Zahrada

Vítejte v zahradě, která je „tak akorát pro život“

I na relativně malé ploše lze vybudovat atraktivní a současně plnohodnotný zahradní prostor, kde se myslí na hru pro děti, na posezení s přáteli, na ohřátí u teplé pece, na sběr plodů země i na ráj pro hmyz a motýly.

Pohled do užitkovo-okrasné zahrady s vyvýšenými záhony, trávníkem, hřištěm, dřevěným plotem a pergolou
Zdroj: Juraj Čičo

„Majitelé si přáli odpočinkovou zahradu se spoustou různorodých rostlin, s pecí a se sezením pod pergolou. Nic příliš sofistikovaného ani přísně tvarovaného, ale tak akorát pro život.“ zahradní architektka


Okrasná zahrada v malé obci se svažitým vstupem s celkovou rozlohou 329,6 m2

Zahradní architekti
Ing. Katarína Masárová
a Ing. Richard Masár,
www.zahrady-landart.sk


Od vstupu se zvedal nerovnoměrný a poměrně prudký svah a po schodech vedle domu se vystupovalo na pozemek bez výsadeb. Hotová byla pouze trochu neútulná terasa hned u domu. I když domácí jsou oba velmi šikovní a kreativní, nevěděli úplně, jak si poradit se svahem a jak vlastně pracovat se samotným prostorem.

Snili o venkovním krbu a sezení pod pergolou nebo trávníkem na hry dětí. Potřebovali naplánovat také zahradní domeček na nářadí a dvě místa pro auta. Proto se obrátili na zahradní architekty Kateřinu Masárovou a Richarda Masára. „S majiteli jsme si dobře porozuměli,“ vzpomíná zahradní architektka. „Přáli si odpočinkovou zahradu se spoustou různorodých rostlin, s pecí a se sezením pod pergolou. Nic příliš sofistikovaného ani přísně tvarovaného, ale tak akorát pro život.“

Rodinný dům se zahradou, kde je hřiště pro děti, zahradní pec, okrasné a užitkové záhony a prostor pro posezení
Zdroj: Juraj Čičo

Před domem nebyla položená dlažba, chyběla parkovací zóna pro auta, vstupní brána na pozemek a bylo potřebné vyřešit také svah u schodů. Jelikož pán domu je truhlář, nakonec mnoho z věcí, které zahradní architekti navrhli, sám realizoval.

Kromě původní terasy u domu přibyla nová, hlavní, jejímž srdcem je vnější pec. Tu spolu s terasou a pergolou rovněž realizovali domácí. Aby měli majitelé pod pergolou pocit soukromí, terasu dizajnéři ze strany zahrady částečně uzavřeli záhonem s japonským javorem, bobkovišní a hortenziemi.

V této zahradě si nikdo nemůže stěžovat, že se na někoho nebo něco zapomnělo. Kromě trávníku, hracích prvků pro děti, sezení pod pergolou a zahradního krbu si tu našel místo také záhon s užitkovými rostlinami. Vyvýšené záhony spolu s dřevěným plotem postavil sám majitel. | Zdroj: Juraj Čičo

Původně v celé zahradě vysázeli okrasné druhy. Časem se majitelé rozhodli pro několik vyvýšených záhonů u dřevěného plotu, ve kterých pěstují užitkové druhy. Přibyly také dětské prvky – houpačka, prolézačka a malé pískoviště. Nakonec se sem vešlo všechno, co mladá rodina potřebuje pro život.

Galerie

Text: Monika Králová, redakčně upravila Miroslava Maceková
Foto: Juraj Čičo
Zdroj: časopis Zahrada priam nápadů