Dům a stavba

Chaloupka z poloviny 19. století: Venkovský ráz jak z pohádky nenarušuje ani vířivá vana

Místo, kde se snoubí přírodní materiály a kouzlo minulosti. Čas se tu zastavil a poznamenal chaloupku, ale v tom dobrém smyslu – plynoucí roky jí jen prospěly a citlivá rekonstrukce vyzdvihla jejího ducha. Becirk, neobyčejně obyčejná a výjimečná chalupa, která je hrdá na svůj věk a je jako kvalitní víno – čím starší, tím krásnější a tím lépe „chutná“.

Posezení na terase u chaloupky
Zdroj: Amazing Places

Říká se, že Štramberk je perlou Beskyd a zachováním svého historického rázu i atmosférou pohádkového městečka s kamennými uličkami i oblíbenou destinací turistů. Stejně příjemné pocity v nás zanechala tato návštěva. Chaloupka Becirk se může pochlubit citlivou rekonstrukcí přihlížející zejména k časům minulým a tradičním materiálům.

Bílá chaloupka
Je to místo, kde máte pocit, že jste se vrátili zpátky v čase. | Zdroj: Amazing Places

„Chaloupku jsme koupili už ve zrekonstruovaném stavu,“ říká na úvod majitel. Koupil ji ve Štramberku jako první. Potom si však zamiloval zdejšího ducha, až se nakonec rozhodl svoje aktivity rozvinout dále a neskončil jen u jedné chalupy.

„Stará dáma“ si pamatuje hodně

Chaloupka byla postavena už v polovině 19. století a dodnes si zachovala svoji pravou tvář. Kdysi se ulice měnily na lidové trhy, rozvoněl se tam čerstvě upečený chléb a sousedé se hlasitě zdravili. Dnes, když se tudy projdete, máte pocit, že jste se vrátili zpátky v čase.

Už na první pohled je vidět, že chaloupce dominuje dřevo, hnědá barva a bílé stěny, včetně fasády. Zejména dřevěné trámy, podlahy, dveře, okna, ale i tradiční pec podtrhují to, že při stavebních pracích se zohlednila autenticita místa.

Kuchyně v chalupě
Moderně vybavena kuchyně je dělaná na míru. | Zdroj: Amazing Places

Současný majitel zrekonstruoval koupelnu v roce 2020, a rozhodl se i pro výrazný moderní prvek, a to vířivou vanu, která však nenarušila venkovského ducha, ale vyzdvihla komfort.

Chalupka má kapacitu pro pět lidí, působí vzdušně díky promyšlenému designu a světlému interiéru. Tmavé barvy kromě výrazné hnědé v podobě dřeva zde moc nehledejte. Při malování vsadili na bílou. A to zvenku, ale i uvnitř – od bílé fasády a oken až po zčásti bílý plot kombinovaný se dřevem a bílé stěny uvnitř domu.

Chaloupka má místa víc než dost

Dispozičně je chalupa rozdělena na dvě části. Velký obývák se nachází v té spodní, a právě zde je i zmíněná pec, za kterou je umístěna kuchyně. Nachází se tu i menší ložnice. V této části je ještě koupelna se zmíněnou vířivou vanou. Nahoře je další koupelna s toaletou, stejně tak zde najdete i dvě ložnice s velkými manželskými postelemi.

Pec v chalupě
K významným prvkům chaloupky patří dřevěné trámy, tradiční pec, velká kuchyně, která je celá ze dřeva. | Zdroj: Amazing Places

Nábytek v chalupě je spíš masivní a zapadá do prostoru. Lapače prachu zde nenajdete a platí tu pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Na oknech romantické závěsy, kvalitní ložní povlečení a maximálně tu a tam nějaký koberec. Stěny jsou čisté, též bez dekorací či obrazů. Utěšené noční stolky v ložnici ještě dotvářejí lampy, nechybí velká skříň na oblečení, do které se toho hodně vejde.

V obýváku zase nemůže chybět příborník, komody, truhla, ale ani vitrína. A aby majitel vyvážil pocit pohodlí, doplnil prostor i moderními křesly a gaučem. Takže všeho je tu poskromnu, ale akorát. Čeho se však majitel nevzdal, je internet, televize a satelitní programy. Přece jen myslel na to, že pokud zde člověk chce trávit nějaký čas, mohou se mu tyto věci hodit.

Balzám na duši i venku

Když mluvíme o tradiční atmosféře, váže se na ni určitě udržovaná zahrada i krytá terasa. Členitý vchod do domu díky schůdkům vypadá opravdu stylově, opět je použita bílá barva.

Dveře do chaloupky
Je to místo, kde máte pocit, že jste se vrátili zpátky v čase. | Zdroj: Amazing Places

Exteriér chalupy odráží tradici, které si tu místní cení. Při ranním šálku kávy si jen tak nerušeně posedět a vnímat okolí musí být balzám na duši. Bercik jím určitě je…

Fotogalerie

Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů