Interiér

Zapomeňte na chemické osvěžovače. Vyrobte si jednoduše přírodní aroma difuzér nebo gelový osvěžovač

Pokud hledáte ekologickou a levnou alternativu k chemickým osvěžovačům vzduchu, můžete si vyrobit vlastní přírodní osvěžovače doma. V tomto článku vám představíme dvě jednoduché a účinné metody, které vám pomohou osvěžit váš domov přírodními vůněmi.

Osvěžovač vzduchu
Zdroj: Shutterstock

Aroma difuzér

Aroma difuzér je skvělým způsobem, jak provonět váš domov přírodními esenciálními oleji. Stačí vám sklenice nebo malá lahvička, bambusové tyčinky, esenciální oleje podle vašeho výběru (například levandule, citron nebo máta) a rostlinný olej (například mandlový). Do sklenice nalijte čtvrtinu rostlinného oleje a přidejte 20-30 kapek esenciálního oleje. Poté vložte bambusové tyčinky do směsi a nechte je nasáknout. Tyčinky pravidelně otáčejte, aby se vůně šířila po celé místnosti.

Do sklenice nalijte čtvrtinu rostlinného oleje a přidejte 20-30 kapek esenciálního oleje
Do sklenice nalijte čtvrtinu rostlinného oleje a přidejte 20-30 kapek esenciálního oleje | Zdroj: Shutterstock

Gelový osvěžovač

Gelový osvěžovač je dalším jednoduchým a efektivním způsobem, jak osvěžit vzduch ve vašem domě. Budete potřebovat sklenice nebo kelímky, želatinu, esenciální oleje a případně potravinářské barvivo. Připravte želatinu podle návodu na obalu, do rozpuštěné želatiny přidejte několik kapek esenciálního oleje a případně potravinářské barvivo. Směs nalijte do sklenic a nechte ztuhnout. Výsledkem bude krásně voňavý a dekorativní osvěžovač vzduchu.

Výsledkem bude krásně voňavý a dekorativní osvěžovač vzduchu.
Výsledkem bude krásně voňavý a dekorativní osvěžovač vzduchu. | Zdroj: Shutterstock

Dodatečné tipy

Použití citrusových slupek: Slupky z citronů, pomerančů nebo grapefruitů můžete umístit na talířek a nechat je vyschnout. Citrusové slupky přirozeně osvěží vzduch.

Bylinky a koření: Umístěte do místnosti misku s čerstvými nebo sušenými bylinkami, jako je máta, rozmarýn nebo levandule. Také můžete použít skořici nebo hřebíček.

Soda bikarbona: Položte misku s jedlou sodou do místnosti. Soda bikarbona pohlcuje pachy a osvěžuje vzduch.

Otevřená okna: Nejjednodušší způsob, jak osvěžit vzduch, je pravidelně větrat a vpouštět do místnosti čerstvý vzduch.

Tyto přírodní osvěžovače vzduchu vám pomohou vytvořit příjemnou atmosféru ve vašem domově bez použití chemikálií. Navíc jsou levné a snadno vyrobitelné z dostupných ingrediencí. Vyzkoušejte některý z těchto receptů a užijte si svěží a přirozenou vůni ve vašem domově.

Text: Juraj Koreň
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zapomente-na-chemii-vyrobte-si-prirodni-osvezovace-vzduchu