Interiér

Jak na zelené louce vyrostly tři Urbanovy sestry aneb Nové chaty v tradičním stylu

Věčné dilema – postavit nové, nebo raději zrekonstruovat staré? Chtěli byste zachovat svéráznou atmosféru, ale nemůžete najít to pravé ořechové. A někdy je volba jednoduchá a stačí začít na „zelené louce“ a postupně tomu dodat ty správné ingredience.

obývací pokoj v hygge stylu v první chalupě Urbanových sester
Zdroj: Amazing Places

A naše návštěva je důkazem toho, že i nově vybudovaná místa mohou odkazovat na časy minulé a nést s sebou kouzlo historie. Tři novostavby s kouzelným názvem Urbanovy sestry se hrdě vypínají v horském prostředí malebné vesničky a slibují příval energie a nové síly.

Tak jako u každé novostavby, i zde se začínalo pozemkem. „S nápadem na výstavbu tří chat přišel můj otec, když mu jeho kamarád nabídl pozemky na prodej,“ začíná vyprávění Lucia Melicherčíková, dcera majitelů, a přiznává, že to byla láska na první pohled.

A tak tři chaty stavěli jako novostavbu. „Předtím tam byla jen louka. Největší motivací byla má touha pracovat v cestovním ruchu, moci se starat o vlastní zařízení. Proto jsem hned po koupi pozemků dala výpověď a začala jsem se věnovat realizování projektu,“ vysvětluje Lucia.

Chalupy Urbanovy sestry
Zvenčí stejné, ale uvnitř je každá jiná. Chalupy, které si píší svůj vlastní příběh v jedné z nejkrásnějších částí Horehroní, v Černém Balogu. | Zdroj: Amazing Places

S projektem moc nevymýšleli. „Projekt chat jsme dostali už spolu s pozemkem. Byl schválen územní plán i stavební povolení, a protože jsme to nechtěli zbytečně natahovat, nechali jsme původní projekty. Chaty se nám líbily tak, jak byly navrženy, takže jsme provedli jen malé úpravy v interiéru,“ pokračuje.

Stavební práce začaly v létě v roce 2017, přičemž do zimy byla postavena hrubá stavba. „Chtěli jsme pokračovat i s dokončením interiérů, ale bohužel nás zastavilo počasí. V listopadu nasněžilo a k nám na kopec se už nedostala nákladní auta,“ popisuje prvotní komplikace Lucia.

Od jara se však pokračovalo dále. „Dělaly se podlahy, omítky a v létě se dokončovaly terénní úpravy,“ vypráví dcera majitelů. Když byly dokončeny stavební práce, začala podle ní zřejmě nejtěžší věc, a tou bylo zařízení interiérů. „Abychom našli kompromis mezi cenou, kvalitou a našimi představami,“ dodává.

interiér chalupy Urbanovy sestry v hygge stylu, s bílou pohovkou, houpačkou, křeslem, masivním stolem a přiznanými trámy
První sestra | Zdroj: Amazing Places

Každá ze tří chat je přitom zařízena v jiném stylu. Je to i kvůli tomu, aby si hosté mohli vybrat takové ubytování, ve kterém se budou cítit nejpříjemněji. „Design uvnitř jsme řešili spolu s mamkou,“ přiznává Lucia. Sladily se a pomohl k tomu pravděpodobně i fakt, že obě měly nějakou představu, a potom už jen hledaly jednotlivé kusy nábytku, aby jim tuto představu realizovaly.

„Co se týče designu, v mnohém jsme se inspirovaly na internetu. Potom jsme jen hledaly v obchodech, kde by se dalo něco podobného koupit,“ popisuje výběr zařízení. Od začátku ale věděli, že by v chatách chtěli mít prvky starého dřeva. „Těším se, že se nám ho podařilo zakomponovat do každé chaty,“ neskrývá radost Lucia.

„Velmi se mi líbí propojení moderního a tradičního, protože chaty působí jako malé chaloupky, ale všechny mají velká francouzská okna, díky kterým jsou chaty propojeny s okolím.“ Lucia

industriální interiér chalupy Urbanovy sestry s obývacím pokojem a jídelnou
Druhá sestra | Zdroj: Amazing Places

Při úpravě exteriéru bylo důležité zohlednit nenáročnost údržby, a i proto majitelé řešili především jeho funkčnost. „Snažili jsme se vytvořit na zahradě rovinku, kde by si mohly děti hrát, a altánek, kde by se mohli všichni setkávat. Chodníky jsme chtěli původně kamenné, ale když jsme udělali dřevěné terasy, napadlo nás udělat i tyto chodníky dřevěné. Tím jsme dosáhli, že je to zase trochu jiné,“ ozřejmuje dále Lucia.

Při výběru materiálů vsadili na jistotu, uvědomovali si, že moderní prvky sem nepatří. Celé chaty jsou tak cihlové, stropy jsou dřevěné a okna stejně dřevěná kartáčovaná, aby vynikla kresba dřeva. Oku lahodící vzhled dotváří střecha, která je pokryta černou taškou.

Práci se dřevem nechali na řemeslnících a nelitovali. „Všechny dřevěné detaily hrubé stavby řešili stavbaři. Dřevěné trámy uměli i velmi pěkně opracovat,“ přiznává na závěr Lucia. A tak s dominantním dřevem tu všechno tvoří jeden celek, interiér i exteriér, okolní příroda a tři novostavby, které respektují své okolí, do kterého jsou posazeny.

interiér chalupy Urbanovy sestry v bílé červeném ladění
Třetí sestra | Zdroj: Amazing Places

Galerie


Proč Urbanovy sestry?

Horehroní bylo kdysi plné zbojníků a jedním z nich byl i Urban. Ten měl tři sestry – trojčata, které mu se zbojničením pomáhaly. Byly si k nerozeznání podobné, každého mohly velmi dobře oklamat. Jen ti, kdo je dobře znali, věděli, že každá ze sester je jiná. Stejně jako Urbanovy chaty, které jsou na první pohled úplně stejné.

První ze sester je roztancovaná víla Horehroní, jemná a něžná. První chata tak představuje uvolněný svět plný pohody. Kombinace přírodních materiálů, ruční práce, zemitých barev s nádechem starého, ale půvabem moderního. Tato chata je právě pro ty, kdo se rádi zabalí do deky a při teplém čaji a praskajícím ohni si užívají každý okamžik.

Druhá sestra v sobě skrývala odvahu muže. Byla nebojácná a vždy své sestry chránila. Druhá chata v pánském stylu je doplněna kovovými prvky, masivním dřevem a průmyslovým nádechem, ale zjemněným hřejivými kožešinami. Tato kombinace zabezpečuje nadčasový design a komfort.

Třetí ze sester byla s ostatními dvěma velmi málo. Toulala se po horách, znala všechna zvířata v lese. Třetí chata představuje vůni lesa, čemuž je přizpůsoben i její design. V dětských pokojích čekají lesní zvířátka, aby během noci chránila ty nejmenší.


Připravila: Martina Baumann, Amazing Places
Foto: amazingplaces.sk
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů