Zahrada

Třapatky přinesou do zahrady slunce, jsou nenáročné a pokvetou i na podzim

Typicky žlutými květy vnášejí rudbekie do výsadeb hřejivou atmosféru léta. Patří k nejméně náročným zahradním rostlinám, kvetou bohatě a dlouho.

Rudbekie
Zdroj: Shutterstock

Trvalky rudbekie/třapatky (Rudbeckia)

Se v našich zahradách pěstují dlouho. Už v minulosti nechyběly v předzahrádkách či květinových záhonech a nejednou se samovýsevem rozšířily i na další místa v rámci zahrady. Zatímco kdysi se pěstovala zejména rudbekie srstnatá, v současnosti se k ní přidalo i několik dalších odolnějších druhů a nových odrůd.

Zvolit si můžeme nižší i středně vysoké druhy. Jejich předností je nejen životaschopnost, ale právě spousta květin a délka kvetení. První květenství vzkvétají začátkem léta a poslední na podzim. Pokud odkvetlé květiny ponecháme na rostlině i během zimy, stanou se přirozenou zimní dekorací a zároveň útočištěm pro drobné užitečné živočichy.

Třapatky vyniknou ve smíšených květinových záhonech nebo v květinových ostrůvcích, v předzahrádkách, ve skupinách s okrasnými trávami a před skupinami keřů. Vyšší druhy se uplatní u plotů a poslouží i k rozdělení prostoru.

Hodí se do tradičních venkovských zahrad a také do moderních výsadeb. Nižší druhy a kultivary porostou také v květináčích na slunečních balkonech a terasách. Květy vydrží dlouho ve váze a lze je i sušit.

Třapatky v zahradě
Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Má ráda slunečná a teplejší místa s lehčí, propustnou a výživnou půdou. Přestože jim více vyhovují mírně vlhké půdy, po dobrém zakořenění tolerují krátkodobě i sucho. Většina druhů se v ideálních podmínkách rychle rozrůstá, a proto je dobré jim vyhradit dostatek místa.

Výsadba

S kořenovým balem si tuto trvalku můžeme vysadit po celou sezónu, přičemž jedince, které vysadíme v létě, je třeba intenzivněji zavlažovat. Rostliny bez kořenového balu vysazujeme brzy na jaře nebo začátkem podzimu.

Třapatky ve váze
Zdroj: Shutterstock

Kalendář výsadby, kvetení a množení

Výsadba (s kořen. balem): březen – říjen
Kvetení: červen – říjen
Množení dělením: březen, duben, září, říjen

Péče

Pěstování je snadné. Na jaře dopřejeme rudbekiím dávku hnojiva nebo kompostu, v sušších obdobích léta nezapomínáme na doplňkovou závlahu. Občas je třeba zredukovat příliš rozrostlé trsy. Odkvetlé květy odstraníme až v předjaří. Rudbekie rozmnožujeme dělením brzy na jaře nebo po odkvětu. Nejsou napadány škůdci ani netrpí chorobami.

Výběr 5 kultivarů

Rudbekie podplstnatá (Rudbeckia subtomentosa)

Krásný a méně známý druh s mimořádně vytrvalými květy, které mají netradiční úzké okvětní lístky. Kvete koncem léta a vytváří husté trsy. Nevyžaduje přihnojování, potřebuje však dostatek vláhy. Snese i polostín.
v × š: 120 × 40 cm

Třapatka trojlaločná (Rudbeckia triloba)

Méně pěstovaný a vysoce atraktivní druh, byť jde jen o dvouletou trvalku. Koncem léta mívá velmi mnoho květů. Většinou se rozšiřuje samovýsevem, díky čemuž se udrží na zahradě mnoho let. Potřebuje mírně vlhkou a výživnou půdu, ocení i pevnou oporu.
v × š: 120 × 60 cm

Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)

Vyšší druh, který vytváří mohutnější trsy, má větší lesklé dělené listy. Kvete celé léto a začátkem podzimu. Uplatní se u plotů, v pozadí květinových záhonů a poslouží i k rozdělení prostoru. Potřebuje vlhko a pevnou oporu.
v × š: 200 × 100 cm

Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta)

Oblíbený druh, který poutá žlutooranžovými květy. Kvete až do podzimu, rozkvetlé trsy jsou působivé v kombinaci s okrasnými trávami. Potřebuje vlhkou a výživnou půdu. Na nevhodných stanovištích bývá náchylná k houbovým chorobám.
v × š: 50 × 40 cm

Rudbekie lesklá (Rudbeckia fulgida)

Vděčný, životaschopný a velmi bohatě kvetoucí druh. Má několik pěkně kvetoucích odrůd. Kvete dlouho, vytváří souvislejší porosty. Uplatní se ve smíšených květinových záhonech i v květináčích na slunečních balkonech a terasách.
v × š: 70 × 50 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů