Dílna a hobby

Video: Když se tvoří pro děti aneb Renovace židlí TON v komiksovém stylu

Protože se recyklace stala naší oblíbenou činností, opravili jsme si staré židle TON v duchu divokého dětského designu.

Renovace TON židlí před a po
Zdroj: Kateřina Kordík

Musíme přiznat, že kousek právě této židle není pro nějaké nápadité renovace příliš ideální kvůli své strohé členitosti. Židle jsou to ale pevné a pohodlné, proto je můžeme předělat dětem do pokoje nebo na zahradu ke grilování. V dětech prohloubíme chuť k upcyklaci a vědomí, že ne vše staré musí být nudné.

Ve video návodu jsme k odstranění dvou vrstev barvy použili odstraňovač starých nátěrů – je potřeba ho nanést v poměrně silné vrstvě. Pro silnější účinek je dobré obmotat ošetřený povrch balicí či potravinářskou fólií, aby látka tzv. netěkala do okolí, a tím nevysychala. Ač jsme nanesli vrstvu, ne všude se podařilo barvu dostatečně naleptat. Zbytek židlí jsme opálili horkovzdušnou pistolí, která barvu též poškodí a lze ji snáz sbrousit.

Horkovzdušnou pistoli jsme použili také při napínání dekorační folie na opěradla židle. Folie je tím poddajnější, v ruce se natáhne a na povrch dokonale přilne. Zbytek jsme z druhé strany začistili nožem.

Jak na renovaci židle a co budeme potřebovat

  • starou židli
  • odstraňovač starých nátěrů
  • dekorativní fólii
  • akrylové barvy
  • brusku
  • horkovzdušnou pistoli
  • špachtli
  • štětku

Tip: Nechte o tom, jak bude dětský pokoj vypadat, rozhodnout i vaše potomky. Zeptejte se jich, co by v něm chtěli mít a najděte kompromis. Je to jejich království, tráví tu spoustu času, tak ať se v něm cítí příjemně a bezpečně.


Pokud na židli objevíte ze spodní strany papírovou nálepku se zkratkou výrobce TON, jde o židle z továrny na ohýbaný nábytek. Tradice této české nábytkářské firmy sahá až do roku 1861 (původně THONET) – a to už je nějaký pátek! Proto takové židle nepálíme, ale vždy rádi zachráníme.

TON spolupracuje jak s českými, tak zahraničními designéry. V nabídce nalezneme mnoho krásných členitých kusů, které se vyrábí desítky let a jejich design se nemění. Pokud jste kavárenští povaleči, mrkněte se, na čem u sklenky vína sedíte, pravděpodobně to bude právě TON! Jen nálepku teď lepí převážně z boku a je z plastu.😊


Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot.com