybavený poutkem pro manipulaci, uložení nožů, zvyšujících pevnost disku nebo výztuha řidítek. Agatha disponuje modifikovaným rámem, tuhou hnací nápravou, nezávislým spouštěním sečení a pojezdu a motorem Briggs and Stratton 675 Series se systémem Ready Start. Nechybí ani bezpečnostní brzda disku, šikovně integrovaná do hnané řemenice. Pojezd rychlostí 2 km/hod. umožňuje pracovat i s opravdu vysokými, podrostlými hmotami.

LízaOblíbená LÍZA v modifikacích DS-521/DS-521B má vlastnosti na stejné úrovni, přičemž disponuje vysokým naváděcím krytem, dělenou hnací nápravou a možností vybírat ze dvou typů motorů. Ekonomicky smýšlející zákazníci sáhnou po modelu DS-521B LÍZA za 18 900 Kč, jež je vybaven motorem  Briggs and Stratton 675 Series se systémem Ready Start. Ti, co požadují nejmodernější techniku, pak zajisté zvolí DS-521 LÍZA se superúsporným OHC motorem Honda GCV 160E. Toto provedení vychází na 22 490 Kč, přičemž jako dárek dostanete zcela zdarma křovinořez ABG 432.

BDR-620 Lucina je taktéž produkována ve dvou motorizacích, levnější BDR-620B Lucina vychází na 23 990 Kč a pohání ji tichý OHV motor  Briggs and Stratton 850 Series se systémem Ready Start. Sekačka nabídne především větší osmipalcová kola na tuhé nápravě a dvě rychlosti 2 a 2,8 km/hod., řazené na řemenici, tudíž lze efetivně sekat jak přerostlou, hustou trávu, tak otavy nebo jiné řidší porosty. Model BDR-620 Lucina je osazena OHC motorem Honda GCV 190A s mechanickým sytičem a velkou výkonovou rezervou. Stojí 25 990 Kč a jako dárek je pro zákazníky připraven křovinořez.

Naprostou modlou mezi všemi bubnovými sekačkami je BDR-595 Adela 60, kterou zákazníci VARI znají již od od roku 1999. Tento výkonný stroj je trochu odlišný od předchozích, ač tedy nabízí stejný záběr. Rám je laserem řezaný, prostorový a mezi koly pracuje profi šneková převodovka, přímo spojená s motorem. Hnací náprava disponuje volnoběžkami, pojezdová kola jsou s ocelovým ráfkem a pneu typu superelastik. Cena činí 28 900 Kč za verzi s motorem Honda GCV 160E, pokud si zákazník přidá tisícikorunu, dostává Adelu s  poloprofi pohonem Honda GSV 190A – tento OHC motor nabízí valivá ložiska klikové hřídele, litinovou vložku válce a dvojitý vzduchový filtr. Nejvýkonnější sekačku pak prezentuje BDR-1200 s cenou 74 990 Kč, což je profi dvoububnová sekačka o záběru 120,2 cm s výkyvným žacím ústrojím v úrovních 10° na obě strany, kardanovým propojením žacích bubnů,  laserem řezaným rámem, 10“ pojezdovými koly a převodovkou Peerless 5+R. Tento mohutný stroj pohání OHV motor Honda GXV 390.

MulčováníMulčování: a není třeba odklízet trávu

Mulčování vysoké trávy je módním trendem, kterému se přizpůsobili všichni současní producenti. Technologie se zakládá na principu rozsekávání stébel trávy a následného ponechání na ploše jako přírodního hnojiva. Ale VARI přichází zase s něčím navíc: nabízí ucelenou řadu rotačních mulčovačů, vynikajících nízkými nároky na údržbu. Díky speciálnímu systému sečení s nožem GATOR kanadské firmy Oregon mulčovače VARI Hurricane zanechávají přibližně o 50% menší travní zbytek než konkurenční stroje, založené na stejném principu.

Nejlevnějším produktem v této řadě je vyžínač křovin F-550B, který otevírá revoluční novou základní řadu mulčovačů. Mezi základní prvky této řady patří: záběr 58 cm, nový torzně tužší rám, zinkovaná žací komora, vodicí ostruha pro skvělou průchodnost terénem, řidítka s výztuhou a bezpečnostní pojistkou sečení a dvě rychlosti 1,8 a 2,4 km/hod. založené na stejném principu jako u sekačky Luciny. Uvedený mulčovač F-550B je vybaven motorem  Briggs and Stratton 850 Series se systémem Ready Start a cenově vychází na 24 990 Kč. O tisícovku dražší F-550 je poháněn Hondou GCV 190A  a  v akci k němu zákazník dostává i křovinořez. Vrcholový model F-550 Inox přidává motor Honda

GSV 190A a nerezovou žací skříň, přičemž cena činí stále poměrně příjemných 27 490 Kč.

Poloprofesionální mulčovač F-600B se záběrem 58 cm je postaven na profi rámu a nechybí mu plynule nastavitelná řidítka. Z výbavy můžeme jmenovat třírychlostní převodovku Peerless se zpátečkou, výšku sečení nastavitelnou z místa obsluhy nebo boční otvor pro čištění. Tento robustní stroj nově pohání špičkový motor  Briggs and Stratton 950E Series se systémem Ready Start o objemu 223 ccm. Mulčovač F-600B stojí 49 900 Kč, při koupi s bržděnou sedačkou pak 53 900 Kč.

Plně profesionální mulčovač F-700, určený pro komunální nasazení, kombinuje prvky z F-600 a BDR-1200. Záběr tohoto masivního zařízení činí 70 cm, stroj je vybaven převodovkou Peerless 5+R a kolíčkovým diferenciálem. K pohonu slouží OHV motor Honda GXV 340. Stroj cenově vychází na 69 900 Kč, v kompletu se sedačkou AV 650 pak o 4 000 více.

-pr-

Nepřehlédněte