Atlas

Osenice polní (housenky na zelenině, housenky na kukuřici, housenky na ovoci)

Osenice polní patří k nejškodlivějším evropským můrám. Poškozuje množství pěstovaných plodin, housenky požírají listy.

osenice polní
Osenice polní (Foto: Shutterstock)

Projevy

Poškozuje cukrovou i krmnou řepu, brambory, řepku ozimou i ozimé obilniny, kukuřici, slunečnici, zeleninu, ale i vinice a ovocné školky. Škůdce má za rok dvě generace. Larvy – housenky požírají listy, způsobují jejich děrování a boční požer. Později poškozují i podzemní části, kořeny, hlízy brambor, bulvy řepy apod. V nich vyžírají pravidelné dutiny. Aktivita dospělých jedinců začíná přibližně koncem května, dosahuje vrcholu na přelomu června a července a končí koncem července. Vajíčka jsou bílá, později černá. Samičky je kladou na rostliny nebo částečky půdy. Larvy žerou na rostlinách dvakrát denně asi po hodině a zbytek času tráví v půdě. První larvy poškozují především nadzemní části rostlin. V druhé polovině svého vývoje poškozují zejména podzemní orgány – kořeny, hlízy a cibule. Na nadzemních částech rostlin se vyskytují jen po setmění. Poškozuje různé druhy zeleniny.

Chemická ochrana

Vhodné je moření sadby nebo využívání možnosti dezinfekce půdy.

Ekologická ochrana

Na menších plochách řešíme ochranu nočním sběrem housenek.

Prevence

Napadení tímto škůdcem podporuje humózní kyprá půda a suché, teplejší počasí, především v období vývoje mladých larev. Dlouhodobě vlhká půda jim naopak brání proniknout do ní. Aktivita škůdců je tehdy přerušená.

osenice polní; dutiny v bramborách; dutiny v řepě; housenky na bramborách; okénka na listech; dírky na listech; vinná réva; škůdce révy; kukuřice; škůdce kukuřice; slunečnice; škůdce slunečnice; housenky; ožrané listy