Interiér

O starém kamenném domě s tufovými zdmi a interiéru inspirovaném Anglií

Uprostřed malebné přírody Štiavnických vrchů leží malá vesnička Lišov, známá svými kamennými obydlími. V jedném z domků bydlí i mladá dvojice, která si ho postupně svépomoci předělává k obrazu svému.

venkovský obývací pokoj se starými křesly, stolkem, komodou a funkční píckou
Zdroj: Miro Pochyba

Lišov je obec známá svými kamennými obydlími, která jsou dodnes funkční. Malé pokojíky a zejména velké prostorné haly vytesané do skal, s viditelnými stopami precizní ruční práce, začínají v posledních letech do malé vesničky u městečka Dudince přitahovat nejen domácí, ale i zahraniční turisty.

A právě o ně se starají v rámci Muzea Lišov Adriana a Jakub. Ještě před rokem a půl docházeli do práce každý den z bytovky v nedalekém městečku. Postupně je to však přestalo bavit a shodli se, že se poohlédnou po nějakém starším domku přímo v této kouzelné obci.

Co hledali, to našli. Starý kamenný dům se zdmi z tufu silnými 60 cm a se spoustou věcí a zařízení, kterým dal mladý šikovný pár druhý dech.

Adriana žila několik let v Anglii, kde ji okouzlil tamní styl bydlení. Není proto žádným překvapením, že i interiér jejich domu se nese v anglickém duchu a několik kusů nábytku si dovezla přímo z Británie.

pícka ve venkovském domě
Úzká pícka zůstala v domě po předchozích majitelích. Adriana s Jakubem ji postavili na staré cihly a dnes je důležitým zdrojem tepla v jejich domě. | Zdroj: Miro Pochyba

Ticho, pokoj a signál na cestě

Po tom, co Adriana s Jakubem domeček odkoupili, pustili se svépomocí do jeho rekonstrukce. Občas to šlo pro mimořádně silné stěny těžko, protože měnili i dispozici a shazovat velké kameny byla opravdu dřina. Každá mince má však dvě strany.

A tou je přirozená klimatizace, která se v domě díky zdem drží. V létě je tu chladněji a v zimě kamenné zdi zase drží teplo. „Topíme kamny i radiátory. Když jsme se nastěhovali, okamžitě jsem se musela naučit sekat dřevo a zatopit v krbu. Do té doby se totiž nedalo nic dělat,“ vzpomíná usmívající se Adriana na začátky v domku.

venkovská kuchyň so světlou kuchyňskou linkou, cihlovým obkladem na stěně a podlahou s imitací dřeva
Venkovskou kuchyni tvoří světlá kuchyňská linka, cihlový obklad na stěně a podlaha s imitací dřeva. A pak samozřejmě i několik typicky venkovských doplňků, jako jsou otevřené police, záclony, dřevěné dekorace. | Zdroj: Miro Pochyba

Zatím obývají jen přízemí, časem však plánují zobytnit i podkroví. Všechno má ale svůj čas. Adriana si neumí vynachválit ticho a klid, který zde panuje. „Po roce bydlení jsem na tom tak, že se v noci probudím, když kolem projíždí auto,“ směje se.

Jediné, co je omezuje v každodenním životě, je absence mobilního signálu, ale i ten už by měli brzy do Lišova zavést. Jinak se v této vesničce doslova na „konci světa“ cítí mimořádně dobře a vítáni. „Tím, že pracujeme v muzeu a děláme i workshopy pro zahraniční návštěvníky, lidé nás tu znají a mají rádi,“ říkají.

Věci s příběhem

Stejně jako pícka v obývacím pokoji i dvě křesla zůstala v domě po předchozích majitelích. Věcem je třeba dát druhou šanci. Kromě praktické funkce do domu vnesou i trochu původní atmosféry. Kdo v nich sedával a nad čím asi přemýšlel?

Obývací pokoj ve venkovském stylu s pohovkou, retro křesly, bílým stolkem a komodou
Zdroj: Miro Pochyba

Adriana a Jakub se seznámili na Kypru, aby spolu nakonec zakotvili v Lišově. Provozují zde Muzeum Lišov, Muzeum masek a dělají workshopy pro domácí i zahraniční turisty. Učí je tradičním dovednostem, jako jsou tkaní textilií, kamenictví, košíkářství, vyšívání, výroba másla. Vyzkoušet si mohou i hliněné omítky a mnoho jiných zajímavých činností.

Galerie

Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů