Zahrada

Hortenzie právě kvetou: Jak je úspěšně pěstovat?

Hortenzie patří k velkým favoritkám zahrad. Svou popularitu si získaly především díky okázalým květenstvím, která jsou dekorativní nejen čerstvá, ale také po usušení. Samotný květ je drobný a nenápadný, část rostliny, jež nás tak okouzluje svými barvami a tvary, jsou vlastně specifické barevné listy u květů, nazývané listeny.

hortenzie

Hortenzie můžeme pěstovat ve volné půdě, i v nádobách na terasách a balkónech. Hortenzie ve volné půdě nejsou nijak zvlášť náročné na péči, nejdůležitějším faktorem pro vypěstování krásných a zdravých keřů je správný výběr stanoviště a příprava půdy. Rostlinám na terasách a balkónech budeme muset věnovat větší péči, odměnou nám však budou krásné barvy bohatých květenství.

Výběr stanovište

Abychom se mohli těšit ze záplavy barevných květenství, musíme hortenziím poskytnout dostatek světla. Množství světla ovlivňuje také zabarvení listenů, takže pokud si například koupíme sytě růžovou hortenzii a neposkytneme jí dostatek světla, bude vybledlá. Na druhou stranu i přímé slunce nebo trvale stinné stanoviště hortenziím nevyhovuje. Proto bychom měli zvolit takové místo, kde bude chráněna před prudkým slunečním zářením, tedy částečně přistíněné. Hortenzie jsou choulostivé na průvan, proto by měly být chráněné například výsadbou nebo zdí domu.

Vhodná půda

Hortenzie patří k rostlinám, kterým vyhovují kyselejší půdy. Potřebují také hodně vláhy, ale nesnášejí přemokření. Ideální je humózní, propustná, kyprá kyselá půda. Před výsadbou proto celou plochu určenou k výsadbě důkladně do hloubky zryjeme, přidáme kravský hnůj nebo kompost a rašelinu.

Hnojení a výživa

U hortenzií dbáme na pravidelnou výživu a dostatečný přísun živin. Hnojíme v jarním období kombinovanými hnojivy, která neobsahují vápník. V nabídce hobbymarketů jsou i speciální hnojiva pro hortenzie. Nejpřijatelnější formou hnojení je aplikování zálivkou. V březnu a dubnu můžeme přidat také dobře vyzrálý kompost nebo kravský hnůj a rašelinu. Zálivkou přihnojujeme před začátkem květu, po nasazení květů nehnojíme. Další hnojení aplikujeme až v létě a nakonec v září. V pozdějších termínech není hnojení již vhodné, dřevo by nestihlo vyzrát.

Řez hortenzií

Řez u hortenzií provádíme až na jaře od poloviny května do poloviny června nad 3. až 4. pupenem. Pokud bychom uřízli větve níž, rostliny by nekvetly, jelikož si květní pupeny zakládají v předchozí sezóně. U keřů dále ořežeme suché a slabé výhony, odkvetlé části a překrývající se větve. Pouze u hortenzie latnaté můžeme hlubší řez provést na podzim, čímž podpoříme její růst a kvetení.

Nejčastější dotazy

Pro zlepšení půdních vlastností v zahradě vápníme. Můžeme tento krok použít i v případě výsadeb hortenzií?

Hortenzie jsou kyselo-milné květiny. Proto je v žádném případě nesmíme vápnit – na tento krok u hortenzií zcela zapomeneme, jinak jim hrozí žloutnutí listů a uhynutí.

Jak často je třeba hortenzie zalévat?

Hortenziím stačí zálivka ve formě srážek. Pouze v létě a při dlouhodobějším suchu se musíme postarat, aby půda nevyschla. Nejvhodnější je dešťová voda, která je měkká (odstátá). Pomůže i mulčovací kůra.

Je možné ovlivnit kyselostí půdy barvu květenství?

Ano, v případě druhů, které mají růžová a červená květenství se vyšší kyselostí (pH 3,5-4,5) zbarvují květy do modra. U nižší kyselosti jsou růžové nebo červené.

Kdy máme poprvé po výsadbě hnojit?

Pokud jste při výsadbě přimíchali do půdy kompost nebo kravský hnůj, přihnojujeme druhý rok po výsadbě v březnu až dubnu, jakmile povolí půda.

Choroby a škůdci

Stejně jako u jiných rostlin i v případě hortenzií snížíme pravděpodobnost výskytu chorob a škůdců vysazením na správné stanoviště a optimální výživou. Přesto se mohou při teplejších zimách nebo při teplém a vlhkém počasí někteří na rostlinách objevit.

Mšice a svilušky

Z běžnějších škůdců na hortenziích můžeme zaznamenat výskyt mšic a svilušek, které škodí na rostlinách sáním. Mšice také produkují výměšky, které naleptávají povrch rostlin a umožňují vniknutí houbových chorob a viróz. Při výskytu mšic a svilušek použijeme ochranný postřik proti savému hmyzu.

Plíseň šedá

Vytváří na rostlinách šedavý povlak. Vyskytuje se při teplém a vlhkém počasí a každý zahrádkář ji velmi dobře zná. Na ochranu proti plísní šedé použijeme speciální fungicid. Postřik provádíme buď preventivně, nebo při prvních známkách výskytu.

Padlí

Způsobuje šedavý až nafialovělý povlak na všech částech rostliny. I v tomto případě ošetříme rostlinu fungicidem proti padlí.

Text: Alena Pobudová; :: Foto: isifa/Shutterstock, OBI