Zahrada

Zahrada, ve které nechybí venkovní kuchyň a prostor pro zájmy každého člena rodiny

Navrhnout zahradu je umění, kterému se musíme učit. Mít oči stále otevřené a sledovat trendy, ale i profesionálně vytvořené zahrady nás může v našem vnímání zahradního umění i v samotné představivosti posunout dále.

zahrada s venkovní kuchyní, chodníčkem, ihřištěm pro děti a bohatými ohrasnými záhony
Zdroj: Miro Pochyba

Základním východiskem každé zahrady je tvorba prostoru pro život a trávení času v něm. Velkorysá rozloha umožnila majitelům a zahradní architektce naplno realizovat všechny sny a požadavky.

Novostavba se zahradou je začleněna do starší obytné zóny, jejíž součástí jsou pobytové i užitkové zahrady. Z toho vyplývají, co se exteriéru týče, minimálně tři výhody. První je zeleň okolních zahrad přečnívající zpoza plotů, která vytváří příjemnou kulisu.

Druhou je fakt, že původně byla tato rovinatá parcela využívána jako užitková zahrada, o kterou se bývalí majitelé velmi dobře starali. Díky tomu tu je kvalitní půda, kterou při realizaci nebylo nutné vylepšovat či obměňovat. Třetí je dospělá zeleň, kterou lze začlenit do nového řešení.

zahradní bezbariérová terasa s nábytkem na sezení, vedle které rostou platany poskytující stín a okrasné traviny v betonových nádobách
Tvar a materiál pobytové terasy, která bezbariérově navazuje na dům, řešili majitelé už při jeho stavbě. Záměrem bylo její zútulnění pomocí zeleně. Velkoobjemové betonové nádoby s rozvolněnou výsadbou trav ji jakoby oddělují zboku od sousedů, což zvyšuje pocit soukromí. Tři tvarované platany mají nezanedbatelnou roli v horkých letních dnech, kdy terasu zastiňují a zmírňují teplotu. | Zdroj: Miro Pochyba

Pro každého něco

Majitelé, mladá rodinka s malým dítětem, měli poměrně jasno v požadavcích na využívání své zahrady. Vášní majitele je chov holubů a bažantů, majitelka si přála užitkovou plochu. V malém domku na konci zahrady nechali majitelé postavit venkovní kuchyň se zázemím, která kromě terasy u domu poskytuje další prostor pro trávení času s rodinou či přáteli.

Aby si děti mohly hrát s míčem nebo dospělí badminton, potřebovali i prostorný pobytový trávník. Zbývalo už jen najít zahradního architekta a realizátora, kteří by všechny prvky vhodně naplánovali, sladili a prostor zkrášlili a zútulnili rostlinami – stromy, trvalkami, travinami a cibulovinami. Na doporučení známých oslovili zahradní architektku Ing. Janu Bartekovou.

Hned si velmi dobře porozuměli. Jana vzpomíná: „Ačkoliv majitelé věděli, co od zahrady očekávají z hlediska funkcí, při tvorbě nám nechali, jak se říká, volnou ruku.Měli představu o umístění vířivky a sprchy u terasy a voliéry pro ptactvo na druhém konci zahrady, oboje je velmi praktické.

Pohled na rodinný dům, zahradní kuchyň, trávnik s okrasnými záhony a ihřiště pro děti
V zahradě převažují listnaté druhy dřevin. Okrasné záhony s množstvím kvetoucích trvalek a cibulovin zasahují do prostoru a zahradu nenásilně rozčleňují. Vytvářejí soukromí v prostoru venkovní kuchyně a oddělují užitkovou část a voliéry. | Zdroj: Miro Pochyba

Spolu jsme vybrali slunné místo pro užitkový záhon a hrací prvek pro děti tak, aby na ně byl dobrý výhled z terasy i z interiéru, tedy hlavně z kuchyně. Výběr zeleně jsem podřídila architektuře domu – cihlový obklad se mi pojí se starými odrůdami hortenzií a růží, které jsem do návrhu zakomponovala.“

Výběr rostlin

Navzdory potřebě rychlé a dostatečné pohledové clony se majitelé nechali při výběru rostlin přesvědčit pro živý plot a místo výsadby tújí či cypřišů souhlasili s trochu zdlouhavějším postupem. Volba padla na náš domácí, dobře tvarovatelný a opadavý habr, který se odvděčuje nádhernou proměnlivostí.

Další milý prvek zahrady je březový hájek se záhony, v jarním období rozzářený množstvím cibulovin. Stromy, kromě platanů u terasy a zmíněných bříz, jsou zastoupeny okrasnými hlohy, javorem a sloupovitými habry. Barevnost a proměnlivost mají na svědomí především moderní trvalkové záhony, ale i zmiňované hortenzie a růže.

Chodník v zahradě lemovaný okrasnými záhony s různobarevnými kvetinami
Zdroj: Miro Pochyba

Galerie

Text: Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů