Zahrada

6 řešení pro zahradu a terasu: Voňavé zákoutí na odpočinek

I na malém pozemku s obdélníkovým či čtvercovým půdorysem si lze vytvořit voňavé romantické zákoutí na odpočinek. Důležité je tzv. zónování i výběr vhodných rostlin a materiálů.

Jak vytvořit voňavou zahradu pro odpočinek: zahrada s houpačkou na betónové terase

Výhody

  • Lavička je umístěna tak, aby poskytovala sedícímu pocit bezpečí – záda chrání oplocení a nad hlavou a po bocích se o soukromí zase stará obrostlý altánek.
  • Rozčlenění malého pozemku na jednotlivé zóny a soustředění výsadby rostlin po obvodu zahrady ponechalo prostoru volnost a zároveň ho zútulnilo.
  • Vodní hladina nádržky je vhodně zastíněná vodními rostlinami. Kromě toho protíná přímý pohled z domu na altán, a tak chrání sedícího na lavičce.
  • Je vidět, že při výběru rostlin se pamatovalo i na jejich výšku – střídají se nižší druhy s vyššími, tak jsou místy přiznané hranice pozemku – bambusové oplocení, které bylo také vhodně zvoleno (plot z pletiva by neposkytoval tolik soukromí a plot z tvarovek by zase působil příliš těžkopádně, což by v takovémto malém prostoru navozovalo spíše dojem vězení).

Nevýhody

  • Větší část zahrady je vysypaná drobným štěrkem, což může ztěžovat chůzi. Decentním řešením by bylo osazení několika šlapacích kamenů vedoucích k altánku, případně by bylo možné nahradit štěrk trávníkem po celém obvodě. Štěrk je nutné občas přehrabat, urovnat, obvykle zarůstá mechem, což může působit špinavým dojmem.
  • Kousek travnaté plochy je koncepčně zbytečný. Na druhé straně ho lze využít na umístění lehátka na opalování.
  • Do vodní nádržky uprostřed pozemku by bylo vhodné umístit malou fontánku, která by okysličovala vodu, a současně by zvuk vody umocňoval relaxování na lavičce.
  • Výběr rostlin je sezónní. Na podzim a v zimě může zahrada působit trochu nudně až smutně. Vhodné by bylo vysadit například vilín kvetoucí uprostřed zimy či alespoň okrasné trávy, jejichž trsy dokážou zajímavě zpestřit zimní krajinu.

Jak na voňavou zahradu pro odpočinek: návrh zahrady s květinovou výsadbu

Ve slunné zahradě se krásně rozvine vůně bylinek.

Seznam rostlin na výsadbu

1 Muškát (Pelargonium zonale)
2 Zimolez (Lonicera x tellmanniana)
3 Bobkovišeň (Prunus laurocerassus)
4 Bez (Sambucus nigra)
5 Šalvěj (Salvia nemorosa)
6 Artyčok zeleninový (Cynara cardunculus)
7 Pálka (Typha minima)
8 Okrasný mák (Papaver)
9 Měsíček lékařský (Calendula officinalis)


Text: Daniel Košťál
Foto: Thinkstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů