Zahrada

Meteorologové letos v létě varují před extrémním teplem. Co můžete dělat, aby vaše rostliny přežily?

Meteorologové hlásí, že nás letos v létě čekají opravdu extrémně vysoké teploty. Máte tak už nyní starost o to, jak se ve velkém horku bude dařit vaší zahradě? Nemusíte zoufat. Přinášíme vám hned několik tipů, aby vaše rostliny vysoké teploty přežily.

Zahradník na zahradě ve velkém teple
Zdroj: Shutterstock

Pořádně se zapotíme


Zdá se, že léto v roce 2024 bude opravdu úmorné. Meteorologové totiž varují, že nás letos v létě čekají opravdu vysoké teploty. Podle webu Novinky.cz, který se odkazuje na sezónní předpověď amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), je na vině přechod meteorologického jevu El Niňo na La Niňa. A vypadá to, že se máme opravdu na co těšit.

Letos v létě totiž mají být teploty opět nadprůměrné a navíc nás čekají vlny nepříjemných veder. Takový extrém je samozřejmě v některých případech komplikací pro lidi i zvířata. Vysoké teploty ale přidělávají vrásky i starostlivým zahrádkářům, kteří mají strach, aby jejich zahrádka takové počasí vůbec přežila. Nicméně není potřeba propadat panice, neboť existuje několik způsobů jak udržet vaši zahradu v bezpečí.

Suchá rostlina
Vysoké teploty přidělávají vrásky starostlivým zahrádkářům. | Zdroj: Shutterstock

Vysušený trávník


Zakládáte si na tom, aby váš trávník vypadal jako ze žurnálu? Potom mu musíte v období vysokých teplot věnovat obzvlášť velkou péči. Pokud má tráva nedostatek vláhy, můžete u ní pozorovat namodralou barvu. V takovém případě už byste měli zpozornět, pokud totiž nezakročíte, tráva zežloutne, následně zhnědne a uschne.

Jak se starat o trávník v letním období?


– Ani v létě byste neměli zapomínat na sekání trávníku. Díky pravidelnému sekání bude totiž hustý a také odolný proti plevelům. Pokud však nastoupí velká vlna veder, sekejte trávník méně a nebo ho přestaňte sekat úplně. V místě řezu se totiž může tráva rychle spálit.

– V opravdu vysokých teplotách byste se měli hnojení trávníku spíše vyhnout. Při extrémních teplotách totiž tráva neroste a hnojivo již nevstřebá. Pokud ale přece jen hnojit potřebujete, cesta tu je. Hnojení se tedy doporučuje spíše v chladnějších večerních hodinách. Používat byste měli hnojivo s vysokým obsahem draslíku, díky kterému se v trávě lépe drží voda.

– V neposlední řadě byste také neměli zapomínat na zavlažování, které by mělo být v letních měsících dostatečné a pravidelné. Obecně se doporučuje zalévat trávník vydatně dvakrát týdně, a to spíše v brzkých ranních hodinách, když ještě není rozpálený. Pravidelně zalévat byste samozřejmě měli i všechny ostatní rostliny!

Zalévání zahrady
V neposlední řadě byste také neměli zapomínat na zavlažování. | Zdroj: Shutterstock

Stínící tkanina v hlavní roli


Při extrémním horku vám může být velmi nápomocná i stínící tkanina. Díky ní můžete ochránit rosliny i skleník před nežádoucím slunečním zářením. Stínící tkaniny si rovněž mnoho lidí chválí díky jejich cenové dostupnosti, kvalitě a dlouhé životnosti.

Dopřejte rostlinám stín


Pokud máte na zahrádce rostliny, které lze přenášet, máte vyhráno. V takovém případě neváhejte a tyto rostliny přeneste někam, kde budou mít dostatek stínu. Využít k tomu můžete například i stromy, které se o svůj stín s menšími rostlinami podělí.

Zbavte se plevele!

Obzvlášť v letních měsících byste si měli dát velký pozor na to, aby se vám na zahradě neroztahoval zbytečný plevel. Rostliny, na kterých vám záleží, by totiž jen obíral o vodu, živiny a světlo, což by v extrémních teplotách bylo skutečně nežádoucí. Plevele byste se tak měli mělkým okopáváním zbavit dříve, než se vám na zahradě rozroste.

Jezírko na zahradě
Důležité je také doplňovat čerstvou vodu. | Zdroj: Shutterstock

Nezapomínejte na jezírko


Pokud máte doma zahradní jezírko, v horkých letních dnech byste na něj neměli zapomínat. Určitě byste měli jezírko pravidelně čistit a zároveň byste měli redukovat nadbytečné rostlinky v něm. Důležité je také doplňovat čerstvou vodu.

Tip pro květiny: Jak už bylo výše zmíněno, dostatečný přísun vody pro rostliny je naprostým základem. Někteří zahradníci však využívají ještě tento tip, díky kterému dodají květinám ještě větší komfort. Vezměte starý ručník, ten namočte do vody a umístíte ho pod květináč. Díky tomu budou mít květiny další vodu k dobru.

GALERIE

Text: Michaela Míčová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Novinky.cz, Magazinzahrada.cz, Compo.com, Greenpeace.cz