Dílna a hobby Interiér

Proměna venkovského kredence na příborník (video)

Venkovský nábytek nemusí být uvržen v nemilost. Pomocí lišt, drobných dřevěných doplňků a nátěru ho můžete povýšit na úplně novou úroveň.

proměna venkovského kredence na příborník -před a po

Materiál

  • masív smrkové desky 22 mm
  • lišty, řezby a lamely
    reliéfní lišty smrkové průběžně
    napojované
    obkladové lamely 18 × 125 mm
    dřevěné řezby 
  • montážní materiál
    lepidla, např.: Pattex Extreme Total Fix
    např. Duvilax D3 Rapid
    např. Duvilax L-58
    hřebíky kalibrů G18 a G21
  • povrchová úprava
    tmel např. Eurofiller Finální
    nátěry, např. Colorlak Aquacol Primer V2070
    např. Colorlak Akrylcol V2045

Nářadí a pomůcky

  • pneumatická hřebíkovačka
  • pneumatická pinkovačka
  • kompresor
  • hoblovačka
  • bruska
  • pila

Jak pracovat s pokosovou pilou

Čistý a přesný řez

Důkladně nabroušený kotouč s velkým počtem zubů je předpokladem, že všechny řezy, které na pokosové pile provedete, budou čisté a úhledné. U nejjemnějších hranolků a lišt byste se měli ujistit, že na zubech není nános pryskyřice a prachu. Organickým rozpouštědlem a starým zubním kartáčkem dokážete dát všechno do pořádku bez toho, že byste museli s pilovým kotoučem podstoupit broušení.


Nastavení řezu

Jen pila se správnou rektifikací bude řezat správně úhly na dorazech a aretačních předvolbách. Pokud jste nikdy nevěnovali pozornost detailnímu nastavení, měli byste zalistovat v návodu, který vám výrobce k pile přibalil. Ve většině případů s úhelníkem a šroubovákem doladíte nastavení několika šroubů a posunete zadní vodicí doraz pokosové pily na správné místo.

Zpřesňovací vložka

V pokosové pile pomůže poskytnout jemným lištám nejen oporu na ploše, kterou pila vychází z lišty ven, ale i získat dokonalý přehled o hranici řezné dráhy. Ze dvou kusů plošného materiálu si vyrobíte profil ve tvaru písmene L, který do pily upevníte. Nastavíte-li hloubkový doraz a provedete si referenční zářezy na –45°, 0° a +45° úhel, budete mít k čemu přikládat rysky zaznačené tužkou na lištách pro přesné krácení.

Nastavení dorazů

Neméně důležité je zvládnout práci s délkovými dorazy, které jsou garancí toho, že při opakovaných řezech vyrobíte na pile vždy dílce s touž délkou. Všechny korpusy a dvířka jsou symetrické, všechny lištové dílce se opakují v početných sériích. Ve chvíli, kdy doladíte první z kusů k dokonalosti, všechny ostatní už řežete jen podle dorazu na stejnou míru.

Kolmo na rukojeť

Pro nejvyšší přesnost řezu je třeba pilu vést přes materiál pomalým tempem, přičemž stát musíte tak, aby vám ruka kolmo směřovala na rukojeť. Každá z pil má pro pružnost rámu svou vůli, takže ruka dokáže úhel při nešikovném a hrubém zacházení odchýlit.

Upevňování prvků

Hřebíkovačkou

Každý ozdobný prvek je třeba upevnit tak, aby s původním podkladem vytvořil bezespárový spoj. Hřebíkovačka s kalibrem G18 používá vroubkované hřebíky s malými hlavičkami, které mají dostatečnou přídržnou sílu na větší lišty a hranolky. Ve většině případů musíte počítat s tím, že bez bodového tmelení se neobejdete, každý fixační bod je viditelný. Regulací na pistoli a úpravou tlaku na kompresoru je však možné některé hřebíkovačky vyladit tak, aby výškové rozdíly mezi hřebíkem a okolním materiálem byly zanedbatelné.

Pinkovačkou

Pinkovačky kalibru G23 používají hladké tenké jehličky (pinky) bez hlaviček, které se hodí k upevňování tenčích lišt. Jejich předností je, že pod nimi nepraská ani jemný materiál a žádný z fixačních bodů není nutné dodatečně tmelit. Jde o nástroj určený k upevňování jemných detailů, který však nemá velkou přítlačnou sílu, která by lištu či ozdobu přizpůsobila tvaru podkladu.

Lepidlo

Je žádaným pomocníkem. Podlahové disperze si poradí se spojením masívu se starými laky a nátěry, dřevařské disperze dokáží spojit masív s podkladovým akrylátovým nátěrem. V obou případech je vhodné starý nátěr předem odmastit nebo ho jemně přebrousit hubkou zrnitosti P220.

S viditelnou spárou

V úvahu přicházejí i montážní lepidla, která lze umístit do detailů, u nichž nebude vadit, nebudou-li k podkladu těsně přiléhat. Protože jde o hustá lepidla s velkým množstvím plniva, nemůžete očekávat, že při přitisknutí dílce k podkladu vznikne z bodů hustého lepidla tenoučký, téměř neměřitelný film. Podobná omezení mají i tavné lepicí pistole.

Sekundová lepidla

Vyrábějí se na bázi kyanoakrylátů. Jsou pomocníky tam, kde je třeba nové dřevěné prvky spojit se sklem nebo kovem. U naší proměny jsme je používali i na špatně lepitelné dřevěné spoje, kde očekáváme okamžité zaschnutí a vytvrzení.

Jak tmelit

Na ukrytí chyb

Díky tmelu lze nejen zakrýt spáry, které vznikly při spojování nových dekorativních prvků s původním podkladem, ale i sjednotit povrchy tam, kde se bok po boku objevuje dřevěný masív vedle laminátu, fólie či původního laku nebo nátěru. Záleží jen na vaší zručnosti, šikovnosti a výběru, jak dlouho budete čekat na zasychání, abyste mohli detaily přebrousit.

Akrylátové tmely

Jsou bez zápachu a všechny pracovní nástroje lze mýt vodou. Hodí se na všechny detaily, kde je třeba použít jen malé množství tmelu. Při vytvrzování přicházejí o vodu, a proto se smršťují a sesychají. Chcete-li dosáhnout dokonalého výsledku, vždy musíte počítat se dvěma tmeleními s mezibroušením. Schnutí tmelu se dá urychlit pomocí fénu nebo teplovzdušné pistole nastavené na nízkou teplotu. Záleží na množství pojiva v plnivu, jestli se bude dát takovýto tmel brousit ručně nebo bruskou.

Polyuretanové tmely

Spíše se hodí na detaily, kde je třeba vyplnit větší prostor nebo nahradit kus odlomeného dřeva, rámu nebo podobně. Jde o dvousložkové tmely, které vytvrzují vzdušnou vlhkostí. Vytvoří pórovitý, pevný materiál, který při tuhnutí maličko nabírá na objemu. Ačkoli vytvrzování trvá při pokojové teplotě čtyři hodiny, předností tohoto tmelu je, že se opracovává rovnocenně se dřevem. Snese frézování, řezání, tvarování dlátem i zařezávání. Tyto tmely se brousí namáhavě, proto je na ně vhodná elektrická bruska.

Polyesterové tmely

Poskytují expresní řešení, protože na vytvrzování nepotřebují více než dvacet minut. Při nanášení však vyžadují svižné tempo, protože otevřená doba na jejich nanášení není delší než pět minut. Tyto tmely se vyrábějí nejen s minerálním plnivem, ale i s dřevním prachem, aby se daly použít na plochách, které nebudou zakryté barevným filmem. Jejich předností je výborná brousitelnost, a to nejen strojově, ale i ručně.

Lepicí tavná pistole

Výborným pomocníkem na tmelení otvorů, hlubokých rýh a prasklin je lepicí pistole, kterou rychle defekt vyplníte, abyste mohli povrch po opravení vyhladit žiletkou nebo hoblíkem. Tavné lepidlo tuhne téměř okamžitě, ztuhlý polymer se dá bez problémů přetírat všemi druhy krycích nátěrů.

Může se hodit i článek: Tmely na bázi polymerů

Natírání nábytku

Detaily trvají déle

Čím více reliéfů, stupínků a odskoků na nábytku vytvoříte, tím zdlouhavější bude jeho natírání. Nepatříte-li mezi domácí kutily, kteří mají ve svých službách stříkací pistoli a zákoutí na stříkání, práce se štětcem se vám může zdát zdlouhavá a namáhavá.

Syntetické nátěry

Jsou osvědčenou klasikou všech namáhaných povrchů. Jde-li o kuchyň, policové sestavy nebo stoly, syntetická barva je dostatečně odolná proti hrubému mechanickému poškození. Alkydovým základním nátěrem nejprve natřete celou sestavu nábytku, a až organická rozpouštědla úplně vyprchají, pustit se můžete do krycího nátěru. Nejlépe vám poslouží štětce s přírodním vlasem, z válečků si pozorně volte jen ty, na nichž je výslovně napsáno, že odolají rozpouštědlovým barvám. Alkydové barvy se dokážou dokonale slít do velmi pěkného povrchu. Jejich předností je, že dobře drží i na površích, které není možné úplně dokonale odmastit.

Akrylátové nátěry

Pro svůj téměř nulový zápach a dostatečně rychlé schnutí jsou populárním řešením. Jde o nátěry trvale pružné, takže u některých základních nátěrů moc nepočítejte s tím, že se budou dát pěkně přebrousit. Štětec se syntetickým vlasem je nejlepší volbou na nanášení, velmi dobré jsou i pěnové válečky s tzv. flokem.

Patinované nátěry

Velmi populární jsou matné renovační nátěry, které dokážou nábytku propůjčit atraktivní, venkovský vzhled. Jestli vás v časopisech zaujal nábytek s nedbalými nátěry, z nichž lze číst tahy štětce a variace odstínů, měli byste vědět, že stejný nátěr si můžete vytvořit doma i vy. Stačí jen, když do akrylátové barvy přimícháte sádrokartonářský tmel. Čím více tmelu do nátěru přidáte, tím silnější struktury jím vytvoříte. Jde o techniku, která se často kombinuje s vosky, jimiž lze vytvořit patinu.

Drobnosti změní nábytek
I když by se na první pohled mohlo zdát, že velké zázraky se nekonají, každý nový reliéf, vlnka, struktura či odsazení vytvoří prostorový prvek, na němž světlo a stíny zvýrazní nové struktury.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizace: Milan Gigel
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů