Dům a stavba

Jak na nižší spotřebu vody a plynu: Víte, kolik peněz vám ušetří úsporná vodovodní baterie nebo myčka na nádobí?

I když se může zdát, že už opravdu nemáte kde ušetřit, zkuste některý z našich tipů. Je jasné, že daná opatření vyžadují určité náklady, sami si však spočítejte, jak rychle se vám vrátí.

mytí nádobí
Zdroj: Shutterstock

Nejvíce vody spotřebujete v koupelně a kuchyni. U čtyřčlenné rodiny to může být až dvě stě tisíc litrů vody za rok. Spotřebu vody můžete však díky moderním zařízením a zvýšené disciplíně snížit i o stovky litrů denně.

Základní pravidla při šetření vodou

Nespoléhejte se jen na nové domácí spotřebiče či zařízení. Zkuste se řídit i těmito základními doporučeními.

  1. Zuby si nikdy nečistěte při tekoucí vodě. Při mydlení nebo holení ve sprše vodu zastavte.
  2. Vyhněte se zbytečně dlouhému mytí rukou.
  3. Zřekněte se každodenního koupání ve vaně plné vody a nahraďte ho sprchováním.
  4. Utěsněte kapající kohoutky.
  5. Opravte protékající WC.
  6. Vyhněte se zbytečnému splachování toalety. Hmyz, vlasy či kapesníky patří do koše, ne do toaletní mísy.
  7. Snažte se vždy naplnit celý objem pračky i myčky nádobí.
  8. Špinavé nádobí před mytím v myčce neoplachujte. Odstraňte jen zbytky jídla.
  9. Nádobí nikdy nemyjte pod tekoucí vodou.
  10. V konvici vařte jen takové množství vody, jaké opravdu potřebujete.

Automatická pračka

Současné automatické pračky spotřebují o dvacet procent vody méně než před deseti lety, ale i tak se praní podílí na spotřebě vody v domácnosti přibližně jedenácti procenty. Při výběru pračky se řiďte především její energetickou náročností a hmotností náplně (kolik prádla se do pračky vejde). Vždy zvolte tu, která má při téže kapacitě nejnižší spotřebu vody.

Stejně důležitým kritériem je i délka pracího cyklu a co nejefektivnější využití objemu pračky. Při polovičním využití celkového objemu pracího bubnu nezapomeňte zvolit funkci poloviční náplně nebo polovičního cyklu. Dnes jsou dostupné například i pračky s funkcí ekologického pracího cyklu, který je sice náročnější na čas, ale dokáže výrazně ušetřit vodu i energii.

Kolik ušetří automatická pračka energetické třídy A+++

Frekvence praní v pračce 159× za rok

Vodné (1 m3) 66,32 Kč
Stočné (1 m3) 49,07 Kč

tabulka kolik ušetří automatická pračka energetické třídy A+++
Zdroj: Středočeské vodárny, a.s.

Ceny vodného a stočného jsou uváděny podle společnosti Středočeské vodárny, a. s., které jsou provozovatelem vodovodů a kanalizací v majetku obcí a měst, které se nachází na území bývalých okresů Kladno, Mělník, části Prahy východ a západ, části okresů Rakovník a Mladá Boleslav.

Praktický tip: Inteligentní pračky

Dobrou volbou jsou inteligentní pračky, které pomocí mnoha pokročilých senzorů dokáží analyzovat typ a hmotnost prádla a přesně přizpůsobit spotřebu elektrické energie, vody a pracích prostředků dané várce.

Na čem ještě můžete ušetřit

  • Přibližně devadesát procent energie se spotřebuje při praní našeho prádla na ohřátí vody. Praní při teplotě 40 °C vyžaduje jen poloviční množství energie než vyvařování při 90 °C. Pokud tedy neperete právě ložní prádlo, volte spíše nižší teploty. Z energetického hlediska je ideální teplota praní 30 °C.
  • Neperte oblečení, které jste měli oblečeno jednou nebo jen krátce. Myslíme tím především horní vrstvy, jako jsou například teplákové bundy či svetry, které vskutku není nutné prát hned. Stačí až tehdy, když jsou špinavé.
  • Prací buben se snažte vždy úplně naplnit. Do poloviny naplněná pračka představuje vážný přečin proti životnímu prostředí. Na druhé straně však pračku nepřeplňujte, protože praní nebude efektivní. Musíte-li vyprat opravdu jen málo prádla, potom se ubezpečte, že jste použili i příslušné tlačítko na poloviční praní.

Myčka nádobí

Myčka nádobí už dávno není jen spotřebičem, po kterém touží všechny hospodyňky. Šetří nejen vodou a energií, ale především časem, a tak si tuto dávku „luxusu“ v poslední době dopřeje stále více domácností.

Myčka nádobí
Zdroj: Shutterstock

Do standardní myčky nádobí (existují užší i stolní typy) se vejde až 140 kusů, na jejichž umytí byste při klasickém ručním mytí spotřebovali více než 45 litrů. Myčka nádobí si vystačí s 10 až 13 litry, přičemž umyté nádobí se bude nádherně lesknout, což se při klasickém mytí ne vždy podaří.

Moderní typy jsou dokonce vybaveny speciálními senzory, které během mytí sledují, jak moc je odtékající voda znečištěná. Na základě těchto údajů si dokáže myčka nádobí přizpůsobit objem a teplotu přitékající vody, množství přísad na mytí či zkrátit dobu umývání.

Pro zvýšení efektivity myčky nádobí se vždy snažte naplnit celý její objem. Špinavé nádobí před mytím v myčce neoplachujte. Odstraňte jen zbytky jídla. Dokonce i novodobé studie ukazují, že ve výsledku je opravdu jen velmi malý rozdíl, když se nádobí před vložením do myčky opláchlo. Je-li však vaše nádobí velmi znečištěné, raději ho umyjte ručně.

Kolik ušetří myčka nádobí?

Frekvence použití myčky nádobí 318× za rok

Vodné (1 m3) 66,32 Kč
Stočné (1 m3) 49,07 Kč
Náklady na ohřátí 1 m3 vody plynem 32,32 Kč
Stálá platba za plyn osoba/rok 960 Kč

Kolik ušetří myčka nádobí ve srovnání s ručním mytím
Zdroj: PRE – Pražská energetika, a.s.

Ceny plynu jsou počítány podle ceníku společnosti PRE – Pražská energetika, a. s., platného na rok 2022. K ohřátí 1 m3 vody jsme při výpočtech použili 31 kWh plynu.

Praktický tip: Jak zvýšit ekologický efekt

Zkuste do myčky nádobí použít ekologicky „přátelské“ přípravky bez obsahu fosfátů nebo chemikálií, které poškozují životní prostředí. Nastavte mycí cyklus na nízkou teplotu. Bydlíte-li v oblasti s tvrdou vodou, přidejte do násypky na sůl i prostředek na změkčení vody. Toto jednoduché opatření se postará o menší karbonovou stopu vaší myčky nádobí.

Sprchování

Při sprchování běžnou sprchou se průtok vody pohybuje kolem 20 litrů za minutu. Stejně komfortně se však můžete osprchovat i při mnohem nižší spotřebě. K tomu vám poslouží nové typy sprch se speciálními sprchovými otvory, přimícháváním vzduchu do vody a stop-ventilem.

Některé hlavice využívají princip turbulentního proudění. Zvýšením tlaku vody, které toto turbulentní proudění umožňuje, se zvýší tlak průtoku vody, čímž se při sprchování dosáhne téhož efektu s použitím menšího množství vody. Spotřeba vody se tak může redukovat až o 50%.

Dobrým pomocníkem za pár drobných je těsnicí kroužek, který ve sprchové hlavici změnou svého tvaru reaguje na tlak vody a odpovídajícím způsobem zmenšuje nebo zvětšuje průtokový otvor. Spotřeba vody se při jeho použití sníží na 6 až 9 litrů za minutu bez toho, že byste ztratili obvyklý komfort a pohodlí.

TIP: Ušetřete! Spočítejte si, jaká by mohla být vaše cena plynu.

Pravidelně kontrolujte i to, zda z kohoutku nebo hlavice nekape voda. Takto můžete po malých kapkách ztratit poměrně velký objem vody. Což zaplatíte nejen na poplatcích za vodu, ale i na stočném.

Kolik ušetří úsporná sprchová hlavice?

Počet osob 1/ Frekvence a délka sprchování 300× za rok po 5 minutách

Vodné (1 m3) 66,32 Kč
Stočné (1 m3) 49,07 Kč
Náklady na ohřátí 1 m3 vody plynem 32,32 Kč
Stálá platba za plyn osoba/rok (čtyřčlenná domácnost) 960 Kč

Kolik ušetří úsporná sprchová hlavice ve srovnání s obyčejnou
Zdroj: PRE – Pražská energetika, a.s.

Ceny plynu jsou počítány podle ceníku společnosti PRE – Pražská energetika, a. s., platného na rok 2022. K ohřátí 1 m3 vody jsme při výpočtech použili 31 kWh plynu. Uvedené hodnoty jsou orientační. Při výpočtu se pracovalo se situací, při níž uživatel po celou dobu sprchování používá teplou vodu.

Praktický tip: Speciální senzory

Ušetřit vodu při sprchování pomohou i senzory, které monitorují a zobrazují dobu sprchování. Ale postačí vám i obyčejné hodiny.

Baterie

Užitečnou pomůckou do koupelny i kuchyně, která si našla své uplatnění ve většině domácností, jsou pákové baterie. Průtok vody díky nim můžete jednoduše spustit a následně přerušit ťuknutím ruky. U moderních baterií jsou navíc polohy páky odstupňovány, přičemž do polohy na poloviční, maximální a nulový průtok páka lehce skočí.

Pro zvýšení objemu vody musí páka při dalším otevírání překonat určitý malý odpor, tedy ji najednou neotevřete na maximum, díky čemuž ušetříte ještě více. Poloha páky však není omezená, a tak můžete jednoduše nastavit i jiný, silnější průtok vody až po maximum.

Vodovodní baterie
Zdroj: Shutterstock

Ještě šikovnějším řešením jsou termostatické baterie. Jsou ještě úspornější než ty pákové a v porovnání s běžnými bateriemi dokáží ušetřit až 50 % vody. Termostatické baterie automaticky smíchávají studenou a teplou vodu (nastavíte si požadovanou teplotu a baterie automaticky smíchá teplou vodu se studenou.).

Mají bezpečnostní pojistku, která zabraňuje opaření, proto ji oceníte, hlavně když máte malé děti. Dalším druhem baterie, kterým můžete výrazně snížit spotřebu vody v domácnosti, jsou bezdotykové baterie.

Kolik ušetří úsporná vodovodní baterie v koupelně?

Počet osob 1/ Frekvence použití koupelnové baterie (po 1 minutě) 3 650× za rok

Vodné (1 m3) 66,32 Kč
Stočné (1 m3) 49,07 Kč
Náklady na ohřátí 1 m3 vody plynem 32,32 Kč
Stálá platba za plyn osoba/rok (čtyřčlenná domácnost) 960 Kč

Kolik ušetří úsporná vodovodní baterie ve srovnání s klasickou
Zdroj: PRE – Pražská energetika, a.s.

Ceny plynu jsou počítány podle ceníku společnosti PRE – Pražská energetika, a. s., platného na rok 2022. K ohřátí 1 m3 vody jsme při výpočtech použili 31 kWh plynu. Uvedené hodnoty jsou orientační. Při výpočtu se pracovalo se situací, při které uživatel používal jen teplou vodu.

Praktický tip: Šetřicí perlátory

Na baterie namontujte perlátory pro provzdušnění toku vody. Díky nim (podle typu a nastavení) můžete ušetřit až osmdesát procent vody. V perlátorech se voda tekoucí z kohoutku promíchává se vzduchem, čímž se omezuje její spotřeba. Instalace perlátoru je opravdu nenáročná, stačí ho namontovat na výtokovou trubici baterie.

Toaleta

Představuje místo, kde je spotřeba vody nejvyšší. Starší systémy WC splachují do kanalizace devět až dvanáct litrů vody, proto se vyplatí investovat do modernějšího splachování s malým množstvím vody. Vhodným řešením jsou duální splachovače, u kterých systém pracuje se dvěma různými množstvími vody.

Spotřeba vody je standardně 3 litry na malé spláchnutí (menší tlačítko) a 6 litrů na velké spláchnutí (velké tlačítko). Duální systém splachování ušetří průměrné čtyřčlenné rodině až 40 % roční spotřeby vody. Ještě ekonomičtější variantu představuje systém start – stop, u něhož stisknutí tlačítka splachování aktivuje a opětovné stisknutí ho zastaví. Maximálně však do odpadového systému záchod spláchne 6 litrů vody.

Kolik ušetří duální splachovací systém?

Počet osob 1/Frekvence návštěvy WC 2 920× za rok

Vodné (1 m3) 66,32 Kč
Stočné (1 m3) 49,07 Kč

Kolik ušetří duální splachovací systém ve srovnání s klasickým WC
Zdroj: PRE – Pražská energetika, a.s.

Ceny vodného a stočného v PRE – Pražská energetika, a. s., platné na rok 2022.

Kolik ušetříte celkově?

tabulka šetření v korunách pro domácnosti
Zdroj: PRE – Pražská energetika, a.s.

Text: Andrea Dingová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů