Náš nejznámější motýl, bělásek zelný, není u zahrádkářů moc oblíbený. Jak zakročit proti jeho housenkám na košťálovinách? Poradíme.
Projevy
Škůdce patří mezi nejznámější denní motýly. Do roka má až tři generace. Přezimuje ve formě zelenkavé kukly na různých místech v zahradě. Vylíhnutí motýli létají v květnu a později kladou vajíčka, obvykle ve skupinách na spodní stranu listů hostitelských rostlin z čeledi brukvovitých. Motýli druhé generace kladou vajíčka na košťálovou zeleninu, na které potom v létě vylíhnuté larvy požírají listovou plochu, často způsobují holožír a vážně poškozují rostliny.
Chemická ochrana
Použití přípravků Karate ZEON 5 CS, Decis EW 50 nebo Sanium Ultra. Do postřikové kapaliny je třeba přidat smáčedlo, napříkald Silwet.
Ekologická ochrana
Použití přípravku Spintor. Jako postřik můžeme použít i macerát z listů rajčat: 4 kg čerstvých nebo 400 g sušených listů rajčat zalijeme 10 l vody a necháme tři dny louhovat. Přefiltrujeme, 2krát zředíme a přidáme 40 g mazlavého mýdla.
Prevence
Kvalitní příprava půdy, důkladné odstranění posběrových zbytků, přiměřené zavlažování a přihnojování rostlin, pěstování odolnějších odrůd a pravidelná kontrola zdravotního stavu porostu košťálovin.
bělásek zelný; larvy; požerky na listech; holožír; vajíčka na spodní straně listů; zelí; škůdce na zelí; košťáloviny; motýli; housenky