Zahrada

Půvabný zvoneček má v zahradě široké využití. Víte, co mu prospívá?

Neodolatelně krásné zvonky jsou šperky kytic. Jsou to půvabné trvalky s křehce působícími květy, které mají široké využití i v zahradách.

Zdroj: Shutterstock

Rod zvonek (Campanula) zahrnuje různé druhy nižších, středně vysokých a vyšších zástupců. V poslední době se sortiment těchto oblíbených okrasných rostlin výrazně rozšířil, přibyly druhy, jejichž pěstování na zahradách dosud nebylo rozšířeno.

Jedná se o dlouhověké, někdy i krátkověké trvalky, které se na stanovištích, kde mají ideální podmínky, rychle rozrůstají a každoročně bohatě kvetou. Květy se většinou otevírají postupně. Nejvíce zástupců najdeme mezi vzrůstově nižšími druhy, které se rozrůstají ve skalkách, na okrajích květinových záhonů, v květinových zídkách, u chodníků a ve vegetačních nádobách.

Vyšší druhy vyniknou ve smíšených květinových záhonech, před skupinami keřů, v předzahrádkách, přírodních i moderních výsadbách. Chybět by neměly ani v romantických zahradách. Výjimečnost zvonků spočívá v jejich pěstitelské nenáročnosti, ale také v tom, že květiny jednotlivých druhů se odlišují modrým barevným odstínem.

Kromě toho se můžeme setkat také s fialovými, bílými a růžovými zvonky. Tyto trvalky bývají zároveň hustě olistěné a díky tomu jsou zajímavé i v obdobích, kdy nekvetou.

Stanoviště

Vyhovují jim slunečná nebo polo­stinná místa s mírně vlhkou, propustnou a humózní půdou. V příliš suchých půdách a na ostrém slunci se jim až na některé výjimky moc nedaří.

fialový zvonek
Zdroj: Shutterstock

Výsadba

Sazenice zvonků s kvalitním kořenovým balem vysazujeme během celé sezony i během kvetení. Pokud se dá, upřednostníme výsadbu brzy na jaře, k zakořenění totiž tyto rostliny potřebují dostatek vláhy. Na začátku sezony nebo během podzimu můžeme vysazovat i jedince bez kořenového balu.

Kdy zvonek sadit a množit

Výsadba: březen – říjen
Kvetení: květen – září
Množení dělením: březen, září, říjen

Péče

Pěstování není složité, a proto jsou vhodné i pro začátečníky. Na jaře zvonkům dopřejeme dostatek vláhy, hlavně ve slunečných a sušších dnech. Prospěje jim i přihnojení, ať už zapracováním kompostu, nebo vícesložkovým hnojivem.

Z dalších úkonů je důležité odstraňování odkvetlých květin, protože rostlinu nejen vysilují, ale nejsou ani na okrasu. Některé druhy to podnítí k dalšímu kvetení. Jednou za 3 až 4 roky je třeba starší trsy vyjmout z půdy a rozdělit.

5 druhů do vaší zahrady

Galerie

Zvonek tečkovaný (Campanula punctata)

Jedná se o jeden z nejkrásnějších druhů zvonků. Kvete dlouho a bohatě, květní kalichy má nápadně prodloužené a převislé. Existuje několik odrůd. Většinou se rychle rozrůstá, hodí se do moderních i divokých zahrad. Potřebuje polostín a nevysychající půdu.
v × š: 60 × 40 cm

Zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia)

Oblíbený a často pěstovaný druh, který se zvykne šířit samovýsevem. Po odkvětu ho zdobí sytě zelené a užší listy. Dobře toleruje sucho, daří se mu na slunci i v polostínu. Hodí se do moderních i venkovských zahrad, vynikne ve smíšených květinových záhonech.
v × š: 50 × 40 cm

Zvonek karpatský (Campanula carpatica)

Nižší, vytrvale kvetoucí a kompaktní zvonek. Hodí se k chodníkům, do skalek a zídek, zazáří i na okraji květinového záhonu. Nejkrásněji kvete na slunném místě s vlhčí půdou. Má několik odrůd, květy mohou být modré nebo bílé.
v × š: 20 × 20 cm

Zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana)

Tvoří nízké, souvislé a hustě olistěné koberečky svěže zelených listů, ty jsou však v období kvetení téměř zcela zakryty květy. Snese i sušší, písčitou či kamenitou půdu, prospívá na slunci i v polostínu. Hodí se do skalek, květinových zídek i nádob.
v × š: 15 × 25 cm

Zvonek klubkatý (Campanula glomerata)

Tradiční druh, který kdysi nechyběl téměř v žádné zahradě. Jednotlivé květiny jsou soustředěny do klubíček na konci stonků. Tvoří hustě olistěné přízemní růžice listů. Potřebuje humózní a vlhkou půdu, lépe roste v polostínu. Vynikne ve skupinách na okraji záhonů.
v × š: 60 × 40 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů