Zahrada

Co trápí buxusy: Jak poznat napadený buxus

V poslední době začíná být velkým problémem buxusů zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis). Je to drobný motýl z čeledi travaříkovití, který patří mezi dobré letce.

buxus

Zavíječ zimostrázový

(Cydalima perspectalis)

Dospělec má obvykle bílá křídla s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Rozpětí křídel motýla je 40–45 mm. Samičky žijí přibližně 8 dní a svá vajíčka kladnou na listy zimostrázu (Buxus), známého u nás také jako krušpánek. Spíš než drobného motýlka máte šanci najít jeho larvy. Jsou zelenožluté barvy s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou. Housenky zavíječe zimostrázového dorůstají délky až 5 cm. Okusují nejen listy buxusu, ale i zelenou kůru. Při přemnožení může dojít k holožíru. V našich podmínkách může mít motýl 2–3 generace. Housenky z poslední snůšky přezimují mezi listy v kokonech. Jak poznat napadený buxus? Zpočátku velmi obtížně.


Housenky začínají svůj žír uvnitř keře, navíc jsou skvěle maskované. Tudíž můžete stát metr od buxusu plného desítek housenek a nemusíte nic vidět. Ve chvíli, kdy se housenky objeví na okraji keře, je jeho vnitřek důkladně „zkonzumován“. Pokud nechcete přijít o svůj buxus, začněte pravidelnou prohlídkou keřů. Tu byste měli provádět v době, kdy jsou tito škůdci aktivní, v našich podmínkách od března do října. Čím dříve přítomnost škůdce objevíte, tím lépe můžete keř proti housenkám chránit. V případě menšího napadení můžete housenky sbírat ručně. Jsou však velmi dovedně maskované, a tak nemáte jistotu, že je objevíte všechny. Nepolevujte ani v dalších dnech. Osvědčilo se i ošetření keře silným proudem vody z tlakového postřikovače. Pod napadený keř nejprve rozložte silnější igelitovou plachtu, na kterou vodou spláchnete housenky a další nečistoty.

Velice dobrých výsledků v likvidaci lze dosáhnout přípravkem Decis AL okrasné rostliny, což  je světlostálý syntetický pyrethroid. Hubí škůdce jako dotykový a požerový jed. Nemá systémový účinek, proto je třeba, aby byly při aplikaci rovnoměrně zasaženy všechny části rostlin. Účinkuje i při nižších teplotách. Při vysokých aplikačních teplotách (nad 24 °C) se účinnost pyrethroidních účinných látek může snižovat. V těchto případech je vhodná aplikace po poklesu teplot, obvykle časně ráno nebo později večer. Decis AL účinkuje proti savým a žravým škůdcům, jako jsou mšice, molice, ploštice, vrtule, mery, housenky, brouci a motýli. Kromě buxusů má samozřejmě použití na široké spektrum okrasných a užitkových rostlin.

Problémy u buxusů způsobují také houbové patogeny – původci listových skvrnitostí a hnilob kořenů. Okrasnou hodnotu zimostrázu snižují především různé skvrny na listech, které mohou být vyvolány několika patogeny. Jednou z nejnápadnějších je bílá listová skvrnitost zimostrázu, jejímž původcem je houba Mycosphaerella patouillardi. Obvykle na okrajích listů se objevuje několik bělavých vejčitých nebo okrouhlých skvrn. Za příznivých podmínek (při vyšší vlhkosti) se skvrny slévají a listy opadávají. Na líci skvrn jsou viditelné černé tečkovité, částečně vnořené plodničky houby. Uvolňované spory jsou rozšiřovány na sousední rostliny odstřikujícími kapkami vody nebo hmyzem. Silně napadené výhony je nutné odstranit a rostliny jednou až dvakrát ošetřit fungicidy .Podobné bělavé skvrny mohou způsobit i další houby, např. Phyllosticta sp. nebo Ascochyta buxicola (kdekoliv na čepeli listu nevelké okrouhlé, postupně se zvětšující žluté až bronzovité skvrny s červenohnědým lemem). Silně napadené listy opadávají. Šedivé, hnědě lemované skvrny vycházející z okraje listu způsobuje Hyponectria (Trochila) buxi (Guignardia buxi).

Jako ochrana je zde vhodný Folicur koncentrát. Je to fungicidní přípravek ve formě emulze určený k ochraně  růží proti padlí, černé skvrnitosti a rzi, okrasných rostlin proti padlí a rzím a zimostrázu proti skvrnitosti listů a cylinrokladiové skvrnitosti listů. Použitím dojde k potlačení choroby a zároveň se na listech vytvoří ochranný film.

Text: Jan Kopřiva :: Foto: isifa/Shutterstock