Zahrada

Jak udržet dětský bazének čistý? Jde to i bez chemie!

Dětský bazének je skvělou zábavou pro děti během horkých letních dnů. Aby však bylo jejich plavání co nejhygieničtější, je důležité udržovat bazének čistý. Naštěstí existuje hned několik přírodních metod, které můžete použít k jeho čištění, aniž byste museli sáhnout po chemických látkách, které by dětem mohly ublížit.

Dítě sedí v barevném dětském bazénu
Zdroj: iStock

Pravidelně vyměňujte vodu

Prvním krokem k udržení čistého bazénku je pravidelná výměna vody. Vodu se doporučuje vyměňovat každé 2–3 dny (nebo alespoň každý týden), zejména pokud je bazének často používán. Tím se minimalizuje riziko vzniku bakterií a znečištění.

Filtrace vody

Investujte do malého přenosného filtru nebo filtračního systému speciálně navrženého pro dětské bazénky. Tyto filtry obvykle fungují na principu propouštění vody přes speciální filtr a zachycování nečistot a drobných částic. Filtrace pomáhá udržovat vodu čistou a snižuje potřebu častější výměny.

Filtrace pomocí přírodních materiálů

Použijte přírodní materiály, jako jsou bavlněné tkaniny nebo jemné sítko, k vytvoření filtračního systému. Umístěte tyto materiály do několika vrstev a používejte je k odstranění nečistot, listí a jiných znečišťujících látek.

K odstraňování nečistot používejte síťku

Před každým použitím bazénku (nebo klidně i během jeho používání) pravidelně odstraňujte listí, větvičky a další nečistoty pomocí speciální síťky. Tím se minimalizuje množství nečistot, které se dostane do vody a snižuje se potřeba výměny.

Čištění bazénu
Zdroj: iStock

Udržujte okolí čisté

K čistotě bazénku přispívá i čisté okolí. Pokud je bazének umístěn na trávníku, udržujte trávník posekaný a pravidelně odstraňujte listí a větvičky. Tím se minimalizuje množství nečistot, které se do vody mohou zanést.

Pravidelné testování a vyvažování pH

I když se snažíte udržovat bazének čistý bez použití chemie, je důležité pravidelně testovat pH vody a ujistit se, že je vyvážené. Použijte pH testovací proužky nebo tester a následně upravte pH přírodními prostředky – octem, jedlou sodou nebo solí.

Využijte slunce a vzduch

Když bazének nepoužíváte, nechte ho vyschnout na slunci. Sluneční paprsky a dostatečný přísun vzduchu pomáhají odstraňovat bakterie a řasy a působí jako přírodní dezinfekce.

Použití octa

Ocet je přírodní čisticí prostředek, který můžete použít k odstranění zákalu a usazenin na stěnách a dně bazénku. Smíchejte ho spolu s vodou v poměru 1 : 1 a použijte ho jako čisticí roztok. Poté důkladně opláchněte bazének čistou vodou.

Barevný dětský bazén
Zdroj: iStock

Použití hydrogenuhličitanu sodného

Hydrogenuhličitan sodný, běžně známý jako jedlá soda, je dalším přírodním prostředkem, který můžete použít k čištění dětského bazénku. Připravte si roztok tím, že smícháte 1/4 šálku hydrogenuhličitanu sodného s litrem teplé vody. Použijte tento roztok k čištění stěn a dna bazénku. Po ošetření jedlou sodou důkladně opláchněte bazének čistou vodou.

Solný roztok

Solný roztok je další přírodní prostředek, který můžete použít k udržování čistoty bazénku. Přidejte do bazénku přibližně 500 gramů soli na každých 1 000 litrů vody. Sůl pomáhá udržovat stabilitu pH a omezuje růst mikroorganismů.

Je důležité mít na paměti, že i při použití přírodních čisticích prostředků je nezbytné pravidelně kontrolovat kvalitu vody. Doporučuje se mít k dispozici testovací sady na kontrolu pH a chloru ve vodě, aby se zajistilo, že je voda v bazénku hygienická a bezpečná pro děti.

Použití těchto přírodních čisticích prostředků má několik výhod. Nejenže minimalizují použití chemikálií, které by mohly mít negativní dopad na zdraví dětí, ale také představují šetrnější přístup k životnímu prostředí.

Vždy pamatujte na to, že i při použití přírodních čisticích prostředků je důležité udržovat bazének pravidelně čistý, odstraňovat nečistoty a kontrolovat kvalitu vody.

Děti s hrají v dětském bazénu
Zdroj: iStock

Nejčastější otázky a odpovědi:

Mohu do nádrží na vodu pro zvířata použít ocet, aby nezelenaly?

Malé množství octa by zvířatům nemělo ublížit, pokud se nepoužije v pozinkované nádrži, protože to může způsobit, že voda bude toxická. Pokud však ocet do vody přidáte, dávejte na zvířata pozor, protože se jim nemusí líbit chuť vody a mohou se jí snažit vyhnout. A vy přeci nechcete, aby se zvířata dehydratovala.

Hrozí nějaké nebezpečí, pokud se mi dostane octová voda do očí?

Pokud jste použili větší množství, pak může dojít k většímu podráždění. Podobně jako když jste v bazénu se silným chlórem. Avšak při použití v malém množství byste neměli pociťovat žádné problémy.

Může octová voda při vypouštění bazénu znehodnotit rostliny a trávu, pokud se na ně dostane?

Může. Pokud vodu z bazénu s přídavkem octa vylijete přímo na trávu a rostliny, zežloutnou. Úplně je samozřejmě nezničí – vyrostou znovu, po čase se přirozeně obnoví.

Pokud chcete vodu znovu použít na zalévání, nepřidávejte do ní ocet a nechte ji alespoň dva dny odstát, než ji použijete na rostliny a trávu.

Zdroj: Outdoor Pool: Pool Maintenance – Pool Care Guide for Beginners – Home Swimming Pool (Pool Care – Pool Chemistry – Pool Maintenance – Pool Cleaning Book – Craig Donovan, Pool Maintenance Log Book: pool maintenance organizer | Pool Care Book For Pool Cleaning | swimming pool maintenance book – Ayden lux Publishing, Pool Care For Dummies – Della O’Sullivan
Autor: Claudia Kornelová
Foto: iStock