Poradna

Ideální čas na plánování zahrady: Jak začít a na co si dát pozor

Zimní období je ideální i na plánování nové zahrady. Základem úspěchu je vše důkladně zvážit, vybrat optimální řešení a uskutečnit si i cenový průzkum. Nyní se můžete rozhodovat, jaké prvky by měly být součástí vaší zahrady, jaké zpevněné plochy, jaký typ osvětlení, a vybrat si můžete i konkrétní druhy rostlin. Moderní možnosti, které přinášejí pohodlný přístup k informacím, vám vaše rozhodování výrazně ulehčí.

Realizace zahrady
Zdroj: Shutterstock

Otázky a odpovědi při plánování zahrady

Odborník se vyplatí

Na jaře nás čeká zakládání zahrady u našeho nového domu. Jak správně postupovat? S čím začít při plánování zahrady? Stále zvažujeme, zda se do toho nepustíme svépomocí.

Důležité je mít kvalitní plán, respektive jasnou představu o tom, jak chcete vybudovanou zahradu využívat, kolik lidí se v ní bude potkávat, zda vám má poskytovat estetický zážitek, nebo spíš užitek. Vyplatí se vše si sepsat a zaznamenat i požadavky jednotlivých členů rodiny. Následně se během zimy obraťte na zkušeného zahradního architekta, který vám bude umět nejlépe pomoct a představí vám prostor vaší zahrady v budoucí podobě.

Osvětlená zahrada
Zdroj: Shutterstock

Tím, že oslovíte odborníka, můžete předejít mnohým zbytečným problémům a vleklé cestě k vytouženému cíli. Zahradní architekt vás následně propojí s realizační firmou, která představy, na nichž se dohodnete, i finální návrh uvede do reálné podoby. Když se rozhodnete pro svépomocné řešení, alespoň částečně ho konzultujte s odborníky. Pokud jde o postupnost, důležité je nejdříve zabezpečit oplocení zahrady, položit rozvody vody, elektřiny, vybudovat zpevněné plochy a plánované zahradní stavby, vyvýšené záhony, jezírka nebo bazén, následně je možné vysázet okrasné a ovocné stromy a keře, poté trvalky, okrasné trávy, popínavou zeleň, a až nakonec se dá přistoupit k založení trávníku.

Plánování výsadby

V nové zahradě bychom si chtěli na jaře založit trávník. Za problém považujeme svažitý terén. Jak si s tím poradit? Existuje i jiné řešení než svah vyrovnat?

Travnatou plochu si můžete založit i ve svažité zahradě, ale jen tehdy, když svah nepřekračuje sklon třiceti stupňů. V takovém případě je nejen samotné zakládání, ale hlavně údržba této plochy problematické. Kromě trávníku se však můžete rozhodnout i pro půdopokryvnou zeleň. Když se však nechcete vzdát představy hustého a sytě zeleného trávníku, potom si svah rozčleňte pomocí opěrných zídek na několik samostatných teras a na nich si vytvoříte travnaté plochy.

Trávník
Zdroj: Shutterstock

DOBRÁ RADA: Novou zahradu nejrychleji realizujete s využitím profesionální firmy.

Co je důležité při zakládání nové zahrady ve městě? V okolí našeho nového domu vidím řešení, která se mi zdají velmi chaotická. Zakládání zahrady čeká v nejbližší době i nás.

Doporučuji sladit zahradu s domem, dvorem a okolím, dodržet určitou jednotnost, barevnou i materiálovou. Pokud tedy máte moderní dům, pokuste se vytvořit, nebo dát si vytvořit, i modernější exteriér. Je však vhodné, aby zahrada byla zároveň typicky „vaše“, tedy měla zakomponovány i některé originální prvky. Není třeba to hlavně přehánět s množstvím různých materiálů, doplňků a dekorací, ani s rostlinami či s množstvím staveb. Zvolte méně druhů rostlin a vždy ty, kterým vyhovují podmínky vaší zahrady. Dobře si to promyslete a raději se dopředu poraďte s odborníkem, kam je vysadíte. Vyhněte se bezhlavému nakupování a sázení rostlin do své zahrady všude tam, kde bude volné místo.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů