Poradna

Jak snadno vybělit obarvené prádlo. Potřebujete jen běžné kuchyňské pomůcky

Omylem jste dali do pračky barevné prádlo k bílému? Občas se to stane, hlavně když člověk spěchá. Někdy stačí i jen špatně nastavit teplotu a je to. Naštěstí není všem dnům konec a existuje hned několik možností, jak to napravit.

Prádlo před praním vždy pečlivě roztřiďte.
Zdroj: Shutterstock

Ne vždy máte po ruce nějaký odstraňovač skvrn nebo jiný prostředek, který by vám s tím pomohl. Proto se podíváme na domácí prostředky, které vám s tím pomohou, a navíc jsou šetrnější k přírodě.

Jak vybělit prádlo bez chemie

Smíchejte několik lžic soli a jedlé sody s teplou vodou. Obarvené oblečení ponořte do lavoru a nechte máčet alespoň 3 hodiny. Poté vyperte.

Jestli ale nemáte čas, tak jedlou sodu smíchejte s pracím prostředkem a nasypte do dávkovače pračky. Poté prádlo vyperte na 40 stupňů.

Jedlá soda: Soda bikarbona pomáhá. Pokud je bílé prádlo silně obarvené, přidejte polovinu hrnku do bubnu pračky.

Kypřicí prášek: Funguje podobně jako jedlá soda. Přidejte 1 lžičku do bubnu pračky a vyperte.

Mýdlo na praní: Prací mýdlo nastrouhejte do vody a přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs zamíchejte. Do tohoto roztoku namočte obarvené prádlo na 2 hodiny a barva by měla zcela zmizet.

Ocet: Přidáním octa můžete odstranit některé barvy. Anebo prádlo ponořte do roztoku octa, než ho dáte do pračky.

Pro rozjasnění bílého prádla a odstranění skvrn si připravte roztok octa: Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic bílého octa. Prádlo ponořte a nechte minimálně 3 hodiny namáčet. Pokud jsou skvrny či zabarvení silnější, nechte namáčet přes noc. Poté vyperte běžným pracím cyklem.

Pokud je bílé prádlo silně obarvené, přidejte polovinu hrnku do bubnu pračky.
Pokud je bílé prádlo silně obarvené, přidejte polovinu hrnku do bubnu pračky. | Zdroj: Shutterstock

Jak předejít nehodám?

  • Dodržujte pokyny výrobce pro údržbu a praní daného kousku oblečení.
  • Prádlo před praním vždy pečlivě roztřiďte.
  • Pokud nějaký kousek perete poprvé, buďte opatrní. Raději ho vyperte samostatně, protože může pouštět barvu.
  • Oddělujte barevné prádlo od bílého či světlejšího prádla.
  • Kupujte kvalitní materiály, ty by barvu pouštět neměly.
  • Většinou k obarvení dochází při vyšších teplotách.

Citrónová šťáva

Má kyselé vlastnosti a ty odstraní některé skvrny a také pomůže barvám blednout. Můžete ji smíchat s vodou nebo se solí. Je-li prádlo hodně obarvené, přidejte 100 ml citronové šťávy do bubnu pračky a vyperte běžným způsobem.

Pro ruční praní namočte prádlo do teplé vody s několika plátky citronu. Nechte několik hodin působit nebo ještě lépe přes noc. Poté opláchněte a vyperte.

Peroxid vodíku

Smíchaný s vodou může odstranit skvrny anebo zesvětlit barvy, které tam nemají být. Například když vyperete bílou košili s něčím barevným.

Nažloutlý odstín bílého prádla

S tím by vám měla pomoci síla přírody. Vyvěste oblečení ven a nechte na sluníčku. Sluneční paprsky mají bělící účinky. To už věděly i naše babičky, a proto prádlo věšely ven.

Skvrny

Přímo na skvrnu naneste citronovou šťávu. Nechte krátce působit a vyperte. Skvěle funguje také pasta z citronové šťávy a soli. Pro černé nebo tmavé barvy může pomoci přidání kávové sedliny do praní. Obsahuje totiž třísloviny, které mohou pomoci barvu udržet.

Rada: Každý materiál reaguje jinak. Proto nejdříve vyzkoušejte danou metodu na malém skrytém místě, abyste se ujistili, že nedojde k poškození látky.

Přímo na skvrnu naneste citronovou šťávu. Nechte krátce působit a vyperte.
Přímo na skvrnu naneste citronovou šťávu. Nechte krátce působit a vyperte. | Zdroj: Shutterstock

TIP na zaschlé a zaprané skvrny

Určitě si pořiďte žlučové mýdlo, je to skvělý pomocník. Naneste ho na skvrny a předeperte v ruce. Pomoci si můžete jemnou houbičkou nebo kartáčkem, aby se mýdlo zapracovalo do zaschlé skvrny. Na závěr vyperte v pračce, jak jste zvyklí.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.myaustria.cz/prani/omylem-zabarvene-pradlo-co-s-tim/, https://www.mivemi.cz/tipy-a-triky-jak-na-sebevzdelavani/jak-odbarvit-zabarvene-pradlo-efektivni-metody/