Poradna

Vše, co jste chtěli vědět o jehličnanech v jasných odpovědích

Chcete vědět, jak správně pečovat o jehličnany po výsadbě pomocí mulčování kůrou? Prozradíme vám mnohem víc. Například, proč je důležité použít jemně drcenou kůru jehličnatých dřevin a jaký přínos to má pro udržení vláhy, ochranu kořenů a potlačení plevele. Navíc získáte tipy na vhodné druhy jehličnanů pro pěstování v nádobách a rady pro vytváření atraktivních skupin jehličnanů ve vaší zahradě.

Jehličnany v zahradě
Zdroj: Shutterstock

Jehličnany – otázky a odpovědi

Jde to i v nádobách

Je potřeba, když vysadím jehličnany, mulčovat půdu v okolí kůrou? Jaký to má význam? Jaký typ kůry doporučujete využít?

Doporučuji jemně drcenou kůru jehličnatých dřevin, tedy ne přibarvovanou. Vrstva kůry, která je vysoká nejméně pět centimetrů, pomáhá udržet v půdě dostatek vláhy a ideální teplotu, podporuje rozvoj užitečných mikroorganismů a zabraňuje růstu plevele. Zároveň v zimě ochraňuje kořeny jehličnanů před působením nízkých teplot. Oceníte to hlavně u nově vysazených jedinců a též v případě choulostivějších druhů. V neposlední řadě vypadá rozložená kůra pod jehličnany přirozeně a pěkně. Vrstvu kůry je třeba průběžně doplňovat, protože časem dochází přirozeně k jejímu rozkladu.

Jehličnany v nádobách
Zdroj: Shutterstock

Které druhy jehličnanů byste mi doporučili pro pěstování v nádobách na slunné terase?

Nejlepší bude vybírat si mezi zakrslými, pomaleji rostoucími druhy a kultivary. V zahradnictví vám s výběrem pomůže odborník, výška či šířka růstu však bývá uvedena i na štítcích, které jsou běžnou součástí prodávaných dřevin. Mnoho zajímavých jehličnanů, vhodných do nádob, najdete mezi cypřišky, například cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa) a jeho kultivar Nana Gracilis. Hodí se i některé kultivary smrku sivého (Picea glauca), například Echiniformis či Alberta Globe, u smrku ztepilého (Picea abies) je to kultivar Little Gem a osvědčeným pro nádoby je i kultivar Karel smrku omoriky (Picea omorika). Vícero vhodných zástupců najdete i v sortimentu kultivarů borovice kleče (Pinus mugo) a též mezi jalovci – za vyzkoušení stojí jalovec šupinatý (Juniperus squamata) a jeho kultivar Blue Star.

Druhy pro živý plot

Jaké zásady je důležité dodržet, když si chci v zahradě vytvořit zajímavou skupinu jehličnanů?

Nejdůležitější je seskupovat druhy se stejnými pěstitelskými požadavky. Je však třeba vědět, do jaké výšky a šířky jednotlivé druhy či kultivary dorůstají. Platí, že vyšší druhy patří do pozadí a nižší do popředí. Ve skupinách s jehličnany by měl být jeden dominantní zástupce a ostatní jehličnany by ho měly doplnit, avšak neměly by dominovat. Vhodné je seskupit různé růstové formy – kulovité, plazivé, rozložité formy – a zakomponovat i druh s barevně výraznějším jehličím. Velmi důležité je vysázet jednotlivé dřeviny v dostatečných rozestupech od sebe, aby každá rostlina měla dostatek světla.

Dají se využít jehličnany i k vytvoření živého plotu? Máme zahradu u chalupy v podhorské oblasti a zvažujeme takové řešení. Jaké druhy jehličnanů jsou pro to vhodné? Jakou formu pěstování doporučujete?

Rozhodnutí je na vás. Využít můžete tvarovanou i volně rostoucí formu. U tvarované formy však musíte počítat s pravidelnější údržbou – s precizním tvarováním do kónického tvaru a též se systematičtějším přihnojováním a zavlažováním. Jinak se takový živý plot neprojeví v plné nádheře. Důležité je samozřejmě zvolit i správné druhy či kultivary jehličnanů. Základem úspěchu je kromě toho kvalitní příprava půdy a dodržení doporučených vzdáleností mezi jednotlivými dřevinami. U každého druhu to může být jiné, proto si zjistěte, jaká vzdálenost je doporučena pro dřevinu, kterou jste si vybrali. Pokud jde o konkrétní druhy, vzhledem k lokalitě, kterou uvádíte, bych vyzkoušel například smrk ztepilý. Při troše trpělivosti z něho vytvoříte půvabný tvarovaný živý plot. Využít však můžete i tis, zerav západní nebo cypřišek hrachonosný.

Řešení dalších problémů

Jehličnany pro skalky

Využít můžete různé druhy zakrslých druhů a kultivarů. Důležité je však znát i jejich požadavky na typ půdy. Ve skalkách často převažuje zásaditější půda a ta je vhodná jen pro omezenější počet druhů. Nezbývá potom nic jiného než půdní podmínky upravit.

Přenos jehličnanu
Zdroj: Shutterstock

Jehličnany k jezírkům

Nejvhodnější jsou takové druhy, které mají rády vyšší půdní i vzdušnou vlhkost. K takovým patří například jedlovec (Tsuga), který má několik kultivarů, nebo tisovec (Taxodium). Důležité je sázení jehličnanů dále od vodní plochy.

Exotické jehličnany

V našich zahradách nepůsobí přirozeně, proto je potřeba nepřehánět to s jejich množstvím. Porostou na chráněnějších stanovištích a v prvních letech po výsadbě vyžadují důkladnou ochranu. Uplatní se hlavně v moderních městských zahradách.

Jehličnany skalka
Zdroj: Shutterstock

V našich podmínkách jsou osvědčené cedry, kryptomerie, pajehličník, nohoplod nebo kultivary sekvojovce. Vyzkoušet můžete i pěstování blahočetu.

Jehličnany snášející znečištěné ovzduší

K takovým patří například borovice černá, ale i borovice kleč, cypřišky, jalovce, zeravy, smrk pichlavý a částečně i jedle ojíněná.Jehličnany do nádob

Tajemství pěstitelského úspěchu spočívá v zálivce. Substrát určený pro dřeviny nesmí na dlouhou dobu proschnout ani být promáčený, protože dochází k hnití kořenů. Na dně musí být též drenážní vrstva. Potřebné jsou prostornější a mrazuvzdorné květináče.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů