Zahrada

JAK SE STARAT O ORCHIDEJE

DOTAZ: Dostala jsem jako dárek několik orchidejí rodu Phalenopsis. Mám je na okně panelového bytu, ale jedné rostlině se příliš nedaří. Nerada bych přišla o všechny, jak se mám o ně správně starat?

Mezi nejčastěji pěstované orchideje patří Phalenopsis. Péče o tento druh není příliš složitá, přesto se ale vyplatí dodržet několik zásad:

  • Rostlina potřebuje dostatek světla, umístěte ji nejlépe na okně.
  • Potřebuje vlhčí vzduch – alespoň 2× týdně rostlinu roste vlažnou vodou, pro zajištění trvalejší vlhkosti se vyplatí umístit do podmisky vrstvu štěrku, oblázků či keramzitu a na tuto vrstvu položit květináč; při zálivce se voda z květináče drží ve vrstvě štěrku, vysychá pomaleji a rostlina tak získá dostatek vlhkosti.
  • Jednou za dva týdny je dobré ponořit rostlinu do kbelíku s vodou, vodu nechat vytéct a rostlinu umístit na stanoviště. Mimo období zimních měsíců je nutné přidávat do vody tekuté hnojivo na orchideje.

  • Pokud má někdo akvárium a vyměňuje pravidelně vodu, nevylévejte ji, ale naplňte jí pet lahve a využívejte ji jako zálivkovou vodu nejen pro orchideje, ale i ostatní pokojovky – porostou k vaší radosti.
  • Pravidelně kontrolujte možnost výskytu škůdců – v zimních měsících jsou orchideje napadány červcem – puklicí, přítomnost prozradí lepivý povrch listů.V takovém případě rostlinu důkladně osprchujte a roztokem lihu s vodou  v poměru 1 : 1 ošetřete listy.

Text a foto: Ing. Ludmila Dušková

Komentovat

Nepřehlédněte