Atlas

Drvopleň obecný (velké oranžovo-červené housenky)

Mnoho zahrádkářů během sezóny objeví v zahradě pozoruhodně velkou housenku drvopleně obecného. Je třeba se ho obávat?

drvopleň obecný
Drvopleň obecný (Foto: isifa/Shutterstock)

Projevy

Drvopleň obecný poškozuje jabloně, hrušně, třešně i ostatní ovocné stromy. Dospělé housenky jsou žlutooranžové, na zádové straně hnědočervené. Mají nejednou úctyhodnou délku až 10 cm a tloušťku 1 cm. V kmenech stromů vyžírají široké chodby, skrz otvory v kmeni vytlačují piliny a trus. Napadené dřeviny mají charakteristický octový zápach, z ran může vytékat míza. Při silném napadení dochází k odumření stromu. Dospělý motýl je šedohnědé barvy s rozpětím křídel až 10 cm.

Chemická ochrana

Do chodbiček můžeme pomocí injekční stříkačky vstříknout některý insekticid (Dursban, Reldan 22…). Při silném napadení se doporučuje odstranění a následné spálení stromů.

Ekologická ochrana

Vzhledem k tomu, že žijí uvnitř stromů je boj proti drvopleňům náročný. Pokud si všimneme trusu pod stromy a typického zápachu, je třeba najít dírky ve dřevě. Pomocí háčku z tenkého drátu se můžeme pokusit o jejich vytáhnutí z chodbičky.

Prevence

Pěstování ovocných stromů v ideálních podmínkách, pravidelná kontrola zdravotního stavu, přiměřený výživový režim a pravidelný řez, hlavně v mladém věku. Zpod stromů pravidelně odstraňujeme opadané listí.

housenky; dírky v kmeni stromů; octový zápach; oranžovo-červené housenky; velké housenky; piliny pod stromem; drvopleň