Interiér

Město vyměnili za bydlení v „obyčejném“ vesnickém domě pod ořechem

Když majitelé objevili ve staré části vesnice nedaleko hlavního města zanedbaný pozemek s mohutným košatým ořechem uprostřed, věděli, že toto je místo, kde by se dal vytvořit příjemný domov.

obývací pokoj se vstupem do zahrady ve venkovském stylu s bílou pohovkou, skleněným stolkem, bílou komodou, klavírem a cihlovou zdí

Pozemek se stromem

Příběh rodiny, která se přestěhovala z města na venkov, je podobný stovkám dalších. Když se začali rozrůstat, rozhodli se vyměnit přízemní tmavý byt ve starém paneláku za něco většího. Majitelka vybrala obec nedaleko města, kterou od dětství znala. Její rodiče tam totiž měli starší dům po předcích s velkou zahradou, kterou po víkendech chodívali obdělávat. Velikou výhodou pozemku bylo i to, že se nacházel přímo v samotném srdci vesnice, v její staré části, jen několik set metrů od zámku. „Všude zajdeme pěšky. Do obchodu, na poštu, do knihovny i do hospody. Děti to mají kousek do školy či na kroužky – je to obrovská výhoda oproti bydlení v satelitech.” Ale za výběrem tohoto místa na bydlení bylo přece jen něco víc, nejen praktické záležitosti. „Když jsme se vyškrábali na starý plot a nakoukli do zarostlé zahrady, uprostřed níž „trůnil” krásný a majestátní, ale zdravý ořech, bylo rozhodnuto. Koupíme si tento velký strom s menším pozemkem,” popisují začátek příběhu jejich bydlení domácí paní.


Takový obyčejný dům

Poté, co majitelé koupili pozemek, museli zbourat a odvézt stavební odpad z polorozpadlého domečku, který tak léta stál opuštěný. Zachránili z něj alespoň staré cihly, z nichž postavili plot za terasou směrem k sousedům, a kruhovou lavičku kolem ořechu. Jelikož pozemek byl na jedné z nejstarších ulic, rozhodli se pro klasický poschoďový dům se sedlovou střechou. „Pod jejím štítem máme z obkladových pásků vytvořený kruh, který evokuje vlaková nádraží. Vždy se mi to moc líbilo. Navíc je to dobré orientační znamení, například pro kurýry: dům s kolečkem pod střechou.” Postavili si ho svépomocně za necelý rok zejména díky tomu, že majitelčin otec je stavař a všechno měl pod palcem právě on.

bíla knihovna, vinotéka a otevřená skříň

„Koupili jsme hotový projekt, který jsme však dispozičně mírně upravili kvůli zužujícímu se pozemku a sklepu, který jsme sem zakomponovali z původní stavby. Použili jsme v té době nejtlustší cihly na trhu, okna i dveře jsou dřevěné, v dětském pokoji jsme přiznali trámy. Zařizovali jsme ho postupně, zejména s ohledem na finance. V čem jsem měla však od začátku jasno, byla kuchyně. Světlá, prostorná, s oknem do ulice a ostrovem uprostřed. Ještě i postel bych v ní nejraději chtěla mít, ale to mi neprošlo,” říká majitelka.

Může se hodit: Proměna venkovského kredence na příborník (video)

Otevřený prostor

V přízemí se nachází kromě vstupní chodby, koupelny a pracovny otevřený prostor, který přechází z kuchyně přes jídelní část až do obýváku, z něhož vedou velké zasklené dveře na terasu. Ze sedačky domácí mohou sledovat dění v zahradě a na terase. Ladné pohyby a mazané tahy jejich tří koček, štěbetání ptáků z koruny košatého stromu či křik jejich dvou synů. Televizi v této domácnosti nenajdete.

rodinný dům s otevřeným prostorem pro kuchyň a obývací pokoj ve venkovském stylu

Nenáročná zahrada

Poměrně náročné úpravy vyžadoval i pozemek, který byl zanedbaný a museli ho dát vyrovnat a položit na něj trávník. Kromě ořechu zachránili dvě prastaré meruňky, které každý rok bohatě zarodí. „Vyrůstala jsem v Petržalce bez jakéhokoli vztahu k zahradničení. Postupně jsem tu však systémem „pokus-omyl” vypěstovala něco i já. Mám tady několik růžových keřů, bohaté levandule, ibišky, kalinu, rybíz, muchovník… Starou nevábnou zeď od sousedů nám už celou obrostl můj oblíbený břečťan a zdi předního dvorku jsou zase v sezóně zahalené přísavníkem. Manžel vyrobil dva vyvýšené záhony, kde pěstujeme rajčata a papriky. Na terase mám množství květin v květináčích a bylinkový záhon, to mi úplně stačí.”

Tip na článek: Takto vypadá dokonalé provensálské venkovské sídlo

matka s dítětem dělají domácí úkoly na dřevěné terase rodinného domu

Majitelé si nemohou vynachválit přirozený stín, který vrhá mohutný košatý ořech na terasu i během horkých letních dnů. „Rádi sedíme, ať už na terase, nebo i v obýváku, a zpoza okna sledujeme, jak se zahrada mění během ročních období. Jak velkorysý prostor na hraní poskytuje našim dvěma divokým dětem! Máme rádi, když prší a déšť bubnuje na střešní okna… Zkrátka, bydlení v tomto našem obyčejném vesnickém domě bychom momentálně neměnili za nic na světě,” prozrazují spokojení majitelé.

Více fotografií najdete v galerii

Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů