Atlas

Drvopleň hrušňový (usychající výhonky na hrušni, usychání hrušně)

Zpozorovali jste usychající výhonky na hrušni a jiných listnatých stromech? Může to být drvopleň hrušňový, který umí způsobit až úhyn stromu. Přečtěte si, co s tím.

drvopleň hrušňový

Projevy

Dospělý jedinec je motýl s bílými tmavě tečkovanými křídly. Samičky kladou vajíčka do trhlin v kůře. Vylíhnuté larvy jsou červenohnědé a později žluté s typickými bradavičkami na povrchu. Škůdce ve formě larvy přezimuje ve dřevě hrušní, brzy na jaře začíná požírat listové stopky a mladé výhonky. Škůdce identifikují usychající výhonky, když se rozšíří ve dřevě, může způsobit úhyn hlavní mladé dřeviny. Napadá i jiné listnaté stromy – dub, buk, vrbu, lípu, platan, topol, javor a ořech.

drevotoc hruskovy1

Chemická ochrana

Přípravek určený speciálně proti drvopleňovi hrušňovému v ČR není autorizovaný.

Ekologická ochrana

Ořezávání a likvidace napadených výhonků, zatírání otvorů ve dřevě štěpařským voskem. Housenky je možné mechanicky ničit i dobře ohebným drátem, který zasuneme do chodeb.

Prevence

Pěstování hrušní v ideálních podmínkách, pravidelná kontrola zdravotního stavu, přiměřený výživový režim a pravidelný řez, hlavně v mladém věku. Dobré je i odstraňovat zpod stromů všechno opadané listí.

drvopleň hrušňový; bílý motýl na hrušních; larvy ve dřevě hrušní; housenky ve větvích; hrušně; škůdce hrušní; usychání výhonů hrušně; usychání větví ořechu; ořech; žluté housenky ve dřevě; škůdce ořechů