Dům a stavba

Pohádková dřevěnice s nádherným výhledem si vás získá svým interiérem a rustikálními kamny!

Úplně nová roubenka v srdci Jeseníků nás dostala malebným výhledem a tradičním stylem, který jí mimořádně sedí.

dřevěná chalupa
Zdroj: Amazing Places

Majitel Aleš je vyznavačem tradičního stylu a původně si chtěl pořídit starou roubenku, kterou zrekonstruuje. To se mu však nepodařilo a musel hledat jiné řešení, aby si splnil sen. „Byl jsem ubytovaný ve staré roubence u kamarádů v Jizerských horách, kde se mi líbilo tak moc, že jsem začal hledat v Jeseníkách starou roubenku, kterou bych mohl opravit. Bohužel, takových roubenek zde bylo velmi málo a žádná nám nevyhovovala.

Nakonec jsme se rozhodli postavit novou roubenku v tradičním stylu,“ začíná vyprávění Aleš Brůžek, podle kterého neměli vybranou přesnou lokalitu, chtěli však hlavně Jeseníky. „Sepsal jsem si na papír požadavky na obec a z toho vyšel užší výběr Kunčice, Petříkov, Ostružná, Branná a Stříbrnice. Mým favoritem byla Branná, protože jsem tam byl už několikrát na běžkách. Nakonec byl dostupný vhodný pozemek jen v Branné,“ pokračuje.

Černá střecha působí na roubenku dobře. Aleš si vybral krytinu Bramac Tegalit.
Černá střecha působí na roubenku dobře. Aleš si vybral krytinu Bramac Tegalit. | Zdroj: Amazing Places

Chvilku to trvalo, ale do cíle nakonec došli a jsou spokojení. Pozemek začali hledat na začátku roku 2015, a když našli ten správný a konečně vybrali i projekt, pustili se do stavby. Důležité bylo vybrat dobré odborníky a firmy. „Na jednotlivé práce jsem najímal řemeslníky. Dohromady jich bylo přibližně 10 řemeslnických part nebo firem. Protože mám časově hodně náročnou práci, na stavbě jsem se podílel jen koordinací, výběrem materiálu a určením stylu chalupy – designu,“ vysvětluje Aleš, jak probíhaly práce na roubence. Vše zároveň konzultoval se svojí manželkou Vlaďkou.

Na začátku oslovili bytovou architektku, ale protože měli přesnou představu o chalupě, spolupráci později ukončili. „Design jsem nakonec řešil sám, inspiraci jsme čerpali především z návštěv roubenek,“ říká majitel. Navštívili jich pět. Zdrojem velké inspirace byl i internet.

Roubenka Branná se nachází v samém srdci Jeseníků v obci Branná. Nabízí výhled na hory, ale též na historickou část obce.
Roubenka Branná se nachází v samém srdci Jeseníků v obci Branná. Nabízí výhled na hory, ale též na historickou část obce. | Zdroj: Amazing Places

Tradiční styl sehrával hlavní roli

Aleš chtěl, aby roubenka působila autenticky. I když jde o novostavbu, tradiční styl v sobě nezapře. Chalupa stále voní novotou, cítíte se tu, jako byste se vrátili zpět v čase do dětství.

Všechen nábytek je na míru a Aleš s Vlaďkou si dali záležet, aby vše sedělo do jejich vybraného stylu. Nábytek vyráběly tři truhlářské firmy. „Okna mám vyrobila velmi šikovná truhlářská firma z Jilemnice. Jde o eurookna, ale ve stylu, který se hodí do roubenky. Pěkně na nich vyniká kartáčování dřeva, olejový nátěr a ozdobné prvky. Tato firma nám vyrobila i vchodové dveře, které jsme dozdobili kováním od kováře. Vnitřní dveře jsme nechali udělat v truhlářství blízko roubenky, závěsy, panty a zámky typu ‚myšák‘ jsme si nechali vyrobit na zakázku u uměleckého kováře. Dveře dozdobila barevná skla,“ popisuje spokojený majitel.

Nábytek na míru, dřevo a bílé stěny fungují i v podkroví.
Nábytek na míru, dřevo a bílé stěny fungují i v podkroví. | Zdroj: Amazing Places

Celková atmosféra interiéru je pohádková. Doplňků tu moc nenajdete, zato si majitelé vyhráli s polštáři, kožešinou či romantickými záclonkami. Nejútulněji zde působí pec v přízemí, která je ideální na odpočinek. Můžete na ní ležet, číst knihu, vést dlouhé rozhovory.

Aleš je hrdý na rustikální kachlovou pec, na níž se dá ležet.
Aleš je hrdý na rustikální kachlovou pec, na níž se dá ležet. | Zdroj: Amazing Places

Bílá barva v kombinaci se všudypřítomným dřevem je balzámem na duši. V koupelně je zelený a krémový obklad, retro baterie, v ložnici povlečení s venkovským nádechem, pohodlné křeslo a v obýváku komfortní sedačka pro početné návštěvy. Kuchyňský kout s jídelní částí je zároveň propojený s obývákem. V poschodí se nacházejí tři ložnice a dvě koupelny, v přízemí je čtvrtá ložnice a ještě jedna koupelna.

Okolní příroda a zvířecí návštěvníci

Roubenka je bohatá na příjemná zákoutí, která poskytují všem dostatek soukromí, když ho potřebují, a kde mohou vychutnat zdejší atmosféru. „Dominantou interiéru je kachlová pec s ležením za pecí. A velmi rád trávím čas v křesle v galerii u schodiště, kde je i malá knihovna. Je tam klid i tehdy, když je chalupa plná přátel,“ usmívá se majitel, kterému se podařilo propojit tradice v podobě krásné novostavby a zároveň okolní přírody.

Ta je tu opravdu velkolepá a není skoupá ani na příležitostné návštěvy zvířat, která žijí ve volné přírodě. A to mají rádi i majitelé. „Velmi se mi líbí výhled do okolí a zasazení do přírody. Na zahradě potkáváme zajíce, lišku nebo srnky,“ dodává spokojeně na závěr naší návštěvy Aleš.

GALERIE

Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů