Dům a stavba

Chata po dědečkovi byla na rozpadnutí. Vnučka se rozhodla jeho odkaz zachránit a dala jí novou tvář

Polovina chaty zůstala původní, polovina byla postavěná nanovo.

Chata před rekonstrukcí
Zdroj: České chaty snů

Malá chatička, kterou vlastnoručně před osmdesáti lety postavil majitelčin dědeček, je obklopena rozsáhlým kouzelným jabloňovým sadem. Je na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou. Pod smrti dědečka začala chata chátrat a jeho vnučka se chce pokusit jeho odkaz zachránit. Obrátila se proto na architekty Petra Portycha, Ondřeje Zdvomku a sochaře Sebastiana Wojnara z pořadu České chaty snů.

PROBLÉM

Chata byla poměrně pěkná, ale zhruba z jedné poloviny v naprosto žalostném stavu. Jsou v ní navíc i některé krásné detaily – s jejich provedením pomáhali studenti stavebnictví, a to je pak znát. Naopak velkým problémem byly mělké základy a neúnosné stěny. Navíc do střechy už nějakou dobu zatékalo, a byla tak téměř na spadnutí.

Chata před rekonstrukcí
Chata před rekonstrukcí | Zdroj: České chaty snů

ŘEŠENÍ

Pevným bodem proměny chalupy se stal zděný komín. Architekti se do rekonstrukce pustili z gruntu – půlka chaty šla dolů a nechali si ji znovu vyrobit z dřevěných panelů. Uvnitř byl směr změny jasný – všechno vyčistit, zjednodušit, odstranit nevyužité prostory. Došlo také k zrušení miniaturní chodby a na jejím místě byla nově vybudovaná kuchyň a koupelna.

A jak rekonstrukci shrnuje architekt Ondřej Zdvomka: „Zásadním problémem byla kvalita konstrukce, která se musela nahradit, a největší výzvou se stalo, jak to provést tak, aby nic nespadlo. Vnitřní stěny zůstaly pohledově dřevěné, což nám umožnila dřevěná panelová technologie. Zajímavostí je zvýraznění směřování oken na stromy v sadu a nezvyklé řešení obložení fasády horizontálním směrem s předsazením. Co se týká interiéru, chatu jsme proměnili do venkovského stylu, ale v modernější podobě – jemně jsme k sobě ladili odstíny šedé, žluté a dřeva, spolu s nasládle zelenou linkou.“

Přízemí po rekonstrukci
Přízemí po rekonstrukci | Zdroj: České chaty snů

GALERIE

Text: Filip Budák
Foto: České chaty snů
Zdroj: časopis HOME