Interiér

Dřevěnice mezi stoletými stromy: Oáza klidu u řeky Svratky

Majitelům padla do oka stará kůlna na Vysočině. Hledali jen vhodné místo pro výrobu keramiky, ale našli obrovský potenciál. A tak postavili dřevěnici s úžasnou venkovskou atmosférou.

Dřevěnice Štěpánka s jezerem
Zdroj: Amazing Places

Přímo u řeky Svratky, do lesa na skok a všude kolem nespočet turistických tras. Ideální poloha pro nádhernou dřevěnici, která sice vypadá jako vystřižená ze staré pohádky, ale ve skutečnosti je o něco modernější. To je dřevěnice Štěpánka. Novostavba, kterou jsme našli jen půlhodiny autem ze Žďáru nad Sázavou v překrásném prostředí.

Pec
Dominantou společenské místnosti je ručně zdobená pec. | Zdroj: Amazing Places

Toto místo učarovalo i majitelům Štěpánovým. „V roce 2016 jsme si toto místo původně vyhlédli na výrobu domácí keramiky. Na pozemku stála jen stará kůlna, která by nám k tomuto účelu bohatě stačila. Když jsme ale s manželem viděli ty nádherné stoleté stromy, které se tyčí kolem celého pozemku, a zjistili jsme, že se v okolí nachází golfové hřiště, sjezdovka, cyklostezky, lesy na houbaření a množství unikátních míst pro turistiku, řekli jsme si, že by to byla škoda, kdybychom si to všechno nechali jen sami pro sebe. A tak jsme o tři roky později nechali postavit krásnou srubovou chalupu,“ začínají vyprávění o chaloupce vonící dřevem.

Dřevěnice Štěpánka vrací své hosty do dob, kdy domy ještě voněly dřevem, na stole nechyběl čerstvý koláč a noční ticho přerušovaly jen sovy.

Dřevo a jeho superschopnosti

Stěny tohoto srubu jsou vybudovány jednou z nejstarších technik. Trámy se v tomto případě kladou vodorovně na sebe a v rozích jsou spojovány různými typy tesařských vazeb (nejčastěji rybinovým) pro zajištění stability celé konstrukce. Pro srub je také typický hliněný výmaz ve spárách mezi trámy. Například u srubu postaveného z kulatiny, která přečnívá do stran, se při stavbě do spár hliněný výmaz neaplikuje.

Když se zaposloucháte do šumu přírody, uklidní vás zurčící potůček.

Podle majitelů má taková dřevěnice své unikátní výhody. V zimě je v ní teplo a v létě chládek. „Dřevo uvnitř vytváří příjemné klima a velmi dobře se v ní dýchá. Díky přirozené vlhkosti se v ní nedaří bakteriím a virům, a tak je to ideální prostředí pro alergiky a lidi s oslabenou imunitou,“ říká majitelka.

Dolní podlaží chaloupky
Díky dřevu je uvnitř příjemné klima v každém ročním období. | Zdroj: Amazing Places

Atmosféra venkova díky doplňkům

Dřevo doplňují jemné barvy s převahou bílé, respektive bledých odstínů – od kuchyňské linky, židlí, gauče až po záclonky či samotná okna zvenčí. K tomu majitelé zvolili ještě kombinaci modré barvy, čímž dotvořili jedinečnou venkovskou atmosféru. A právě zde nacházíme modrou na mnoha doplňcích – na zmiňovaných záclonách, na peci, ale i na povlečení, polštářích či lampách. Na patře je to zase kombinace s jemnou červenou na polštářích, ložním prádle a rovněž i na romantických závěsech.

Postele v chaloupce
Romantické záclonky a polštářky a ještě kolovrátek – to vše spolu ladí. | Zdroj: Amazing Places

V interiéru nacházíme zajímavé doplňky, se kterými to však Štěpánovi zbytečně nepřehnali. Prostor se rozhodli nezahltit příliš, a tak si můžete v koutě všimnout kolovrátku, v kuchyni dřevěného koníka, v ložnici zajímavé retro lampy a také keramiky s venkovským vzorem. Velmi vkusně působí také retro radiátor v koupelně.

Velkorysá dispozice

Dispozičně je dřevěnice skutečně velkorysá. Tři ložnice, dvě koupelny, přičemž koupelna v přízemí disponuje volně stojící vanou a na patře je zase sprchový kout. Zatímco v prvním patře se hosté vyspí dorůžova, tak přízemí slouží k užívání společných chvil. „V podkroví se nacházejí pokoje, kde se především spí a odpočívá. Spodní část jsme přenechali společenským aktivitám a vychutnávání si připraveného jídla,“ vzpomínají majitelé.

Kuchyň v chaloupce
Kuchyně se může pochlubit velkorysou pracovní plochou. | Zdroj: Amazing Places

Dominantou celého objektu je proto velká kuchyně se společenskou částí, kde se nachází jídelní stůl a prostorný gauč. Co však každému padne do očí hned na první pohled, jsou určitě ručně zdobená kamna. A právě na nich si mnozí hosté našli své nejoblíbenější místečko. I podle majitelů je toto netradiční spaní na peci mimořádně oblíbené u většiny jejich hostů.

Ale to není všechno. Jak interiér, tak exteriér nabízí příjemná zákoutí jako například uklidňující šumění potůčku. V létě zase láká koupací jezírko přímo na zahradě, další oblíbené místo majitelů. I když je to uměle vytvořené jezírko, voda v něm je vhodná i pro alergiky.

Vana v chaloupce
Romantické zátiší vytváří i samostatně stojící vana – s výraznými bateriemi působí luxusně. | Zdroj: Amazing Places

Na závěr můžeme jen potvrdit, že majitelům se nakonec podařilo vytvořit malý ráj na zemi. „Našeho rozhodnutí jsme nikdy nelitovali. Jsme rádi, že jsme chaloupku vybudovali jako místo, kam se dá utéct před každodenním stereotypem, a zároveň zde můžeme načerpat nové síly,“ dodávají společně.

Fotogalerie

Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů