Zahrada

Vajgélie se při správné péči dožije více než 50 let. Proč potřebuje dostatek místa?

Růžové, bordó, bílé, či dokonce žluté zvonkovité květy tohoto keříku, které jsou uspořádané ve střapcích, zdobí zahrady na konci jara a začátkem léta.

Vajgélie v okrasném záhonu
Zdroj: Shutterstock

Víte, že v sortimentu se objevují i odrůdy, které opakovaně rozkvetou na konci léta? Jsou to například odrůdy ‘All Summer Red’ nebo ‘Lucifer’. Vajgélie je u nás osvědčený a spíš do šířky rostoucí opadavý keř, výborně tolerující znečištěné ovzduší měst. I proto se hodí na výsadbu do městských zahrad a dvorů.

K jejím přednostem patří i dlouhověkost. Pokud jí vytvoříme kvalitní podmínky, obvykle se dožije více než padesáti let. Pěstuje se hlavně pro bohaté každoroční kvetení, ať už před úplným rozvinutím listů,
nebo v době olistění.

V sortimentu najdeme druhy a odrůdy, které kromě pěkných květů zdobí i zajímavé listy, například zbarvené do vínově červena. Působivé jsou i vajgélie s panašovanými listy, které zaručí ve výsadbě celosezonní přitažlivost.

Tato dřevina nepatří v zahradách k problematickým, její pěstování zvládne i úplný začátečník. Vyžaduje však dostatek místa, aby se mohla nerušeně rozrůst a v době kvetení vynikly její obloukovité větve.

Vybrat si můžeme z vyšších i nižších forem. Vzrůstově vyšší se uplatní jako solitér v trávníku, ale i ve skupinách s jinými dřevinami, ve formě volně rostoucích živých plotů, v předzahrádkách, ty nižší si můžeme vysadit i do prostornějších květináčů.

Žlutá vajgélie
Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Vyžaduje slunečné stanoviště, ve stínu se jí nedaří. Poroste i v polostínu, ale květů bude méně. Ocení propustnou a na živiny bohatou půdu, která příliš nevysychá. I nedostatek živin se projeví slabším
kvetením. Nepěstujeme ji v těsné blízkosti mělce kořenících dřevin. Ve vyšších nadmořských výškách
může namrzat, ale většinou výborně regeneruje. Jinak je spolehlivě mrazuvzdorná.

Výsadba

S neporušeným kořenovým balem vajgélie sázíme během celého vegetačního období s výjimkou velmi horkých dnů, kdy se hůře ujímají. Vysazené jedince pravidelně zavlažujeme, později si vystačí
s běžnými srážkami.

Kdy sázet a řezat vajgélii

Výsadba (v kontejneru): březen – říjen
Kvetení: květen – červen, srpen
Přihnojení: březen
Řez: červen – červenec

Péče a řez

Nevyžaduje speciální zásahy. Dopřejeme jí každoroční jarní přihnojení hnojivem pro kvetoucí dřeviny. Potřeba je průběžný prosvětlovací řez, kdy ji po odkvetení zbavíme větví starších než tři roky. Ty mladší zkrátíme zhruba o dvě třetiny.

Řezem však můžeme docílit i úhledného kompaktního tvaru, i když přirozenější jsou pro vajgélii spíš převislé větve. Starší, nekvetoucí a zdeformované keře zmladíme silným radikálním řezem.

5 druhů do vaší zahrady

Vajgélie květnatá ‘Variegata’ (Weigela florida)

Vyniká množstvím světle růžových květů a nádhernými panašovanými listy, které jsou ozdobou rostliny po odkvetení. Uplatní se ve smíšených květinových záhonech, v trávnících a předzahrádkách.
v × š: 150 × 150 cm

Vajgélie květnatá ‘ Purpurea’ (Weigela florida)

Vzrůstově nižší a opakovaně v létě kvetoucí odrůda. Má delší vínově červené listy, nápadně kontrastující s růžovými zvonkovitými květy. Vynikne na okraji záhonů, v předzahrádce a na slunečných dvorech. Vyžaduje pravidelnější řez.
v × š: 100 × 150 cm

Vajgélie květnatá ‘Bristol Ruby’ (Weigela florida)

Tradiční, nejvíce pěstovaná a nenáročná, bohatě kvetoucí odrůda. Má květy rubínově červené barvy, kvete až do července a slabě i na konci léta. Hodí se do skupin i do volně rostoucích živých plotů. Dobře snáší krátkodobě sušší půdu.
v × š: 200 × 150 cm

Vajgélie květnatá ‘Minuet’ (Weigela florida)

Velmi nízká forma, ideální na pěstování v květináčích. Kvete dlouho a bohatě. Ozdobou keříku jsou i svěže zelené listy, které po odkvetení mění svoji barvu do bordó. Prosperuje na slunečném místě a potřebuje dostatek živin.
v × š: 100 × 100 cm

Vajgélie květnatá ‘Bristol Snow flake’ (Weigela florida)

Bíle kvetoucí odrůda je příjemným oživením zahrad na konci jara a na začátku léta. Vynikne ve skupinách s rostlinami, které mají svěže zelené nebo žlutozelené listí. Každý rok bohatě kvete. Potřebuje dostatek místa a přihnojování.
v × š: 180 × 100 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů