Zahrada

Vybírejte si rostliny do zahrady nejen podle barvy, ale i čichu aneb Jak provonět zahradu pomocí květin

Při výběru rostlin se zaměřte nejen na druhy s atraktivními barvami květů. Vaši náladu dokáží neskutečně podpořit i rostliny s příjemnou vůní.

babička s vnučkou voní růže v zahradě
Zdroj: Shutterstock

Je až neuvěřitelné, jak velký vliv mají na naši náladu vůně. Určitě jste si všimli, že každá rostlina má svou vůni, některá výraznou, jiná zase velmi decentní. Pro lepší zorientování se v zahradních vůních slouží kruh vůní. Ten se skládá ze čtyř hlavních kategorií, tedy z vůní sladkých, svěžích, intenzivních a suchých.

Každá tato vůně se ovšem skládá ještě ze tří podskupin, které mají svá specifika. Kruh vůní můžete použít například jako pomůcku při výběru rostlin, které vysadíte do vzájemné blízkosti. Velmi dobře se navzájem kombinují různé kategorie z hlavní skupiny.

V případě sladkých vůní vedle sebe můžete vysadit rostliny ze všech tří podskupin, tedy rostliny s vůní ovocnou, jemnou i lehkou. Trochu problematické může být kombinování dvou i více hlavních skupin, ale i tady se najdou vý­­jimky.

Například ze sladkých a intenzivních vůní můžete dobře sladit vůně ovocné a čokoládové, nevhodnou kombinací je pak rostlina s vůní jemnou a druh s vůní štiplavou. Květina s jemnou vůní by souboj s rostlinou se štiplavou vůní prohrála na plné čáře, štiplavá vůně je totiž mnohem intenzivnější a jemnou vůni by tak upozadila.

Pokud se chystáte vysazovat rostliny, vždy se snažte aromatické druhy kombinovat s citem. Například v blízkosti posezení jsou dobrou volbou druhy s jemnou bylinnou a svěží vůní. Rostliny s výraznými až vtíravými tóny pak raději vysaďte do větší vzdálenosti od okna nebo odpočinkové terasy.

Kruh vůní

Kruh vůní s rostlinami pro okrasnou zahradu
Zdroj: Shutterstock, archiv redakce

Rostliny se sladkou vůni

Rostliny produkující sladký nektar dokáží vykouzlit celou řadu sladkých vůní, které mají regenerační, zahřívací i uklidňující účinky.

Ovocná

Sladké a pikantní, sluncem prohřáté ovocné tóny: lilie, frézie, anglické růže.

Jemná

Plná medová vůně s pudrovými tóny: hrachor, zimolez, šeřík.

Lehká

Jemná, sladce květinová vůně se svěžími tóny: violky, vistárie, růže.

Rostliny se svěží vůni

Rostliny bohaté na mízu a éterické oleje zaujmou výraznými vůněmi, které mají povzbuzující, povznášející a silně stimulující účinek.

Eukalyptus
Eukalyptus | Zdroj: Shutterstock

Citrusová

Pikantní a čisté vůně se sladkými ovocnými tóny: zavinutka, citronová meduňka, citronová mateřídouška.

Trávová

Čisté listové vůně se zemitými a pižmovými tóny: bambusy, trávník, zimostráz.

Mentolová

Ostré listové vůně s výraznými mátovými nebo anýzovými tóny: eukalyptus, máta, šanta.

Rostliny s intezivní vůni

Rostliny bohaté na nektar i éterické oleje mnohdy vytváří opravdu intenzivní kombinace vůní, které mohou být štiplavé i opojné, některé dokonce působí afrodiziakálně.

Cukrovinková/čokoládová

Bohaté a krémové vůně se zemitými, ovocnými a sladkými tóny: čokoládová máta, akébie, čokoládová pelargonie.

Štiplavá

Těžké a sladké vůně s pižmovými tóny: jasmín, pustoryl, konvalinka.

Kořeněná

Sladké, pepřové, dřevité i zemité tóny: azalka, bobkový list, karafiát.

Bobkový list
Bobkový list | Zdroj: Shutterstock

Rostliny se suchou vůni

Rostliny obsahující éterické oleje, pryskyřici a mízu produkují výrazné vůně s trochou hořkosti i sladkosti zároveň. Tyto vůně působí čistým, osvěžujícím a energizujícím dojmem.

Pryskyřičná

Zemité a sladké vůně s pižmovými a bylinnými tóny: borovice, rozmarýn, yzop.

Aromatická

Sladké a svěží vůně s listovými a dřevitými tóny: šalvěj, levandule, tymián.

Anýzová

Svěží listová vůně se sladkými a bylinnými tóny: koriandr, anýz, fenykl.

8 aromatických rostlin

Levandule, růže, šalvěje, šeříky, konvalinky a jiné jsou rostliny velmi dobře známé pro svou vůni. Rozšiřte si paletu vůní i prostřednictvím těchto druhů.

Galerie

1 Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)

V našich podmínkách se perovskie někdy označuje za trvalku, ale jedná se o opadavý keř, který na jaře vyžaduje hluboké zmlazení. Zaujme specifickým metlovitým vzhledem i stříbřitými listy. Během léta se na větvích objeví drobné modré kvítky. Celá rostlina výrazně voní po pryskyřici a aromatických bylinách.

Doba květu: VIII–X
v × š: 1,5 × 1,2 m

2 Ořechokřídlec clandonský (Caryopteris × clandonensis)

Tento opadavý keř si zahradníci oblíbí hlavně díky intenzivnímu kvetení i minimálním nárokům na pěstování. Jasně modré květy lákají hlavně včely a čmeláky. Celá rostlina voní po bylinách a koření. Spolehlivě poroste na plném slunci i v sušší a chudší půdě. Na jaře potřebuje zmladit.

Doba květu: VIII–IX
v × š: 0,5–1 m × 0,5–0,8 m

3 Zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum)

Poměrně bujně rostoucí opadavá liána se žluto-bílo-červenými květy s výraznou, sladce medovou vůní. Květy jsou velkým lákadlem pro opylovače, zvláště pak včely. Ideální druh na loubí, treláže i altány. Nejlépe poroste na slunci i v polostínu, ve stínu méně pokvete.

Doba květu: VI–VII
v × š: 5 × 2,5 m

4 Zavinutka podvojná (Monarda didyma)

Sytě červené květy zaujmou už na dálku. Celá rostlina voní po citrusech s příměsí bergamotu, díky čemuž je velmi oblíbená pro výrobu bylinných čajů. Potřebuje dost místa, jakmile narazí na překážku, přestává růst a ustupuje. Nejlépe roste na plném slunci v hluboké a na živiny bohaté půdě.

Doba květu: VI–IX
v × š: 0,7–1 m × 0,5 m

5 Okrasný tabák (Nicotiana x sanderae)

Barevná škála květů jednoletého tabáku se pohybuje od čistě bílé přes žlutou, růžovou až po temně rudou. Velkou výhodou tabáku je to, že kvete i v noci a díky své jemné a sladké vůni je lákavý pro noční motýly. Je silně prošlechtěný, kultivary vytvářejí nízké kompaktní keříky i rostliny vysoké více než jeden metr.

Doba květu: VII–IX
v × š: 0,4–1,2 × 0,4–0,8 m

6 Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Oblíbená léčivka se používá hlavně pro výrobu kapek ke snadnému usínání i proti kašli. Během léta z dlouhých stonků vyrůstají narůžovělá květenství s extrémně výraznou, sladkou, až trochu vanilkovou vůní. U senzitivních jedinců vůně vyvolává nevolnost, proto je dobré kozlík vysadit do vzdálenějšího koutu zahrady.

Doba květu: VI–VIII
v × š: 1,5–2 m × 0,4–0,6 m

7 Agastache (Agastache hybrida)

I když se agastache často označuje za trvalku, je to mnohdy spíše letnička, která se ale velmi ochotně samovysévá, takže se na zahradě každý rok objeví na jiném místě. Modrofialová květenství voní výrazně po anýzu a jsou lákadlem pro všechny opylovače. Roste i v chudší půdě na slunci i bez pravidelné zálivky.

Doba květu: VII–IX
v × š: 0,8–1,2 m × 0,6 m

8 Otočník stromovitý (Heliotropium arborescens)

Americký otočník ve své domovině roste jako mohutný keř. Protože ale nepřežije naši zimu, pěstuje se běžně jako letnička. Název získal podle toho, že otáčí listy za sluncem. V červnu rozkvétá sytě modrými květy s výraznou vanilkově sladkou vůní. Roste nejlépe na slunci v kvalitní živné půdě.

Doba květu: VI–VIII
v × š: 0,5–0,7 m × 0,4 m

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů